Co vidět a navštívit v Northlandu
16 míst co vidět v Northlandu
Maorové, ve snaze ochránit svou zemi před násilnou kolonizací ze strany jiných evropských zemí, podepsali v roce 1840 smlouvu s Velkou Británií. Chtěli v ní především oficiálně uznat dobré vztahy s Británií a podpořit vzájemný obchod. Smlouva se kvůli špatnému výkladu později obrátila proti Maorům a vedla ke vzájemným bojům, které Maorové prohráli... Více o maorsko-britské historii se můžete dozvědět při návštěvě skvěle zpracovaného muzea a…
Zobrazit místo
Poblíž malého městečka Waipu se nachází stejnojmenné jeskyně. V nich jsou k vidění impozantní stalaktity a stalagmity, ale především svítící červi. Jeskyně jsou volně přístupné, takže si s sebou nezapomeňte vzít baterku. Bez baterky a suchou nohou se podíváte jen kousek do jeskyně, pokud se nebojíte namočit a máte více času, určitě jeskyně pořádně prozkoumejte.
Zobrazit místo
Misionářská stanice v Kerikeri je nejstarší stále stojící budovou z dob britské kolonizace. Jedná se o elegantní dřevěnou budovu postavenou misionáři v roce 1821. Kromě této budovy si můžete v Kerikeri prohlédnout také zélandskou nejstarší kamennou budovu nebo si poslechnout vyprávění o strašlivém maorském náčelníku, který zde žil na počátku 19. století.
Zobrazit místo
Původní velrybářská vesnička dnes nabízí poklidnou dovolenkovou atmosféru, kavárny, procházku po historických budovách a nedalekou rezervaci Rangikapiti Pa v místě staré maorské pevnosti, odkud je úžasný výhled. Okolní pláže vybízí ke koupání nebo vodním sportům.
Zobrazit místo
Jedinečný záliv se 144 ostrůvky, které můžete objevovat na plachetnici nebo kajaku, hejna hravých delfínů, místa k surfování a potápění. Z pobřeží jsou pěkné výhledy na záliv a za návštěvu stojí také pobřežní městečka Paihia a Russell. Pokud má Nový Zéland nějaké tradiční jídlo, pak je to fish&chips z čerstvých ryb, ten byste měli ochutnat právě tady.
Zobrazit místo
Oblast Cape Reinga je posvátné maorské místo, odkud duše mrtvých odplouvají na ostrov Tří králů k poslednímu rozloučení a odtud se poté uchylují do země svých předků Hawaiiki-A-Nui. Krátká vycházka vám odhalí maják z roku 1941 a pohled na místo, kde se v nárazech vln setkávají Tichý oceán s Tasmánským mořem.
Zobrazit místo
Aroha Island je přírodní rezervace ležící 12 kilometrů severovýchodně od Kerikeri, kde žije chráněný hnědý kiwi. V případě zájmu je možné si domluvit dvouhodinovou noční procházku s průvodcem za 40 NZ$. Pokud zůstáváte přes noc v kempu v rezervaci, můžete vyrazit na noční pátrání po kiwi sami.
Zobrazit místo
Whangarei je jediné vetší město Northlandu. Má atraktivní malé centrum, plno kaváren, restaurací, galerií a muzeí. Čtyřkilometrová vycházka kolem přístavu vás provede místní historií. Vyjděte si na tříhodinový výlet k vodopádům Whangarei falls, navštivte Muzeum umění nebo Kiwi North and Heritage Park.
Zobrazit místo
Historické pobřežní městečko Russell je oblíbenou prázdninovou destinací Zélanďanů, přesto je mnohem klidnější než turistická Paihia. Nachází se na pobřeží zálivu Bay of Islands, nabízí krásné výhledy na moře a nepřeberné množství vodních aktivit. Při procházce uličkami z dob původního osídlení na vás dýchne historie, Russell byla první evropská osada na Novém Zélandu. Přestože do Russellu vede i cesta po zemi, mnohem rychlejší je využít…
Zobrazit místo
Známá Ninety Miles beach je sice oficiálně vedená jako „silnice“, jedná se spíše o pláž vhodnou k jízdě autem. Tento doopravdy jen 55 mil dlouhý kus pláže je vhodný k plavání, surfování, sandboardingu na písečných dunách či pozorování západu slunce. Atmosféru pláži dodávají vraky aut, které tu zapadly a už odtud neodjely. Pokud sem vyrazíte na vyjížďku, je nutné mít auto 4x4, pohlídat si časy přílivu a odlivu a doplnit plnou nádrž benzinu.…
Zobrazit místo
Snadná hodinová procházka po pláži mezi Koutu a Kauwhare vás zavede k místu s obřími kamennými koulemi, největší měří až 3 metry. Místo se nachází 8 kilometrů od městečka Oponini.
Zobrazit místo
Jedná se o pozůstatky bývalých sopek, které pod hladinou moře tvoří úžasné útvary, útesy, oblouky a jeskyně. Toto místo je díky bohatému podmořskému životu hodnoceno jako jedno z nejlepších potápěcích míst na světě. Ceny potápění se pohybují kolem 300 NZ$ za 2 ponory, ceny šnorchlovacích výletů stojí kolem 200 NZ$.
Zobrazit místo
Waipoua forest je největší les stromů kauri na světě. Kratší i delší vycházky vás zavedou ke stromům Tane Mahuta (1.400 let) a Te Matua Ngahere (2.000 let). Před návštěvou lesa je potřeba si pořádně očistit boty, protože kauri na Novém Zélandu umírají na nákazu šířenou právě hlínou na podrážkách návštěvníků.
Zobrazit místo
Geotermální prameny Ngawha Springs mají, alespoň podle legend, bohatou maorskou historii, ale i dnes jsou mezi maorskou komunitou považovány za výjimečné místo. Čeká vás zde 15 bazénků, do každého z nich vyvěrá vlastní pramen a z tohoto důvodu se liší barvou, teplotou i minerálním složením vody. Otevírací doba je od 9 do 21 hodin a vstupné činí (pouhé) 4 NZ$.
Zobrazit místo
Te Paki je 48 kilometrů dlouhý trek podél severozápadního pobřeží. Ideální rozložení treku je do 3–4 dní, je ale možné jít jen vybrané kratší úseky. Kempovat se může pouze ve vyznačených tábořištích. Část trasy vede po plážích, a proto je potřeba plánovat si cestu podle přílivu a odlivu.
Zobrazit místo
16 kilometrů dlouhý výlet podél pobřeží k majáku na Cape Brett. Na jednu cestu je potřeba 8 hodin, protože poslední úsek je poměrně náročný. Odměnou se vám stanou úžasné výhledy na záliv Bay of Islands. Možné je buď přespat v místní chatě (po předchozí rezervaci), nebo se vrátit zpět do Russellu nebo Paihia vodním taxíkem. Protože cesta prochází soukromými pozemky, platí se zde vstupné 40 NZ$.
Zobrazit místo