Region Otago, Nový Zéland

Doprava v Otagu

Nový Zéland je zemí přírodních zajímavostí a o Otagu to platí dvojnásob. Zdejší síť veřejné dopravy zároveň není příliš dobrá, takže nejlepší variantou pro přepravu po regionu je vlastní nebo půjčené auto. Díky autu si navíc budete moci zastavit kdekoliv budete chtít a během jednoho dne si tak udělat klidně několik zastávek. Průvodce půjčením auta v Otagu jsme pro vás připravili níže.

Hledejte nejlepší ubytování v Otagu

Pokud auto z nějakého důvodu využívat nechcete, mezi většími městy jezdí dálkové autobusy. Ke startům mnoha známých túr a na některá turistická místa jezdí také četné shuttly, ty se sice trochu prodraží, ale na požadované místo vás dostanou. Poslední variantou, kterou lze na Zélandu poměrně úspěšně použít, je stopování.

Autobusem

Autobusy jsou prakticky jedinou veřejnou dopravou, jež v Otagu funguje. Dálkové autobusy spojují větší města, ty největší města navíc mají vlastní síť městských autobusů, i když i některá menší města mohou mít pár linek.

Dálkové spoje z velké části zajišťují dopravní společnosti Intercity a Ritchies. Cestovatelům se v rámci Otaga mohou hodit následující spoje, spoje mezi regiony jsou popsány v kapitole Jak sem:

Z městských autobusů mají větší význam pouze ty v Queenstownu (viz. kapitola Doprava v Queenstownu) a Dunedinu. V rámci Dunedinu jsou pro turisty nejpraktičtější následující linky:

  • linka 8: spojuje centrum města s botanickou zahradou
  • linka 18: spojuje centrum města s poloostrovem Dunedin

Informace o jednotlivých linkách a aktuálních výlukách lze najít na stránkách orc.govt.nz/

Jízdenku na autobus můžete koupit u řidiče, v takovém případě jedna jízda vyjde na 3 NZD. Alternativou je zřízení a registrace tzv. BeeCard, se kterou jedna jízda stojí pouze 2 NZD.

Shuttlem

V případě, že nemáte auto a potřebujete se dostat na některá menší turistická místa, nezbývá než použít shuttle. Shuttly mohou být také výbornou volbou pro přepravu k trekům, které mají začátek a konec na jiném místě.

Mezi nejoblíbenější poskytovatele shuttlů v Otagu patří Ritchies, kteří nabízejí i přepravu mezi městy, na jednotlivé treky se specializuje zase Tracknet. Ceny za shuttly jsou poměrně vysoké, počítejte, že zaplatíte přibližně 40 – 60 NZD za jednu cestu dlouhou 30 kilometrů.

Půjčení auta

Půjčení auta je bezpochyby nejpopulárnější způsob přepravy turistů v Otagu a není se čemu divit. Auto koneckonců nabízí nekonečnou svobodu. Místo auta si navíc můžete půjčit také obytné auto, dodávku nebo karavan a ve vašem voze během cesty po Novém Zélandu rovnou spát.

Půjčte si auto na Novém Zélandu

Díky popularitě cestování po Novém Zélandu autem mnohé autopůjčovny nabízejí možnost vrátit auto jinde než v místě zapůjčení. V Otagu je nejjednodušší zapůjčit si auto rovnou na letišti po příletu.

Kolik stojí půjčení auta v Otagu?

Půjčení auta v Otagu nemusí být nijak výrazně drahé, ale v případě, že se rozhodnete půjčit si karavan nebo luxusnější obytný vůz, cena dramaticky narůstá. Čím větší je půjčovna aut, tím je obvykle cena také vyšší, na druhou stranu v případě jakýchkoliv problémů bude v dosahu vždy pobočka autopůjčovny, kde vám pomohou.

  • týdenní půjčení auta od 380 NZD za nejmenší auto v sezóně (listopad – březen)
  • týdenní půjčení auta od 165 NZD za nejmenší auto mimo sezónu (duben – říjen)
  • aktuální ceny půjčoven v Otagu

Řízení v Otagu

Obecně platí, že řízení v Otagu je poměrně jednoduché a zvládnout ho mohou i méně zkušení řidiči. S větším provozem se setkáte pouze v několika málo větších městech jako je Queenstown nebo Dunedin.  Většina místních silnic se podobá našim okresním silnicím. Řízení v Otagu má ale rozhodně svá specifika, která je potřeba před půjčením auta zvážit.

Především se na Novém Zélandu jezdí vlevo, tedy na opačné straně než u nás. Problémem může být také horší kvalita některých silnic. K řadě turistických lokalit v horách vedou pouze nezpevněné štěrkové cesty, na nichž navíc mohou být brody. Většina jich je průjezdná i s obyčejným autem, některé ale mohou být vhodné pouze pro terénní vozidla. S průjezdem po nezpevněné cestě s brody je potřeba počítat v následujících lokalitách:

  • Wanaka Mount Aspiring Road – Silnice vede k Matukituki Valley v národním parku Mt. Aspiring a populárnímu ledovci Rob Roy.
  • Routeburn Road – Lepší štěrková silnice bez větších brodů k Routeburn Shelter.
  • Greenstone Station Road – Dlouhá cesta k začátku treků Greenstone a Caples a také jednodenním výletům k jezeru Rere.
  • Glenorchy Paradise Road – Cesta k začátku Dart treku a na natáčení lokality z Pána prstenů.

Oříškem pro nezkušené řidiče může být také divoké počasí, které způsobuje horší průjezdnost některých silnic nebo brodů. Je dobré být připravený na pořádný vítr, jež s vaším autem může na silnici zahýbat.

Na běžných silnicích je maximální povolená rychlost 100 km/h, ve městech a na některých silnicích je rychlost snížena, na změny vždy upozorňují dostatečně dopředu cedule. Při nájezdech na kruhové objezdy je potřeba blikat.

Self contained certifikace

Mnoho aut je vybaveno modrou nebo zelenou nálepkou, která udává, že mají self contained certifikaci. Při půjčení auta si zjistěte, má-li vaše auto tuto certifikaci. Na certifikaci má nárok vůz, který splňuje základní podmínky jako například fixní záchod, odpadkový koš a další. Certifikaci mohou mít i velmi malá auta typu Toyota Estima.

Se Self contained certifikací můžete na Novém Zélandu kempovat na divoko a také v kempech zdarma. Každý distrikt regionu má odlišné podmínky, někde je možné kempovat kdekoliv, jinde je kempování omezeno zónami. V regionu je také řada freedom kempů, kde lze v autě s certifikací zdarma přebývat.

naposledy aktualizováno 03. 03. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.