Kultura a lidé v Lichtenštejnsku
Historie v kostce
Lichtenštejnsko je zemí s bohatou historií. Jen minulost vládnoucího knížecího rodu sahá do 12. století. Území knížectví tvořilo zprvu součást Franské říše, poté bylo součástí Svaté říše římské, nezávislým státem se stalo roku 1815. Zajímavý fakt je, že lichtenštejnská knížata trávila většinu času nikoli ve Vaduzu, ale ve Vídni nebo na svých moravských statcích. Do Lichtenštejnska natrvalo přesídlila až v roce 1938, a to kvůli okupaci Československa nacisty.
Lidé
Kromě Lichtenštejnců tvoří třetinu obyvatel lidé jiných národností, především Švýcaři, Rakušané, Němci a Italové. Většina obyvatel jsou katolíci, roste také počet muslimů, ten činí téměř 5 %.
Faktem zůstává, že se v Lichtenštejnsku setkáte s přívětivostí. Klid, který dýchá z krajiny, vyzařuje i z obyvatel. Místní jsou také velmi hrdí – na svůj národ, nezávislost, knížete i na svou zemi.
Svátky
Většina státních svátků v Lichtenštejnsku vychází z církevního kalendáře a víceméně se shoduji se svátky německými. Jedná se o Vánoce, Velikonoce, Nanebevstoupení Páně, Letnice, Nanebevzetí Panny Marie, Svátek všech svatých, Svátek práce a další.
Obchody bývají otevřené do 18 hodin, v sobotu do 16 hodin, v neděli bývají ve Vaduzu otevřené obchody především během letních měsíců.
Kultura
V Lichtenštejnsku se velmi silně mísí tradiční kultura s moderními technologiemi a historie s okouzlující přírodou.
Jedná se o zemi silně muzikální, na 37 tisíc obyvatel připadá 2.600 žáků v ZUŠ, 40 hudebních skupin, 26 sborů, 2 hudební divadla, 2 operety a 1 opera.
Za podívanou rozhodně stojí masopustní průvody. Funkensonntag je zase obdoba našeho pálení čarodějnic. Slavnosti se pořádají 15. 8. na tzv. Princův den, kdy se návštěvníkům otevírají brány vaduzského hradu. Velkým zážitkem je také svádění dobytka z hor do údolí, které se pořádá vždy na konci léta. V každé obci probíhá trochu jinak, vždy je však doprovázeno cinkáním kravských zvonců. Můžete také navštívit vinobraní nebo Oslí festival v Malbun.
Jazyk
Úředním jazykem je v Lichtenštejnsku němčina, většina obyvatel hovoří alamanským dialektem, ten je blízký dialektům Švýcarska a Rakouska. Bez potíží se domluvíte anglicky.
Turismus
Turisté se do Lichtenštejnska vydávají především díky malebné alpské krajině lákající k horským túrám. Za návštěvu stojí také půvabná městečka, hrady, vaduzská galerie nebo poštovní muzeum. Země láká turisty v zimě (lyžování) i v létě (turistika). Můžete zde také navštívit jeden z nejstarších hotelů světa, Gasthof Löwen byl postaven již v roce 1388.
Geografie
Země je rozdělena do 11 samosprávných oblastí – hrabství. Vedle hlavního města patří mezi atraktivní lokality městečko Balzers se zámkem Gutenberg, oblast Malbun známá především sjezdovkami a běžkařskými tratěmi láká v létě k turistice, za návštěvu stojí také hraniční Bodamské jezero nebo Walensee. Nejvyšší horou je Grauspitz (2.599 m n. m.). Atraktivní je také oblast podél Rýna.
Chystáš se do Lichtenštejnska?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.