Co dělat v Gdaňsku
Objevte středověký i hanzovní Gdaňsk
Město se pyšní malebným historickým centrem, které patří k nejhezčí v Evropě. Staré město je sice malé, ale v úzkých uličkách se můžete toulat klidně celý den.
Středověké domy a staré mlýny postupně s blížícím se nábřežím říčky Motlawy střídají pitoreskní domky typické pro německá hanzovní města. Ostatně Gdaňsk byl až do Druhé světové války německým, resp. pruským městem.
Nezaměnitelnou dominantou Starého města je monumentální gotická Mariánská bazilika.
Obdivovat tu budete četné historické brány, jež byly součástí opevnění mezi přístavem a samotným městem. Centrum je velmi vkusně rekonstruované a prakticky veškeré moderní stavby v něm odkazují na gdaňskou minulost.
Po stopách novodobé historie
Gdaňsk poměrně výrazně sehrál temnou roli v začátcích Druhé světové války, kdy na tamní vojenské překladiště vedl jeden z prvních válečných útoků Němců.
Zároveň však město v novodobé historii zažilo i světlé okamžiky, když se stalo hlavním polským dějištěm pádu komunistické moci v 80. letech 20. století.
Na obě události ve městě odkazuje několik památníků a muzeí, vynechat byste rozhodně neměli tato místa:
Pláže a koupání v Baltu
Gdaňsk a zejména sousední město Sopoty patří mezi nejpopulárnější polská přímořská letoviska. Polsko obecně se může pochlubit opravdu nádhernými plážemi s jemným bílým pískem a krásným přírodním prostředím.
I městské pláže v Gdaňsku a Sopotech jsou od domů odděleny písečnými dunami a vzrostlými borovicemi, takže pocit soukromí je dokonalý.
Je však dobré počítat s tím, že gdaňské pláže jsou spíš na koukání než na koupání. Respektive teplota vody ke koupání mezi 20 a 21 °C vydrží jen v nejteplejších týdnech na přelomu července a srpna.
Připravit se také musíte na častý čerstvý vítr, který pocitově sráží teplotu vzduchu. Pokud však nepotřebujete k letní dovolené vyloženě horké počasí a nevadí vám studenější voda, pak pláže v okolí Gdaňsku můžeme jen doporučit.
Gastroturistika
Útulné centrum Gdaňsku je plné nejrůznějších hospůdek, restaurací či barů. Pokud jste někdy byli v Polsku, je vám jasné, že v každém větším městě, Gdaňsk nevyjímaje, se naprosto skvěle najíte.
Ceny jsou zde podobné nebo lehce nižší než v Česku, ale kvalita jídla a velikost porcí je značně větší.
Nevynechte ani tradiční polské mléčné bary, lidové jídelny, kde seženete teplé jídlo, zákusky nebo drobné občerstvení. Typické "mlíčňáky" v Polsku, na rozdíl od Česka, přetrvaly až do dnešních dob a i v Gdaňsku je najdete na každém rohu.
Výlet na Helskou kosu
Na úplném severu polského pobřeží najdete úzký protáhlý poloostrov Hel, který patří mezi nejoblíbenější polské plážové destinace. Písečná kosa měří celkem 35 km a nádherné pláže s písečnými dunami, travinami a voňavými borovicemi najdete po obou stranách pobřeží.
Na Helskou kosu se z Gdaňsku dostanete během léta výletní lodí, celoročně pak vlakem přímo (dražší) nebo s přestupem v Gdyni či Wladyslawowu.
Detailní informace najdete v samostatném miniprůvodci po Helské kose.
Výlet na hrad Malbork
Necelých 65 km jižně od Gdaňsku v Pomořanských rovinách leží malé okresní město Malbork, které však patří mezi nejnavštěvovanější místa v Polsku.
Jeho dominantou je totiž největší gotická a zároveň největší cihlová stavba na světě – monumentální a skvěle zachovalý středověký hrad Malbork. Podnikněte sem z Gdaňsku celodenní výlet a přeneste se na jeden den do zlatých časů Řádu německých rytířů.
Detailní informace najdete v samostatném miniprůvodci po Malborku.
Chystáš se do Gdaňsku?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.