Niue
Niue

Kultura a lidé v Niue

Historie v kostce 

Ostrov byl osídlen zhruba před tisíci lety obyvatelstvem ze souostroví Samoa a Tonga. Prvním Evropanem, který Niue viděl (ale nepřistál tu), se stal v roce 1774 James Cook. Ten překřtil Niue na „Ostrov divochů – Savage Island“, zřejmě proto, že se ani po 3 pokusech nezmohl přes odpor lokálních obyvatel na vylodění. Angličtí misionáři přivezli v polovině 19. století místním křesťanství, v roce 1900 byl vyhlášen britský protektorát, ale už v roce 1901 byl ostrov přičleněn k Novému Zélandu. V roce 1974 získal status sebeurčení ve volném svazku s Novým Zélandem, ten je však pouze zodpovědný za obranu a zahraniční politiku ostrova (podobně jako v případě východněji položených Cookových ostrovů). 

Lidé 

Na Niue žije odhadem 1.500–1.600 obyvatel polynéského původu, které se ovšem jazykově značně liší od Cookových ostrovů, proto byl ostrov vždy spravován zvlášť. Všichni obyvatelé mají dvojí občanství, je jim automaticky garantována také státní příslušnost Nového Zélandu. Existuje vysoká míra imigrace, počet obyvatel se postupně snížil z maximálního počtu 5.200 v roce 1966. Až 90 % původních obyvatel Niue žije na Novém Zélandě a v Austrálii. Největší úbytek obyvatel nastal po devastaci ostrova cyklonem Heta v roce 2004. Na ostrově se nachází pouze 14 vesnic včetně „hlavního města“ Alofi. 

Svátky 

Niue ctí celosvětové a křesťanské svátky (Nový rok, Velikonoce, Vánoce), dále státní svátky Nového Zélandu (Waitangi Day, Anzac Day), narozeniny Jejího veličenstva a dále několik lokálních svátků.  

Jazyk 

Niueština (Vagahau Niue; austronéský jazyk podobný jazyku souostroví Tonga) a dále angličtina.  

Minislovníček: 

  • pozdrav, ahoj – fakaalofa lahi atu, fakaalofa atu,
  • prosím – fakamolemole, 
  • děkuji – fakaaue, 
  • ano – e, 
  • ne – nakai, 
  • sbohem, hodně štěstí – kia monuina. 

Turismus 

Oproti jiným ostrovním státům v Pacifiku nepředstavuje Niue nejžádanější destinaci, důvodem je samozřejmě značná odlehlost, nízký počet letů a omezená infrastruktura a možnosti vyžití a zábavy na ostrově. Nicméně turismus je jednou ze 3 základních priorit ekonomiky (spolu s komerčním rybařením a zemědělstvím) a lidé jsou při dodržení respektu k místním zvykům ze strany návštěvníků velmi otevření a vstřícní. Přes malý počet ubytovacích a stravovacích možností je ve smyslu kvality nabídka na velmi slušné úrovni. Naprostá většina turistů přijíždí z Nového Zélandu. 

Místní zvyklosti a omezení 

Neděle je přísně vnímána jako den modlitby a rozjímání, turista se sice může v neděli koupat (mimo vesnice), hrát golf a navštěvovat turistická místa, nicméně musí vynechat aktivity typu potápění, rybaření a jízdu na člunu a kajaku.  

Koupání na pláži je možné pouze v plavkách. Přes vesnice a v Alofi nechoďte pouze v plavkách, doporučuje se na veřejnosti překrýt se sarongem nebo se prostě převléct. 

Geografie 

Niue je izolovaný a osamocený ostrov s rozlohou 260 km2, který na mapě vypadá jako osamocená brambora uprostřed Pacifiku – nejbližším sousedem je stát Tonga, vzdálenost 430 km od ostrova Vava´u.  

Při letu z Nového Zélandu na Niue a opačně (trvá 3,5 hodiny) překročíte mezinárodní datovou linii, ve směru z Aucklandu se vrátíte o 1 den zpět (rozdíl -23 hodin v zimě, -24 hodin v létě – Nový Zéland dodržuje letní čas, Niue nikoli). Cestou zpět na Nový Zéland naopak přeskočíte 1 den. Časové pásmo Niue je UTC -11. 

Hlavní „město“ Alofi s necelou tisícovkou obyvatel leží na západě ostrova, dalších 13 vesnic je vzájemně spojeno okružní silnicí, možný je přejezd z Alofi vnitrozemím na východ a jihovýchod.  

Niue nedisponuje řekami ani vnitřními vodními plochami, povrch je však tvořen porézním vápencem, takže na pobřeží se nachází útesy, jeskyně, skalní průrvy a rokle, některé vyplněné příjemnými jezírky, vhodnými ke koupání.

Chystáš se do Niue?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.