Pákistán
Pákistán

Kultura a lidé v Pákistánu

Historie v kostce

Pákistán byl součástí Indie až do roku 1947. Poté se rozdělil na dvě části: Pákistán a Východní Bengálsko, jež se osamostatnilo, a následně vytvořilo Bangladéš. Od té doby se v krajině vystřídalo mnoho diktatur, uskutečnilo množství převratů. Krajina byla do roku 1956 součástí Britského společenstva národů, poté se stala republikou. O provincie Džamu a Kašmír se vedli konflikty s Indií. Krajina má doposud labilní politický systém, který provází vojenské převraty a civilní vlády ztrácí legitimitu kvůli korupci.

Lidé

Krajina je složena z hlavních etnických skupin: obyvatelé Pandžábu, Paštůni, Sindhové, Mohadžírové a Balúčové. Kromě toho krajinu obývají i utečenci z Afghanistánu, nemuslimští Kalaši, potomci Alexandra Velikého (jak praví legenda) a jiné horské národy a kmeny. Právě pro tuhle směs etnik a národností je Pákistán považován za jednu z nejkosmopolitnějších krajin světa.

Lidé jsou skromní, jednoduší, hrdí, podělili by se s vámi i o to poslední, co by měli, a v tom tkví jejich jedinečnost. Musíte však dodržovat určitá pravidla při osobním kontaktu. Vše se dělá pravou rukou, levá ruka je považovaná za nečistou. Přivítaní je přívětivé, proto se nedivte, když uvidíte líbat se mezi sebou i muže, nikdy však neuvidíte polibek ženy a muže, i kdyby byli manželé. Navzájem se nikdy nepoplácávají po zádech, jen se hluboce dívají do očí. Neobdivujte předměty nahlas, hostitel je povinen vám obdivovaný předmět věnovat.

Tabu témata jsou ženy, sex, islám, politika. Odmítnout čaj či kávu a ukázat podrážky bot je neslušné. Když jednou odmítnete pozvání, nečekejte, že vás pozvou podruhé. Na návštěvu přineste cukroví, tabákové výrobky a podobně, v žádném případě však nenoste alkohol. Nikdy neprocházejte před osobou, která se modlí. Musíte respektovat danou zemi a zvyky s ní spojené.

Svátky

Rok v Pákistánu je nabitý svátky. Níže malý výčet:

  • 25. leden – EID-E-MILAD-UN-NABI
  • 23. březen – Národní den Pákistánu
  • 5. únor – Kashmir Day
  • 1. květen – Den práce
  • 8. červenec – EID-UL-FITR
  • 9. červenec – EID-UL-FITR
  • 14. červenec – Den nezávislosti
  • 6. září – Den obrany
  • 11. září – památka úmrtí Káid-e Azam (zakladatel Pákistánu)
  • 9. listopad – Ikbálův den
  • 13. listopad – MAHARRAM
  • 14. listopad – MAHARRAM
  • 25. prosinec – památka narození Káid-e Azam a svátek vánoční
  • 26. prosinec – 2. svátek vánoční (jen pro křesťany). 

Kromě těchto svátků také uznávají islámské svátky určené lunárním kalendářem. Jsou to: Ídul-azhá – obětní svátek na památku oběti Abrahámovy, Ídul-fitr – připadá na poslední den postního měsíce ramadánu, Ášúra – desátý den měsíce muharramu slavený šiity, Šab-e barat – noc úradku, Miládun-nabí – narozeniny proroka Muhammada, ramadán – islámský postní měsíc.

Obchody bývají otevřené od 10 do 23 hod., banky obvykle od 9 do17 hod. s polední přestávkou mezi 13–15 hod. V průběhu ramadánu je pracovní doba velmi redukována.

Kultura

Z Pákistánu si můžete přinést hodně zajímavých suvenýrů v podobě tkaných věcí, keramiky, dřevěných nebo kamenných sošek. Kupříkladu hrnčířství má sálodlouhou historii. Krásné džbánky jsou ozdobeny pestrými barvami žluté, sytě zelené, rudé. Kapitolou samou pro sebe jsou pak ručně vyráběné koberce.

Od poloviny prosince se můžete těšit na slavnosti v údolí Birr, které jsou doprovázeny hudebními nástroji. Muži mají za úkol upéct chléb ve tvaru koz, zatímco ženy zpívají k polobohu Balomainovi, který se v krajině zdržel 4 dny při zábavě, modlitbách a pak se vrátil zpět k stvořiteli Dezauovi. Zavítáte-li sem v průběhu konání Chaumosu, měli byste se zúčastnit oslav, které můžou zahrnovat i zakoupení kozy a následně její obětování. Slavnosti v Bumboret nejsou přístupné muslimům.

Pro vstup do kalašských údolí budete muset vyplnit formulář na dočasnou registraci, který vám zdarma poskytne náčelník policie ve městě Chitral. Údolí rovněž vybízí k pěším túram.Za pouhý jeden den můžete prozkoumat pohoří z údolí Birr do údolí Bumboret, vesničané z Bumboretu vám určitě rádi ukážou průsmyky do údolí Rumbur.

Kalašský jarní festival Chilimjusht se koná 13–16. Května.

Obyvatelé kalašského údolí pořádají mnoho slavností v průběhu roku. Jsou to například:

Joshi je slaven v květnu a označuje příchod jara. Lidé se oblékají do nových šatů, ženy jsou zdobeny bižutérii, děvčata jsou poslána na kopec, kde zpívají a tancují. Ženy kromě jiného dekorují své domy a dojí dobytek. Roční dítě i s jeho matkou budou v průběhu tohoto festivalu očištěny.

Uchau se koná v polovině srpna.

Chawmos patří mezi nejdůležitější slavnosti konající se v polovině prosince, trvá dva týdny. Ženy tancují a zpívají a na závěr jsou obětovány kozy a ovce.

Jazyk

Úředním jazykem je urdština, která je příbuzná hindštině, a angličtina jako pozůstatek z britské kolonie, mateřským jazykem mluví jen 8 % obyvatel zejména v provincii Sindh. Domluvíte se zde dobře anglicky kvůli tomu, že je to oficiální jazyk. Díky různorodému národnímu složení se zde mluví dalšími 60 jazyky. Pro představu a přiblížení urdského jazyka jsme si pro vás připravili urdský slovník.

Minislovníček:

  • Assalamo aleikum – Ahoj
  • Shabb-bachär  – Dobrou noc
  • Schukria – Děkuji
  • Dschii haan – Ano
  • Nahin – Ne
  • Kitne badže – V kolik hodin?
  • Ádž/Kal – Dnes/zítra
  • Rukije – Zastavte

Turismus

Velké množství turistů sem přilákají hory v severním Pákistánu. Nejedná se o zemi s rozvinutým turismem. Pákistán je zemí, která disponuje obrovským historickým dědictvím, zajímavou kulturou, zcela odlišnou v porovnání s naší. Nabízí nedotčené přírodní krásy.

Geografie 

Pákistán se skládá ze čtyř samostatných provincií: Balučistán, Chajbar Paštúnchwá, Pandžáb, Sindh a dvou teritorií: území hlavního města Islamabádu, Federální spravované kmenové území a dvou částí Kašmíru: Azád Kašmír a Severní oblasti.

Balučistán – mezi místními koluje rčení, že Balučistán je země, které Alláh nadělil to, co mu při stvoření světa zbylo. Tato pouštní oblast zabírá 43 % z celkového území Pákistánu, přičemž zde žije kolem 6 miliónů lidí. Jeho hlavním městem je Kvéta.

Provincie Chajbar Paštúnchwá – dříve se označovala jako Severozápadní pohraniční provincie. Je považována za nejmenší provincii v Pákistánu, i přesto se zde nachází směs mnoha etnik, většinu však tvoří Paštúni. Hlavní město nese název Pešávar.

Pandžáb, jenž má společné rysy se severní Indií, co se týče kuchyně a mughalské architektury. Láhaur je hlavní město této provincie.

Sindh, provincie bohatá na historii. Hlavní město je Karáčí.

Azád Kašmír – slovo azád v urdském jazyce znamená svobodný.

Chystáš se do Pákistánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.