Rakousko
Rakousko

Kultura a lidé v Rakousku

Historie v kostce

Historicky je nám Rakousko pravděpodobně nejbližší ze všech zemí v širším okolí, však jsme s ní po několik desetiletí sdíleli společný stát, který fakticky ukončila až První světová válka a rozpad Rakouska-Uherska v roce 1918.

Po druhé světové válce bylo Rakousko okupováno Amerikou, Británií, Francií a Sovětským svazem. Ti si zemi rozdělili do čtyř zón a podobně jako celá země bylo i hlavní město rozděleno na čtyři okupované zóny. Plně nezávislé Rakousko, jak ho známe dnes, vzniklo po okupaci až roku 1955. Stalo se neutrálním státem, který nebrání dlouhodobému pobytu obyvatel jiných států na svém území.

Lidé

Místní lidé mají respekt k tradičním hodnotám. Mají rádi, když je pozdravíte při příchodu a odchodu. Zdraví se zde často „Grüß Gott“ – tedy Pozdrav Pán Bůh. S „Guten Tag“ uspějete stejně dobře. Pokud nemluvíte německy, je dobré se nejprve místního ze slušnosti zeptat, zda ovládá angličtinu. V podnicích v centru je ovšem angličtina samozřejmostí.

Lidé tady milují pořádek v parcích i na ulicích. Starají se o své okolí. Vyhoďte papírek na ulici a sekáte se minimálně s pohrdavým pohledem, spíš vás však požádají, ať si svůj nepořádek laskavě uklidíte.

Ve městech se setkáte s lidmi různých národností. Například 30 % obyvatel Vídně se narodilo za hranicemi Rakouska. Rakousko má celkově jedno z nejvyšších procent legálně žijících přistěhovalců (10 %) v Evropě. Potkat se zde můžete třeba s Chorvaty a Maďary, zapomínat nesmíme ani na Blízký a Střední východ. Na venkově narazíte většinou na „echt“ Rakušáky, cizí řečí nepolíbené. 

Svátky

Svátky v Rakousku jsou totožné se základními českými. Některé svátky se slaví jen v určitých regionech. Ve státní svátky, které platí pro celou zemi, jsou obchody zavřené. Volno ve Štědrý den a na Silvestra nemají automaticky všichni, záleží na rozhodnutí jednotlivých firem a obchodů, zda jejich zaměstnanci do práce musejí, nebo ne.

Otevírací doba obchodů je obdobná jako u nás, pozor si však dejte na neděle, kdy je skoro všude zavřeno, včetně velkých obchodních center. Pokud si chcete udělat běžný nákup v neděli, nezbývá než vyrazit na benzínku, mnoho z nich provozuje i supermarkety. Restaurace nebo fast-foody mívají otevřeno i v neděli.

Kultura

Ve městech se nabízí mnoho kulturních aktivit. Milovníci umění si jistě užijí návštěvu některého z muzeí, hudební příznivce bude lákat některé z operních představení. Pro znalce němčiny mohou být zajímavé i kabarety, které reagují kupříkladu na aktuální politickou situaci. Před vídeňskou radnicí je téměř stále co dělat. V létě free kino, v zimě „Eistram“, což je lední plocha pro bruslaře vytvořená přímo v parku. Očekávat můžete samozřejmě různé dobroty ve stáncích kolem.

I na venkově se můžete dočkat kulturního programu. Rakušané mají své tradiční festivaly v oblibě, obvykle s litry piva na čepu, s vínem, místními specialitami a dechovkou. Potkáte zde muže v kožených kalhotách „Lederhose“ a ženy v tradičním oděvu zvaném „Dirndl“. Pokud chcete zjistit, zda se ve vašem okolí něco podobného koná, budete muset trochu brouzdat na internetu.

Jazyk

V Rakousku se mluví německy. Někteří lidé tvrdí, že tu pravou němčinu neuslyšíte, ale třeba ve Vídni se s takzvanou „Hoch Deutsch“ setkáte téměř všude. Rakušanům je obecně o něco hůře rozumět než Němcům. Když vyrazíte na venkov, místnímu dialektu pravděpodobně skoro neporozumíte. Staří místní občas ani běžnou němčinu neumí. Ve městech se většinou anglicky domluvíte, zejména s mladými lidmi a studenty. V podnicích v centrech měst také nebudete mít problém dorozumět se anglicky.

V restauracích, na pokladnách nebo v infocentrech na horách, případně v pohraničí, se často setkáte i s psaným českým textem.

Turismus

Země je turisty vyhledávanou destinací. Města nabízejí krasnou architekturu a jsou zárukou kulturních zážitků. Ať již v létě, nebo v zimě, v ulicích měst potkáte mnoho turistů. Hlavní vlna je samozřejmě v letních měsících.

To hlavní, za čím se ale do Rakouska jezdí, jsou lyže, lyže a ještě jednou lyže. Rakouské Alpy jsou blízko, vše je přehledné, lyžařských středisek nepřeberné množství, v některých střediscích, typicky Schladming, Saalbach nebo Zell am See, budete mít často pocit, že většinu návštěvníku tvoří Češi.

Do Alp však vyrážejí turisté celoročně, v létě hlavně na horské túry nebo za cyklistikou. Rakousko má zkrátka co nabídnout celoročně.

Geografie

Rakousko je naším jižním sousedem. Území je ze 62 % tvořeno Alpami. Nejvyšší horou je Großglockner se svými 3.798 m. Téměř polovina území je porostlá lesy. Zemí protéká řeka Dunaj, a to zhruba 360 kilometrů. Společně se Švýcarskem a Německem se dělí o třetí největší jerezo Evropy Bodensee (Constance). Rakousko nemá žádné moře, z čehož jsou místní po ztrátě přímořských území stále velice sklíčení.

Rozlohou je Rakousko jen o trochu větší než ČR.

Chystáš se do Rakouska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Barbora Lapišová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.