Co dělat v Sabahu
Míříte na Borneo a nevíte, jaké aktivity na vás v jeho severní části čekají? Níže vám přinášíme přehled všeho, co můžete na Borneu zažít.
Výpravy do džungle
Když se řekne Borneo, většina cestovatelů si představí právě divoký a hustý panenský deštný les. Přestože část nekonečných bornejských planin je již v dnešních dnech pokrytá plantážemi palmy olejné, na Borneu je stále řada míst, kde můžeme najít původní, tisíce let starý, prales.
Místní džungle jsou také skvělým místem, kde pozorovat divoká zvířata a zajímavé rostlinné druhy jako jsou láčkovky nebo raflézie.
Mezi nejlepší místa, kde se seznámit s bornejskou džunglí v Sabahu, patří:
- Rainforest Discovery Center v Sepiloku – Nemusíte se vydávat na několikadenní výpravu do džungle, abyste se o ní mohli dozvědět více informací. Rainforest Discovery Center v Sepiloku nabízí chodníčky v korunách stromů, zajímavé výstavy, botanickou zahradu a několik stezek v džungli, které si můžete sami projít.
- Údolí Danum – Primární nížinný deštný prales na východní straně státu Sabah, kde je možné pozorovat orangutany a další primáty.
- Přírodní rezervace Tabin – Druhotný prales v oblasti bahenních sopek, který je bohatý na výskyt slonů.
- Národní park Kinabalu – Horskou džungli můžete prozkoumat v národním parku Kinabalu, díky vyšší nadmořské výšce si tu můžete prohlédnout úplně jiné živočichy a rostliny než v ostatních oblastech Bornea.
- Povodí řeky Maliau – Zapomenutý kus pralesa na jihu Sabahu, který byl turistům zpřístupněný díky silnici až v roce 2014.
Pozorování divokých zvířat
Borneo je jednou z nejlepších oblastí na pozorování divoké zvěře na světě.
Jaká zvířata můžu vidět v Sabahu?
V Sabahu hned na několika místech můžete vidět takzvanou bornejskou velkou pětku – orangutana, primáta kahau nosatého, slona bornejského, dvojzoborožce nosorožčího a krokodýla. Kromě velké pětky můžete v Sabahu pozorovat ještě tato zvířata:
- levhart obláčkový – vzácná velká kočkovitá šelma
- luskoun – hmyzožravý malý savec, pokrytý velkými šupinami
- gibon mullerův – ohrožený primát, který je endemitem ostrova Borneo
- makak indočínský – hojně rozšířený opičí druh, který často potkáte i ve městě nebo resortech
- langur – výrazně oranžoví primáti, které lze vidět vysoko ve větvích stromů
- outloň – miniaturní primát, často viděný na nočních cestách pralesem
- nártoun – malý noční primát s obříma očima
- létavka černoblanná – zelená žába, která díky blanám na nohou plachtí vzduchem
Kam vyrazit za pozorováním zvířat v Sabahu?
Před návštěvou Sabahu určitě přemýšlíte nad tím, kam přesně se za zvířaty vypravit, abyste měli co největší šanci na jejich spatření.
Dobrou variantou jsou konzervační centra, kde můžete zvířata spatřit v jejich téměř přirozeném prostředí, podpoříte dobrou věc a zároveň je šance na pozorování zvířat opravdu vysoká:
- Rehabilitační centrum orangutanů – Nejlepší místo, kde spatřit polodivoké orangutany v jejich přirozeném prostředí. Orangutani se vrací do centra zejména za krmením.
- Bornejské konzervační centrum medvědů malajských – Stanice pro odchov a záchranu pytláky ohrožených medvědů.
- Rezervace kahau nosatých Labuk Bay – Příbřežní rezervace, kde probíhá několikrát denně krmení kahau nosatých.
Nejlepší je ale samozřejmě vidět zvířata v divoké přírodě. Za zážitky se zvířaty zamiřte na následující místa:
- Řeka Kinabatangan – Pás džungle podél řeky, kde je jedna z nejvyšších koncentrací zvířat v divoké přírodě na Borneu. Můžete tu vidět celou bornejskou velkou pětku, i když šance na slony jsou velmi malé. Mnoho agentur tu organizuje říční safari.
- Údolí Danum – Ideální primární prales pro pozorování obvyklých bornejských druhů, především primátů. Oblast proslula také jako místo, kde lze spatřit levharty obláčkové.
- Přírodní rezervace Tabin – Nížinná oblast s druhotným lesem, ve kterém je nejvyšší šance z celého Sabahu na pozorování divokých slonů.
- Mokřady Klias – Mokřadní a mangrovová oblast, proslulá zejména výskytem primátů kahau nosatých a také nočními plavbami za světluškami.
- Povodí řeky Maliau – Unikátní neporušený ekosystém s neuvěřitelnou biodiverzitou, kde lze pozorovat mnoho savců, ale především unikátní plazy a hmyz.
- Řeka Kawa Kawa – Dobře dostupná oblast na jednodenní výlet z Koty Kinabalu za říčním safari s pozorováním primátů.
- Deramakot Forest Reserve – Přírodní rezervace, která proslula zejména nočními safari, na nichž probíhá pozorování velkých koček.
10 nejlepších organizovaných výletů do divočiny Sabahu
Horské výstupy
Vysoké hory si lidé obvykle při slově Borneo moc nepředstaví, a přesto právě v Sabahu leží nejvyšší hora Jihovýchodní Asie, Gunung Kinabalu (4 095 m n. m.).
Právě tento vrchol je samozřejmě králem všech hor, které můžete pěšky na Borneu dobít. Rezervaci je potřeba udělat poměrně dlouho dopředu a povinně musíte mít průvodce, ale i tak je výstup jedinečným zážitkem.
Rezervuj výstup na Gunung Kinabalu!
V Sabahu můžete podniknout i řadu dalších zajímavých horských výstupů. Za zmínku stojí například:
- Mount Trusmadi – Druhá nejvyšší hora Sabahu nabízí neuvěřitelné výhledy do krajiny a také na horu Gunung Kinabalu.
- Bukit Bongol – Travnatý kopec s nádhernými výhledy nedaleko Kota Belud.
- Mount Sinsing – Fotogenická dvoutisícovka je ideálním vrcholem, na nějž vystoupat, pokud se vám nepodařilo vyrazit na Gunung Kinabalu.
- Mount Tambuyukon – Třetí nejvyšší malajská hora bez výrazného vrcholu, za to ale s nádhernými výhledy do krajiny a možností často pořídit fotky hory Gunung Kinabalu nad mraky.
Potápění a šnorchlování
Ne nadarmo je Sabah považován za jednu z nejlepších destinací pro potápěče z celého světa. Leží totiž na okraji korálového trojúhelníku mezi Asií a Austrálií, kde jsou jedny z nejkrásnějších korálových útesů na celém světě.
Pobyt na ostrovech si ale užijí i nepotápěči, téměř všude se nabízí také výlety za šnorchlováním za podstatně příznivější ceny. Ceny jednotlivých ponorů se mohou výrazně lišit podle toho, v jaké části Sabahu právě jste, ale oproti celosvětovým měřítkům jsou tu ponory spíše levnější.
Mezi nejzajímavější lokality pro pozorování podmořského života patří:
- Ostrovy okolo Semporny – Nabízí pravděpodobně to nejlepší potápění v okolí Semporny, slavný je zejména ostrov Sipadan, který tvoří vrcholek podmořské hory.
- Pulau Mantanani – Překrásný korálový ostrov na západní straně Sabahu, který je obklopen barevnými korály a je také lokalitou, kde lze spatřit mořské savce dugongy.
- Turtle Island – Ostrůvek severně od Sandakanu nabízí program pro návštěvníky o ochraně mořských želv, ale je i skvělou lokalitou pro šnorchlování.
- Mořský park Tunku Abdul Rahman – Souostroví nedaleko Koty Kinabalu je plné turistů, ale najdete zde i obstojné korály a zajímavá místa pro potápěče.
- Pulau Tiga – Hadí ostrov, na němž se kdysi natáčela slavná show Survivor, je obklopený několika pěknými místy na šnorchlování.
Pláže a koupání
Jen málokdo se vypraví na Borneo za pobyty na pláži, v případě, že už tu ale jste, určitě si jeden nebo dva dny na plážový relax a koupání vyhraďte. Zvolit buď můžete některý z resortů přímo na ostrovech a u moře, nebo se vydejte na jednodenní výlet na takzvaný island hopping.
Za nejlepším koupáním se vypravte do těchto oblastí:
- Mořský park Tunku Abdul Rahman – Zdejší ostrůvky nabízejí krásné koupání a jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Při koupání je ale povinné použití vesty.
- Pulau Mantanani – Pokud chcete zažít ráj, ubytujte se na tomto malém ostrůvku a užívejte si písečné pláže a koupání v tyrkysové vodě.
- Okolí Kudatu – Nejkrásnější pláže pevninského Bornea najdete na severním výběžku celého ostrova v okolí města Kudat.
- Pulau Lankayan – Maličký tropický ostrůvek u pobřeží Sandakanu je oblíbený především mezi novomanželi a páry.
- Pulau Mataking – Ostrov je součástí souostroví okolo Semporny a nabízí krásné pláže s jemným bělostným pískem.
Chystáš se do Sabahu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.