Faro

Co dělat ve Faru

Koupání na plážích

Ve Faro moc pláží nenajdete, zato jsou velké a i přes jejich oblíbenost na nich nějaké volné místo ukořistíte. Pláže jsou písčité, se snadnou přístupností do moře a neplacené. Všechny pláže jsou rozepsány v příspěvcích v sekci Co navštívit, proto je zde zmíníme jen letem světem.

Praia de Ilha de Faro – Největší, nejvybavenější a nejlidnatější pláž ve Faro. Nachází se poblíž místního letiště a po cestě na ni / z ní můžete u ranveje pozorovat letadla. Na pláž se lze dopravit pěšky, autobusem nebo trajektem.

Praia da Barrinha – Pláž na konci pláže Praia de Ilha de Faro je víceméně opuštěná, proto je ideální pro ty, kteří o společnost desítek turistů nestojí. Téměř na dosah ruky se nachází Praia da Barretta.

Praia da Barretta – Na pláž na ostrově Ilha da Barretta (Ilha Deserta) se lze dopravit pouze trajektem, ale odměnou vám bude klid s minimem turistů. Pláž je částečně vyhrazena nudistům, proto dejte pozor, kde se usadíte. Na pláži se nachází také nejjižnější bod pevninského Portugalska, mys Cabo de Santa Maria.

Praia da Ilha do Farol – První a lidnatější z pláží na ostrově Ilha da Culatra se nachází poblíž vesnice Ilha do Farol. Kromě 2 barů, kde se můžete osvěžit, jsou zde také veřejné toalety. Pláž je střežena pobřežní hlídkou

Praia da Culatra – Na začátku této pláže na ostrově Ilha da Culatra se u dřevěné stezky nachází 2 bary a veřejné toalety, dále směrem na severovýchod žádný servis nenajdete. Taktéž ideální místo pro ty, kteří se chtějí vyhnout davům. Na ostrov zajíždí z centra Faro trajekt.

Treky do přírody

Možná si říkáte, že trekování a Portugalsko moc dohromady nejdou, navíc jižní Portugalsko, kam většina lidí vyráží užít si slunečné počasí na pláži. A částečně máte pravdu. Lesů aby člověk pohledal a to vedro, uf. No, radši snad ne. Možná zkraje jara nebo na podzim.

Pokud už na jihu Portugalska nějaké turistické trasy jsou, nejsou většinou technicky náročné, proto si na ně vystačíte s jakýmikoli sportovními botami (např. běžecké, v horách nejlépe ty do terénu), dostatečnou zásobou vody a jídla a na večer také s čelovkou. Tím, že se Faro nachází na 37. rovnoběžce, letní dny jsou o hodinu a půl kratší než například v Praze (která leží na 50. rovnoběžce) a stmívá se poměrně rychle. Přes den přibalte kšiltovku/klobouk a opalovací krém.

Co se týče kempování mimo kempy (na divoko, wild camping), to je v Portugalsku oficiálně zakázáno, ale pokud přes noc někde s autem zaparkujete nebo nebudete příliš nápadní, mělo by to být v pořádku.

Ria Formosa/Ludo Hiking Trail

Jak už bylo uvedeno v sekci Co navštívit, poblíž letiště se nachází stezka Ludo Hiking Trail. Přestože ani tam to s těmi stromy není kdovíjak slavné, terén je rovinatý, trasa nemá ani 10 kilometrů a zvládnete ji i v létě.

Pechão

Jestli vám takové krátké výlety do přírody vyhovují, pak se přesuňte do obce Pechão, která se nachází 8 km severovýchodně od Faro. Okolo města se nachází 3 stezky, které zvládnete projít za den i všechny. Trasy začínají u kostela Igreja de São Bartolomeu a mapy tras najdete na mapy.czna webu Walks In Portugal (www.wiportugal.org) v sekci Algarve Day-Hikes.

Nejkratší z nich, Caminho da Água, vede okolo centra obce podél řeky Ribeira de Bela-Mandil a je dlouhá 3 km. Na takhle krátkém kousku nastoupáte a sestoupáte 45 výškových metrů, proto počítejte minimálně s hodinou na její zdolání. Tato trasa jako jediná není v mobilní verzi map, proto si ji prostudujte před odletem nebo na WIP.

Středně dlouhá stezka Pechão con História (také Pechão e a História) vás, jak název napovídá, provede historickými památkami obce. Začnete u kostela Igreja de São Bartolomeu a kaple Capela dos Ossos, projdete okolo hřbitova Cemitério de Pechão, minete památník Pedra Queijeira, pak půjdete chvíli mimo město a vrátíte se zpět do historického centra. Na trase dlouhé 7,5 km nastoupáte 85 výškových metrů a strávíte na ni cca 2,5 hod.

Nejdelší Caminho Rural (také Rota Rural) vede lehce za západ od obce a poté se stáčí na jih k přírodnímu parku Ria Formosa a zpět do centra. Na 10,5 km trase nastoupáte 125 m výškových metrů a zabere vám 3–4 hodiny.

Do Pechão se za 25 minut dopravíte autobusovou linkou č. 64 společnosti EVA Transportes (eva-bus.com).

Fuzeta (Fuseta)

Další rovinatou stezkou je pašerácká Caminho dos Contrabandistas (contrabandistas = pašeráci) v obci Fuzeta severovýchodně od Faro. Trasa vede okolo pobřeží, je dlouhá 11,5 km a nastoupáte na ní jen zhruba 50 výškových metrů, proto si na ni vyhraďte 3–4 hodiny. Po túře se můžete osvěžit koupačkou na pláži Praia sa Fuseta-Ria.

Do Fuzety vás za 25 minut doveze regionální vlak společnosti Comboios de Portugal (cp.pt) a za jízdu zaplatíte 2,25 EUR. Ve Fuzetě jsou 2 vlakové zastávky – Fuseta-A a zkrátka jen Fuseta –vystupte v té v centru, tedy Fuseta-A. Mapu trasy najdete opět na mapy.cz.

Moncarapacho

Na sever od poklidného města Moncarapacho už začínají konečně nějaké kopce, konkrétně nízké pohoří Serra de Monte Figo. Zde se nachází 2 stezky, které obě začínají u kostela Igreja Matriz de Moncarapacho. Trasy jsou opět zaznačené v mobilní aplikaci mapy.cz. Chcete-li je zvládnout obě, počítejte, že se zde zdržíte 2 dny. Zejména okolo vrcholu Cerro de São Miguel je spousta dalších (už neznačených) lesních stezek, proto si klidně naplánujte vlastní trasu.

Caminhos Romanos e Cerro da Cabeça – První ze stezek vede okolo nejvýchodnějšího vrcholu výše zmíněného pohoří – Cerro da Cabeça (249 m n. m.). Díky významným krasovým útvarům je tato vápencová vyvýšenina považována geology za přírodní památku. Zdejší jeskyně mají vysokou ekologickou hodnotu a jsou úkrytem pro různé druhy netopýrů a místem vyhledávaným speleology. Vás však bude pravděpodobně zajímat vyhlídka Miradouro do Cerro da Cabeça v polovině 5. kilometru. Vyhlídku tvoří narůžovo natřený opuštěný dům a rozhledna, z níž budete mít nádherný výhled na východní pobřeží regionu Algarve. Odtud dojdete k rozcestí, kde můžete pokračovat vpravo po úpatí vrcholu nebo se dát vlevo a vyšlápnout si na vrchol Cerro da Cabeça. Standardní trasa měří něco málo přes 11 km a nastoupáte na ní cca 250 výškových metrů, proto počítejte s minimálně 4 hodinami na zvládnutí, zvlášť pokud se zdržíte na vyhlídce nebo půjdete až na vrchol.

Caminho do Cerro de São Miguel – Druhá stezka vede okolo nejvyššího vrcholu pohoří – Cerro de São Miguel (také Monte Figo, 411 m n. m.). První část trasy sdílí spolu s Caminhos Romanos e Cerro da Cabeça, takže z ní můžete případně odbočit na vrchol Cerro da Cabeça a zvládnout oba vrcholy za 1 den. Vrchol hory (jestli se tomu tak dá říkat) je obsypán vysílači, což dojem trochu kazí, ale lepší výhled široko daleko nenajdete. Cesta vede zhruba z 50 % po polní cestě nebo v lese a zbytek po silnici, cesta z vrcholu Cerro de São Miguel vede navíc výhradně po silnici (můžete tam tedy bez problémů dojet na kole či autem). Z Cerro de São Miguel zpět do Moncarapacho naklesáte na 6 kilometrech okolo 350 výškových metrů (tedy to, co jste předchozích 11,5 kilometrů nastoupali), tak to jděte zvolna, protože běžecké koleno je mrcha. Trasa čítá tedy zhruba 17,5 kilometrů s převýšením cca 400 metrů, proto si na ni vyhraďte minimálně 6 hodin.

S hromadnou dopravou do města Moncarapacho je to trochu horší. Můžete si buď vzít vlak do města Olhão a poté přestoupit na autobus č. 62, nebo 101 dopravce EVA Transportes a dovézt se až na konečnou, nebo jet vlakem až do stanice Fuzeta a odtud si dát 5 km trek do Moncarapacho.

Caminho Português Central

Věděli jste, že Svatojakubskou cestu (Camino de Santiago) můžete jít i z Faro? Tak teď už to víte. Caminho Português Central je takovým prodloužením portugalské trasy z Porto/Lisabonu (Camino Portugués). O trase, která je zaznačená ve webové verzi mapy.cz (pozor, v mobilní aplikaci ne), toho moc nenajdete (skoro jako by neexistovala) a zmiňuje se o ní pouze web caminosantiago.org. Když už je trato trasa zmíněna, tak vede přes Lisabon, avšak na trasu z Lisabonu byste se měli napojit až v Santarém. Symbol mušle nicméně najdete na katedrále z Faro, odkud trasa začíná, takže úplný výmysl to není. Mezi Santarém a Porto se můžete ubytovat v jedné z typických ubytoven pro poutníky (albergues – jejich seznam najdete na www.vialusitana.org/caminho/albergues).

Návštěvy galerií, muzeí

Je libo moderní umění, historii nebo archeologii? Faro tohle všechno má. Na architektonické skvosty natrefíte zejména v historickém centru města téměř na každém rohu a ve většině případů jsou muzea a galerie umístěny právě v budovách architektonického významu.

Convento de Nossa Senhora da Assunção & Museu Municipal de Faro – Kostel a muzeum města Faro vystavuje výtvarné umění od malířů z Portugalska, Itálie a Španělska ze 17. a 18. století a také 3 archeologické expozice. Muzeum je v sezoně otevřeno od úterý do pátku během 10:00–17:00 hod. a o víkendu 11:30–18:00 hod. Více informací v sekci Co navštívit.

Museu Regional do Algarve – Muzeum regionu Algarve vystavuje v reprodukci typického domu z Algarve předměty, které se ve zdejších domovech tradičně používaly. Kromě toho si můžete prohlédnout i sbírku obrazů od místního umělce Carlose Porfíria. Muzeum je otevřeno od pondělí do pátku během 10:00–13:30 a 14:30–18:00 hod. Více informací na faceboku muzea.

Centro Histórico Judaico de Faro – Vedle stadionu Estádio de São Luís se nachází hřbitov bývalé židovské komunity a zde najdete malé muzeum a synagogu s rekonstruovanou svatbou a bar micva. Hřbitovem vás dále provedou a přehrají vám dokument (v angličtině). Muzeum je otevřeno od pondělí do pátku v 9:30–12:30 hod. a 14:00–17:00 hod. a vstupné je dobrovolné.

Museu Marítimo Almirante Ramalho Ortigão – Muzeum námořnictví otevřelo své brány návštěvníkům již v roce 1889, čímž se řadí mezi nejstarší muzea v regionu. Nachází se v 1. patře budovy přístavní kanceláře a vystavuje celou řadu předmětů souvisejících s rybolovem včetně modů námořních a rybářských lodí. Muzeum je otevřeno denně během 9:00–12:00 hod. a 14:30–17:00 hod.

Centro Ciência Viva do Algarve – Interaktivní muzeum vědy a technologií nejvíc ocení děti. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle během 10:00-18:00. Více informací na facebooku muzea.

Museu e Igreja da Misericórdia – Kostel ze 16. století Igreja da Misericórdia de Faro, který je současně nemocnicí i muzeem sakrálního umění ze sbírky Faro Misericórdia. Muzeum je otevřeno od úterý do pátku v 9:30–12:00 hod. a 14:00–16:30 hod.

Ruínas Romanas de Milreu – Zřícenina římské vily a lázní Milreu u obce Estói. Více informací v sekci Co navštívit.

Galeria Municipal Trem – Galerie Trem sídlí v plně zrekonstruované staré vojenské budově a pořádá krátkodobé výstavy moderního umění a fotografie. Tato galerie je jednou z nejnavštěvovanějších ve Faro a díla nejuznávanějších národních a místních umělců zde můžete nejen obdivovat, ale také zakoupit. Galerie je otevřena v úterý–pátek během 10:00–18:00 hod. a v sobotu v 10:30–17:00 hod. Více informací na facebooku galerie.

Galeria de Arte Porta do Nascente – Galerie Porta do Nascente vystavuje malby, kresby, ilustrace, keramiku a kachličky(!) a má dokonce i laboratoř pro výtvarné experimenty a nabízí kurzy umění. Více informací na facebooku galerie.

Kam s dětmi

Jardim da Alameda João de Deus – Tato zahrada se nachází jen 10 minut pěšky od historického centra a na své si v ní přijdou i dospělí. Dětské hřiště, multifunkční hřiště, lavičky, pávi a slepice a minigolf. Více informací v sekci Co navštívit.

Parque RibeirinhoParque Ribeirinho je sice trochu dál od centra, zato hned vedle nákupního centra Forum Algarve. Kromě dětského hřiště a pozorovatelny ptáků zde najdete i outdoorovou posilovnu a zdejší stezky jsou ideální na vaši každodenní porci kilometrů v běžeckých botách. Více informací v sekci Co navštívit.

Ria Formosa – Pokud vás pozorování ptáků láká víc, zamiřte do přírodního parku Ria Formosa. Zdejší stezky jsou navíc rovinaté, takže na ně můžete vyrazit i s kočárkem. Více informací v sekci Co navštívit.

Aquashow Water Park – Přestože je Algarve přímořským regionem, po pobřeží najdete překvapivě hodně venkovních aquaparků. Aquapark Aquashow Water Park je součástí čtyřhvězdičkového hotelu mezi městy Loulé a Vilamoura, ale za vstup do něj se platí zvlášť. Tohle místo si užijí zejména milovníci skluzavek a tobogánů, ale najdete tady i plavecký bazén či divokou řeku. K aquaparku se dostanete vlakem do stanice Loulé, odkud si můžete vzít buď autobus na zastávku Aqua Show, nebo zbývající tříkilometrový úsek dojít pěšky (cca půl hodiny). Za vstup zaplatíte 29 EUR, děti od 6 do 10 let a důchodci jdou 21 EUR, děti do 5 let mají vstup zdarma a těhotné dostanou při nákupu u přepážky 50 % slevu(!). Aquapark je v sezoně 2020 uzavřen. Více informací na aquashowpark.com.

Minigolf – Pokud se vám minigolf v zahradě Jardim da Alameda João de Deus líbil, máte hodně času a nevadí vám zajet si, vydejte se na další minigolfová hřiště. Mini Golf Quinta Do Lago (www.quintadolago.com nebo facebook hřiště) je součástí jednoho z nejlepších golfových hřišť v Portugalsku, ParTee Minigolf (více informací na facebooku hřiště) má otevřeno až do půlnoci nebo zkuste Family Golf Park (familygolfpark.pt) ve městě Vilamoura.

Golf

Oblast Algarve je vyhlášenou golfovou destinací, což poznáte na 1. pohled – hned několik hřišť se nachází poblíž letiště Aeroporto de Faro a další desítky najdete po celém pobřeží až k Lagos. Při pohledu na dnešní přímořská letoviska by člověk těžko věřil, že až do 60. let minulého století tady o golfu prakticky neslyšeli. Dnes se zde pořádají prestižní mezinárodní šampionáty a podstatný facelift dostalo úměrně i ubytování v okolí golfových resortů. Mimochodem, právě resorty ve Vilamoura, Quinta do LagoVale do Lobo se chlubí těmi nejluxusnějšími a nejlépe vybavenými hřišti z celého pobřeží a součástí hřišť jsou například i útesy. Více informací například na: www.visitgolfalgarve.com.

Výlet do Lagosu

Pokud byste si měli vybrat pouze jediné místo, kam si z Faro odskočit, zvolte bývalé hlavní město regionu Algarve, Lagos.

Město je nechvalně proslulé jako bývalé překladiště otroků (polovina 15. století), na což odkazuje historická budova Mercado de Escravos postavená na místě původního trhu s otroky, která je dnes muzeem o historii otroctví. Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí během 10:00–12:30 a 14:00–17:30 hod.

Trochu lepší pověst má objevitel Jindřich Mořeplavec (Infante Dom Henrique o Navegador – stál u zrodu portugalských objevitelských cest), na jehož počest byla roku 1990 postavena a v přístavu Lagos zakotvena věrná replika karavany z 16. století (Réplica da Caravela Boa Esperança), na níž se plavila jeho posádka. Přízvisko „Navegador“, tedy mořeplavec, mu poprvé přiřknuli až v 19. století 2 němečtí historici, kteří o něm psali (v Portugalsku ho takto zpravidla vůbec nenazývají ani dnes), ve skutečnosti se vlastně nikdy v životě nikam neplavil.

Stejně jako ostatní města na pobřeží Algarve má i Lagos svou středověkou pevnost, která chránila oblast před nájezdy pirátů a vojáky. Forte da Ponta da Bandeira sloužila k vojenským účelům až do 20. století, ale dnes funguje jako muzeum a navštívit můžete také zdejší kapli ze 17. století zdobenou malovanými kachličkami azulejos. A výhled z pevnosti je také skvělý. Pevnost je otevřena denně kromě pondělí během 9:30–12:30 a 14:00–17:00 hod.

Pokud na památky a historii moc nejste, ale přesto byste ve městě rádi viděli něco zajímavého, zkrátka se místními ulicemi jen tak bloumejte. Lagos je totiž jako jedna velká galerie výtvarného umění a na každém rohu něco najdete. Jestli však chcete jít víc na jistotu (protože máte dále na programu například válení se na pláži), mrkněte na průvodce místním street artem od Blocal Travel, kde se autorka Giulia rozpovídala i o autorech a názvech maleb.

Jelikož je Lagos velmi populární turistická destinace, pláže jsou hlavně v sezoně většinou přecpané, a to včetně Praia do Camillo, k níž vedou pěkné dřevěné schody a kterou doporučujeme navštívit. Pokud však hledáte pěkné tiché místo, kde budete moct relaxovat bez toho, aby kolem vás poskakovaly křičící děti, pláže si beze všeho projděte, prozkoumejte jejich jeskyně a různé tunely, projděte se po mostě Ponte Romana de Lagos mezi plážemi Praia dos EstudantesPraia do Pinhão, pak však raději zamiřte k útesům Ponta da Piedade.

Ano, i Ponta da Piedade jsou oblíbené, zejména díky jeskyním, kam se lze z lépe přístupnějších pláží doplavit. Ale stojí za to. Hlavně kvůli nim byste měli do Lagos zamířit. Pokud budete mít čas, chuť a samozřejmě také peníze na plavbu lodí, prozkoumejte místo po moři i po souši. Lowcostová varianta chůze po útesech je však také super a díky schodištím, které byly na několika místech do skal vybudovány, se snadno dostanete i k moři. Budete chodit po skalách, proto si nechte žabky výhradně na pláž a na trek po útesech zvolte obuv s uzavřenou špičkou (běžecké či jakékoli jiné sportovní boty postačí). Útesy jsou od centra Lagos vzdálené cca 3 km / 40 minut chůze. Plavby na lodi či kajaku provozuje společnost Kayak Explorers (lagoskayakexplores.com) a ceny začínají na 20 EUR.

Do Lagos zajíždí vlaky společnosti Comboios de Portugal (cp.pt). Cesta regionálním vlakem z Faro trvá 1 hodinu a 45 minut a za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 7,45 EUR. Pokud míříte do Lagos přímo z letiště, můžete využít shuttle busy get on, které jezdí 3x denně a staví i na letišti – cesta trvá stejně dlouho jako vlakem a stojí 10 EUR. Více informací na: eva-bus.com/goshuttle.php.

Památky a historie

Na místě dnešního Faro měli obchodní centrum už Féničané ve 4. století př. n. l., ale samotné město bylo založeno až v polovině 13. století n. l., kdy ho nad Maury získal první král Portugalska a Algarve – Alfons III. Portugalský. Právě z tohoto období pochází místní katedrála (Sé de Faro), avšak na přelomu 16. a 17. století bylo město téměř celé vypleněno a vypáleno jednotkami Roberta Devereux, 2. hraběte z Essexu.

Roku 1722 zasáhlo nově postavené Faro zemětřesení. Dnešní podoba města je důsledkem přestaveb po dalším zemětřesení, které Faro postihlo v roce 1755. Toto zemětřesení a následná vlna tsunami zasáhly především Lisabon a nedaleké město Lagos, které bylo po této události těžce zničeno, a proto bylo administrativní centrum regionu Algarve následující rok přesunuto z Lagos právě do Faro, které bylo před tsunami chráněno lagunou Rio Formosa.

Sportovní zápasy

Kdo se aspoň trochu zajímá o fotbal, ví, že v Portugalsku je tento sport takovým 2. náboženstvím. Aby ne, když jedním z nejlepších fotbalistů světa je portugalský rodák Christiano Ronaldo.

Místní fotbalový klub S.C. Farense bude hrát v sezoně 2020–2021 v nejvyšší lize Primeira Liga (Liga NOS), kam se probojoval z 2. nejvyšší ligy LigaPro. Zápasy se hrají na místním stadionu Estádio de São Luís a program zápasů najdete na: www.ligaportugal.ptwww.scfarense.pt.

Během let 2004–2013 hrál klub na stadionu Estádio Algarve, který se nachází na půli cesty mezi městy Faro a Loulé, a sdílel ho s klubem Louletano. Poté ho na 5 let využívala gibraltarská fotbalová reprezentace a nyní hostí mezinárodní turnaj ženských národních týmů ve fotbalu Algarve Cup (jedna z nejprestižnějších mezinárodních akcí ženského fotbalu, která je prý takovým malým mistrovstvím světa). Estádio Algarve byl vybudován speciálně pro zápasy během mistrovství Evropy ve fotbale 2004 (EURO 2004), dokáže pojmout 30.000 diváků a stojí za návštěvu už jen proto, že ho navrhla architektonická společnost Populous, která má na svědomí například domácí stadion Arsenalu a stadion Wembley v Londýně.

Faro Free Walking Tours

Pokud jste si koupili letenky na poslední chvíli, nestíháte výlet naplánovat kvůli práci / škole / čemukoli jinému nebo se vám zkrátka plánovat nechce a tohoto průvodce u gatu jen lehce prolétáváte, můžete svěřit svá těla do rukou Faro Free Walking Tours. Tento koncept, kdy vás danou destinací provedou místní, znáte určitě z dalších měst.

Stačí v určenou hodinu přijít na místo setkání (v tomto případě před bránu Arco da Villa vedle turistického informačního centra) a připojit se na dvouhodinovou komentovanou procházku v angličtině po nejznámějších částech hlavního města oblasti Algarve. Procházky začínají v sezoně v 10:00 a 16:00 hod. (mimo sezonu v 11:00 a 15:00 hod.) a průvodce poznáte podle červeného deštníku.

Více informací na: farofreewalkingtours.com.

Chystáš se do Fara?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 28. 06. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.