Kultura a lidé na Kubě
Historie v kostce
Původně španělská kolonie získala svou nezávislost i díky USA na počátku 20. století po španělsko-americké válce. Důležitým milníkem pak byla Kubánská revoluce, na jejímž konci se v roce 1959 dostává k moci jeden z revolucionářů – Fidel Castro. Ten následně z Kuby vytváří socialistický stát za pomoci SSSR. Kvůli těžké nemoci ho v roce 2006 nahrazuje jeho bratr Raúl Castro, přičemž dochází k postupnému uvolňování režimu a otevírání se zahraničí.
V roce 2011 proběhly v zemi reformy, které umožnily legální podnikání, což se pozitivně promítlo do množství a kvality nabízených služeb. I přes nedávnou návštěvu amerického prezidenta jsou Kubánci při zmínění USA stále v defenzívě a na rozdíl například od kanadských cestovatelů stále nejsou v oblibě. I přes tento obecný postoj potkáte spoustu Kubánců s tričkem s vlajkou USA, neočekávejte tedy přílišnou totalitu.
Lidé
Většina země je tvořena bělochy (cca 60 %), dále jsou zde zastoupeni mulati (30 %) a černoši (10 %). V Havaně je pak rozsáhlá čínská čtvrť. Převažujícím náboženstvím je katolictví, které je kvůli příchodu afrických otroků velice ovlivněno tzv. santérií, směsí katolicismu s kulty západoafrického etnika Yoruba. Typickým příkladem tohoto náboženství jsou zobrazení svatých v kontrastních oděvech, často pestrobarevných.
Mentalita lidí je zde dost odlišná, obecně se nejedná o nejpracovitější národ na světě, proto počítejte s častým používáním slova „mañana”, tedy s odložením na „zítra ráno” (zkrátka na jindy). Pracovní morálka následně vytváří fronty téměř kdekoli, na což se obrňte dostatečnou trpělivostí. Jedná-li se však o zábavu, můžete se spolehnout na kubánskou otevřenost a drive.
Počet obyvatel je jen nepatrně vyšší než v ČR.
Svátky
- 1. ledna – den osvobození a výročí revoluce
- 1. května – Svátek práce
- 26. července – výročí útoků na kasárnu Moncada (navíc i název Castrova hnutí „Hnutí 26. července“)
- 10. října – výročí války za nezávislost
- 25. prosince – Vánoce
Kultura
Každý den se na větších i menších náměstích objevují pouliční skupinky hudebníků či místních DJ, okolo nichž se shromáždí Kubánci a baví se tancem či zpěvem. Součástí kubánské kultury jsou festivaly, které probíhají během celého roku. Patří mezi ně např.:
- Cubadanza – leden, Havana, kubánské moderní tance
- International Jazz festival – únor, Havana
- Karneval v Santiago de Cuba – červenec, návštěvy všech zemí Karibiku, divadelní hry
Jazyk
Vzhledem ke dlouhé španělské historii je oficiálním jazykem španělština, anglicky se domluvíte pouze v silně turistických oblastech.
Minislovníček:
- Dobrý den – Buenos dias
- Ahoj – Hola
- Jak se máš? – Como estas?
- Děkuji – Gracias
- Ano – Si
- Ne – No
- Zítra – Mañana
- Kde – Donde
- Rum – Ron
Turismus
Turismus je po těžbě a zpracování niklu a kobaltu hlavním zdrojem ekonomiky země. Hlavní turistická centra jako Havana, Varadero či Trinidad jsou plně vybavena veškerými potřebnými službami, problém však může být s dostupností hotelů v hlavní sezoně, airbnb však může při hledání ubytování pomoci. Se vzdalováním se od těchto turistických oblastí ubývá turistická vybavenost, naopak roste pohostinnost místních a rapidně klesá cena.
Vzhledem k přídělovému systému se vám mnohokrát stane, že restaurace nebudou mít některé potraviny (hlavně maso).
Geografie
Stát Kuba se skládá z hlavního ostrova dlouhého přes 1200 km a dalších přibližně 4 000 malých ostrovů ležících poblíž. Mezi nejznámější ostrovy patří Isla de la Juventud (ostrov Mládeže) či Jardines de la Reina. Ostrov díky své izolaci od pevniny nabízí velkou škálu endemických rostlin a živočichů, které lze spatřit při návštěvách jednoho ze 14 kubánských národních parků. Jedním z nejznámějších endemických živočichů je tzv. tocororo, neboli trogon kubánský, jehož zbarvení koresponduje s barvami kubánské vlajky.
Rozlohou je Kuba asi 1,5x větší než Česko.
Chystáš se na Kubu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.