Palau
Palau

Kultura a lidé na Palau

Historie v kostce 

Souostroví bylo poprvé objeveno na konci 17. století, když skupina Palauanů ztroskotala na moři a proudy je dohnali k pobřeží Filipín. Zajímavostí je, že první možnost k průzkumu Palau dostal 1696 český misionář Pavel Klein, který jako vůbec první načrtnul mapu ostrovů.

V moderní historii hrálo souostroví (zejména ostrov Peleliu na jihu) významnou roli během druhé světové války, kdy zde bylo svedeno několik těžkých bitev mezi Američany a Japonci. Od roku 1947 do roku 1994 bylo Palau poručenským územím OSN pod správou USA, od roku 1994 je plně samostatným státem.

Lidé 

Ostrovy obývá pestrá směsice etnických skupin, z nichž největší podíl (73 %) tvoří Palauané, původní obyvatelé podobní jiným etnickým skupinám z Mikronésie. Další významnou část obyvatel tvoří Filipínci, Číňané, Japonci, Vietnamci a Američané. 

Lidé jsou obecně velmi přátelští a především na venkově není výjimkou, že vám zdarma nabídnou oběd nebo večeři, vždy ochotně poradí a často mávají. Nepředstavujte si nějakou zaostalou pralesní kulturu, Palauané jsou jinak běžní moderní lidé se vším vybavením dnešní doby, průměrná mzda dosahuje asi 17.000 Kč měsíčně. 

Celé Palau má asi 20.000 obyvatel, tedy asi 520x méně než Česko a zhruba stejně jako Náchod nebo Kutná Hora. 

Svátky 

Dny pracovního klidu jsou na Palau prvního ledna, o Vánocích (pouze 25. 12.), slaví se zde i Díkuvzdání, Den nezávislosti (1. října) a další. Obecně lze říct, že svátečních dní je na Palau o něco méně než například v Česku, neslaví se třeba 1. květen ani Velikonoce.

Většina obchodů má otevřeno 365 dní v roce, ve svátky obvykle od 9:00 do 18:00 hodin, v běžné dny pak od 7:00 do 21:00 hodin. 

Kultura 

Kultura je silně ovlivněna americkým vlivem a stále se zvyšujícím počtem turistů z Asie, ale poslední dobou i z Evropy. Žádné viditelné tradiční kulturní slavnosti nebo zvyklosti zde nejsou pozorovatelné, lidé žijí běžný západní život, kvůli podnebí je denní rytmus poněkud pomalejší než v našich podmínkách, nicméně veškerá práce probíhá po celý den bez poledních přestávek. 

Jazyk 

Oficiálními jazyky jsou palauština a angličtina. Všichni obyvatelé ovládají oba jazyky, v běžné úřední komunikaci (nápisy, dopravní značky, apod.) se používá výhradně angličtina. Problém s domluvou tak určitě mít nebudete, jen je nutné se přizpůsobit místní výslovnosti. Můžete se naučit pár slovíček palausky, místní zcela jistě potěšíte. 

Minislovníček:

  • Alii – Dobrý den
  • Mechikung – Na shledanou
  • Ke mesulang – Děkuji
  • Ke uangarang? – Jak se máte?
  • Belau – Palau
  • Lius – Kokos
  • Tuu – Banán

Turismus 

Turismus se poslední desetiletí na Palau značně rozvíjí, především díky návštěvníkům z Japonska, Jižní Koreje nebo Číny, pro něž země funguje asi jako pro Evropany Kapverdy. 

Hlavním a prakticky jediným zdrojem turistiky je unikátní oblast tisíců krásných malých i velkých zaoblených skalnatých ostrůvků porostlých hustou džunglí zvanou „Rock Islands“ a přilehlé mimořádně bohaté útesové vody na podmořský život. Kdo jede na Palau a alespoň jednou nejede šnorchlovat nebo se potápět, jako by tu nebyl. 

Turistická infrastruktura je na docela dobré úrovni, ale patří k nejdražším na světě. Ubytování je relativní dostatek, agentur pořádajících výlety za potápěním také, za vše se však platí nemalé částky. Možnosti potápění nebo šnorchlování bez využití služeb agentury jsou nulové, stejně jako možnosti klasické plážové dovolené. Běžné pláže na Palau neexistují.

Geografie 

Republiku Palau tvoří tisíce ostrůvků v úzkém pásu podél korálových útesů. Vzdálenost mezi nejsevernějším a nejjižnějším bodem činí asi 1.500 km. Největší ostrov Babeldaob je porostlý hustou džunglí, která se střídá s loukami a políčky. Na délku má ostrov asi 60 km, na šířku 10 až 20 km a najdeme zde nejvyšší horu ostrova Ngerchelchuus (242 m n.m.). 

Nejhustěji obydlený je ostrov Koror, kde se nachází stejnojmenné největší město, které je s ostrovem Babeldaob spojeno silničním mostem. Na jih od Kororu najdeme nejznámější část, Rock Islands, které se táhnou asi 150 km a volně navazují na ostrovy Peleliu a Angaur. O dalších 600 km dále na jih se nacházejí Sonsorolské ostrovy, drobné atoly, na nichž stále žije asi 70 obyvatel, naopak necelých 200 km na sever od ostrova Babeldaob najdeme atol Kayangel s 300 obyvateli. 

Nesmíme opomenout zajímavý fakt, že Palauská republika je nejmenším federativním zřízením na světě. Jednotlivé státy s vlastními vládami spíše odpovídají počtem obyvatel i rozlohou běžným obcím. 

Rozloha Palau je 172x menší než České republiky a odpovídá téměř přesně rozloze Prahy.

Chystáš se na Palau?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.