Kultura a lidé v Malawi
Historie v kostce
Bývalá britská kolonie fungovala do roku 1964, kdy si získala nezávislost. Prošla si rušnou historií. Nejprve v 15. stol. přichází přistěhovalecká vlna bantuských kmenů, první usídlené království kmene Maravi, které v 18. století podléhá silnému vlivu příchozích Arabů. Ti ve velkém obchodují se slonovinou a otroky. O necelé století později přichází Britové, zakládají Britský středoafrický protektorát.
V roce 1907 se mění státní název na Ňasko a v 50. letech 20. století se spojuje se Severní a Jižní Rhodesií (Zambie a Zimbabwe) – Federace Rhodesie a Ňaska. Federace neměla dlouhé trvání a na konci roku 1963 se rozpadá. Proti Britům se postavilo několik bojovníků za práva Bantů, byli potlačeni. V roce 1958 se do země vrací dr. Kazumu Banda jako vůdce pozdějšího MCP. Za protipolitickou aktivitu je vězněn, následně propuštěn. V roce 1961 MCP vyhrává volby, r. 1963 se Banda stává ministrem a Ňasko přivádí k nezávislosti 6. července 1964. Název dostává dnešní podobu – Malawi. Zemi vede až do devadesátých let.
Lidé
Malawi není jen o přírodě a safari, ale především o kulturním a etnickém poznání. Příjemní a usměvaví lidé několika kmenů a etnických skupin, především bantuských kořenů, si drží své tradice.
Celková populace cca téměř 18 milionů je složena z několika etnických skupin. Nejvíce je zde zastoupen kmen Chewa, následovaný menšími Yao, Nyanja, Maravi nebo Tumbuku. V náboženství převažuje křesťanství, v menšině především v okolí hranic s Mozambikem žijí muslimové – sunnité, ale v mnoha oblastech stále vyznávají animismus. Obyvatelé jsou příjemní a přátelští. V celé Africe platí „My máme hodinky, Afričané čas“, i zde na vše mají „africký čas“, a tak je třeba se vybavit notnou dávkou trpělivosti.
Kultura
Malawi je zemí od všeho něco. Zajímavá krajina, pěkné parky, a především zajímavá kultura. Několik různých kmenů nabízí i rozmanité zvyky. Při mnoha příležitostech a oslavách nosí masky, tančí a zpívají. Jejich zručnost uchvátila nejednoho návštěvníka, který si odtud odvezl kus Afriky v podobě originálního suvenýru. Malawijci vyrábějí ojedinělé dřevěné židle, krásnou keramiku a proutěné věci. Co si takhle vyrobit si na hrnčířském kruhu vlastní hrneček nebo vázu?
Svátky a festivaly
- 1. leden – Nový rok
- 2. leden – Volný den nového roku
- 15. únor – Den Johna Chilembwe (hrdina boje za nezávislost Malawi)
- 16. únor – Den volna Johna Chilembwe
- 3. březen – Martyrs Day
- Velikonoční svátky dle kalendáře – Velký pátek, Velikonoční pondělí
- 1. květen – Svátek práce
- 14. května – Narozeniny prvního prezidenta Kazumu – Kazumu Day
- 15. květen – Den volna na počest narozenin prvního prezidenta
- Ramadán s jeho počátkem a koncem dle islámského kalendáře
- 6. červenec – Den nezávislosti
- Srpen – Blantyre Arts Festival
- 30. září–2. října – Hudební festival Lake of Stars
- 14.–17. října – Likoma Festival
- 15. října – Den matek
- 16. října – Den volna ke svátku matek
- 25. prosince – Vánoce
- 26. prosince – tzv. Boxing day
Jazyk
Úředním jazykem je angličtina a čičevština. V zemi obyvatelé hovoří jazyky svého etnika, většina ovládá angličtinu, alespoň na základní úrovni, ale ne všude.
Pár základních slovíček v čičevštině:
- Hello – Moni
- Dobré ráno – Mwauka bwanji
- Dobrou noc – Usiku wabwino
- Na shledanou – Ndapita
- Prosím – Chonde
- Děkuji – Zikomo
- Ano – Eya
- Ne – Iyayi
- Promiňte – Pepani
- Jak se máš? – Muli bwanji?
- Děkuji a jak ty? – Zikomo khaya inu
- Kolik to stojí? – Ndalama zingati?
- Kde je tu záchod? – Chimbudzi chili kuti?
- Mluvíte anglicky? – Mumalankhula chizungu?
- Jdi pryč! – Ndilekeni or Ndisiyeni
- Pomoc! – Mundithandize!
Turismus
Malawi se vzhledem k poloze neřadí na přední příčky turistických destinací v Africe. Turistů do země zavítá podstatně méně než například do Botswany, jezdí sem především za domorodci a Jezerem hvězd. Kdo se rozhodne ji navštívit, neprohloupí a může být v klidu, sestavit itinerář, najít vhodné ubytování, nakoupit, co je třeba, není tak složité.
Země neustále na zlepšování půdy pro rostoucí cestovní ruch pracuje. Snaží se turistům nabídnout pohodu, poznání a mnoho zážitků.
Rozhodnete-li se pro Malawi, můžete zvolit z několika možností, jak zemi navštívit, a to individuálně, kdy si vše přes internet naplánujete a zajistíte. Pokud si netroufnete sami, využijte služby průvodce ať už českého, který destinaci dobře zná, nebo tamního zajištěného některou z místních agentur. Ale pokud nechcete trávit čas přípravami, prahnete po pohodlnosti a luxusu a nevadí vám velká skupina lidí, svěřte se do rukou cestovních kanceláři v Čechách nebo některé z místních.
Malawi pro individuální turistiku vybavená je. V hlavních turistických destinacích (Lilongwe, Blantyre, Zombe aj.) najdete půjčovny aut, ubytování, safari agentury, turistická infocentra a směnárny.
Geografie
Malawi je malinký vnitrozemský stát, díky poloze přezdívaný „Teplé srdce Afriky“. Rozkládá se na území 118.484 km² včetně vodní plochy ve velké příkopové propadlině. Hraničí s Tanzánií, Mozambikem, a Zambií.
Rozkládá se od nejvyššího bodu ve výšce 3.000 m nad mořem až po nejníže položený pouze pár metrů nad hladinou moře. Takový rozsah na malém území umožňuje zemičce pyšnit se rozmanitou scenerií z celé Afriky. Zelená a svěží země s plošinami, pohořími, lesy, pláněmi, srázy a dramatickými údolími řek. Většina země leží na náhorní plošině ve výšce okolo 1.000 m n. m., na severu se zvedá do 2.300 m plošiny Nyika a na jihu do dramatického pohoří Zomba a Mulanje s nejvyšší horou Sapitwa 3.002 m. Kopcovitou scenerii zjemňují tropické pláže lemované palmami.
Slunce svítí po většinu roku, bez mráčku je obloha v zimních měsících (naše léto), v období sucha.
Různorodá scenerie je domovem mnoha druhů zvěře, na 650 druhů ptactva a z flóry několik druhů trvalek, aloí, gladiolů, rákosů a 400 druhů orchidejí (ty je však přísně zakázáno vyvážet!) a jezero Malawi se 700 druhy ryb, z nichž je více než 90 % enedemických – cichlid.
Chystáš se do Malawi?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.