Serfaus

Doprava v Tyrolsku

Je logické, že i po samotném Tyrolsku se nejčastěji budete pohybovat vlastním autem. Poskytne vám absolutní svobodu jak při výběru ubytování, tak při výletech po okolí nebo při střídání lyžařských středisek. Tím však nechceme říct, že Tyrolsko by bylo zapovězeno neřidičům. Místní MHD je na vysoké úrovni, spolehlivá, přehledná a jezdící poměrně často. Jen to zkrátka s lyžemi a vším možným vybavením nebude tak pohodlné.

Autem

Navzdory komplikovanému horskému terénu najdete na světě jen málo míst, kde by jízda autem byla pohodovější. Silnice jsou skvěle udržované (a to i v zimě), údolí jsou překlenuta mnoha mosty, horské masivy provrtány desítkami tunelů. Většinou nebývá problém se i v nejtužší zimní sezoně dostat i do malých vesniček vysoko v kopcích, je však pro jistotu dobré počítat s určitou časovou rezervou. Občas, především při oblevách a v jarních měsících, hrozí lavinové nebezpečí a některé úseky cest mohou být dočasně zavřené.

V Rakousku se platí plošné poplatky za použití dálnic, stejně jako u nás, tj. prostřednictvím dálničních známek, které koupíte na každé pumpě v příhraničí (v Česku, Německu, na Slovensku i ve všech dalších okolních státech). Ty vyjdou na:

  • 10denní: 9 euro,
  • 2měsíční: 26,2 euro.

Kromě toho můžete narazit i na další dodatečně zpoplatněné úseky, typicky za mosty či tunely. Vždy se platí u mýtných bran, lze použít jak hotovost, tak kreditní karty.

Seznam placených silničních úseků v Tyrolsku:

  • Brennerská dálnice A13: 10 EUR,
  • Rychlostní silnice S16 Sankt Anton – průjezd tunelem Arlberg: 110,50 EUR,
  • Silnice 108 – průjezd tunelem Felbertauern: 11 EUR,
  • Silnice 188 Silvretta Hochalpenstrasse – přejezd mezi obcemi Galtür a Partenen: 16,50 EUR (v zimě zavřeno),
  • Silnice 186 – přejezd průsmyku Timmelsjoch do Itálie: 17 EUR jednosměrně, resp. 24 EUR zpáteční (v zimě zavřeno),
  • Mapa placených úseků.

Vlaky a autobusy

Tak jako v každé německy mluvící zemi, je i veřejná doprava v Tyrolsku na perfektní úrovni. Všechny vlakové, autobusové i městské trasy jsou integrovány v rámci jednoho systému „Verkehrsverbund Tirol“ a vzájemně na sebe vždy navazují.

Veřejnou dopravou se dostanete prakticky i do nejodlehlejších koutů Tyrolska, i když je faktem, že nejmenší vesnice jsou často obsluhovány jen 3–4x denně.

Jízdenky se platí klasicky jako u nás. Při cestě autobusem u řidiče a při cestě vlakem v pokladně nebo v automatu na nádraží.

Celé Tyrolsko je rozděleno do jednotlivých zón, z nichž se vypočítává jízdné. Například 1 jízda po jedné zóně vyjde vždy na 2 euro, přejezd mezi 2 zónami na 2,9 euro, mezi třemi na 3,6 euro atd.

Plánujete-li cestovat často (minimálně 3–4x denně), vyplatí se vám koupě týdenní jízdenky, jejíž cena je opět odstupňována dle počtu zvolených zón. Velmi výhodnou koupi představuje celotyrolská týdenní jízdenka za 58,8 euro, a to především pokud chcete cestovat na velké vzdálenosti napříč celým Tyrolskem.

Veškeré informace ohledně jízdních řádů, map a konkrétních jízdenek hledejte na webu: vvt.atvlakové jízdenky na delší trasy pak můžete koupit online v eshopu rakouských drah ÖBB.

Skibusy

Samostatnou kapitolou jsou tzv. skibusy, které provozuje každé větší lyžařské centrum. Obvykle spojují významné obce v okolí s lanovkami, případně jednotlivé části lyžařské oblasti navzájem. Téměř vždy bývají zdarma po předložení platného skipassu pro danou oblast.

Lanovky

Mnoho lanových drah funguje celoročně i pro běžné pěší turisty, připravte se však na vysoké ceny. Není výjimkou, že za jediný výjezd nahoru budete platit i přes 20 euro, standardně mezi 10 a 15 euro. Celoročně funkční lanovky najdete ve všech turisticky významných regionech.

Chystáš se do Tyrolska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.