Noční Athény

Co vidět a navštívit v Athénách

11 míst co vidět v Athénách

Akropole v Athénách
Akropolis

Athénská akropole byla postupně budována mezi 13. a 5. století př. n. l. a na dlouhou dobu se stala centrem tehdejší světové civilizace. Opevněné město vyrostlo kolem pahorku, na jehož vrcholu stojí monumentální chrám Parthenon zasvěcený bohyni Athéně Panenské (Parthenos), který je dodnes z dálky viditelnou dominantou města.   Celá akropolis čítá ale mnohem více budov, respektive jejich zbytků. K nejviditelnějším patří Dionýsovo divadlo, chrám…

Zobrazit místo
Chrám Dia Olympského
Chrám Dia Olympského

Pozůstatky největšího chrámu své doby zasvěcenému samotnému Diovi najdete jen pár kroků od vstupu do Akropole a hlavního náměstí Syntagma. Na širokém prostranství se do nebes tyčí už jen malá, ale neméně monumentální část sloupoví. Areál je značen jako Olympieion.   Otevřeno je od 8:00 do 19:45.  Vstup během zimy (listopad–březen) činí 3 EUR, v létě pak 6 EUR. Alternativně lze využít kombinovanou vstupenku za 30 EUR pro více atrakcí, viz…

Zobrazit místo
Antická agora
Antická Agora

Ačkoliv „agora“ znamená tržiště, athénská agora byla vždy politickým i administrativním centrem antických Athén. A vlastně dodnes centrem je, minimálně geografickým. Na velkém prostranství dnes najdete jeden z nejzachovalejších antických chrámů – Hefaistův chrám.   Antická agora je otevřena vždy od 8:00 do 14:45 vyjma dní, v nichž je zavřená i Akropole. Vstupné činí 4 EUR (listopad–březen), resp. 8 EUR v létě. Můžete využít kombinovanou…

Zobrazit místo
Římská agora
Římská Agora

Zatímco Antická agora byla centrem dějin do přelomu letopočtu, nová Římská agora se stala administrativním centrem Athén v prvním století po Kristu. Prostranství je více zastavěné novějšími budovami než sousední Antická agora, nicméně i tady najdeme několik zachovalých památek. K té nejnavštěvovanější patří Hadriánova knihovna na jižním okraji náměstí Monastiraki, kam se však platí speciální vstupné (2 euro v zimě, 4 euro v létě, platí zde…

Zobrazit místo
Panathénský stadion
Panathénský stadion

Pravděpodobně nejstarší „moderní“ stadion určený pro sport vznikl v roce 556 př. n. l. pro tehdejší sportovní hry, panathénaje. Oválná stavba je celá postavena z marmoru a i více než 2.500 let po své inauguraci slouží původnímu účelu. V roce 2004 dokonce hostil část soutěží letních olympijských her (konkrétně lukostřelbu).   Z Panaténajského stadionu také vždy odchází olympijský oheň do konkrétní hostitelské země.   Vstup pro veřejnost je…

Zobrazit místo
Kerameikos
Kerameikos

Poměrně rozsáhlá oblast poblíž stanice metra Thissio sloužila za antického Řecka původně jako hrnčířská čtvrť, později jako velké pohřebiště – nekropole. Na místě můžete obdivovat také zachovalé Themistoklovy hradby. Součástí areálu je i archeologické muzeum.  Otevřeno je od 8:00 do 14:45.  Vstup během zimy (listopad–březen) činí 4 EUR, v létě pak 8 EUR. Alternativně lze využít kombinovanou vstupenku za 30 EUR pro více atrakcí, viz kapitola…

Zobrazit místo
Lycabettus
Vrch Likavitou (Lycabettus)

Chcete-li mít celé Athény v čele s akropolí a Parthenonem jako na dlani, vyrazte na nejvyšší vrcholek v rámci širšího centra města, 300 metrů vysoký Likavitou (v angličtině Lycabettus). Naskytne se vám panoramatický výhled na hustou městskou zástavbu i antické památky.   Ačkoli je kopec velmi strmý, nemusíte si s tím dělat žádné starosti. Z ulice Aristippou (poblíž leží zastávka autobusu číslo 060) jezdí na vrchol podzemní kabinová lanovka s…

Zobrazit místo
Olympijský areál Athény
Moderní olympijský areál

Jeden z nejsmutnějších důkazů o stavu řecké ekonomiky najdete na místě sportovišť vybudovaných k Letním olympijským hrám v roce 2004. Po rozlehlém areálu se jen občas mihnou rekreační běžci a pejskaři, jinak zeje prázdnotou a je postupně sžírán rzí a vegetací. Dokonce ani architektonicky zajímavý a moderní atletický stadion Spyridona Louise pro 70.000 lidí nenašel po skončení her uplatnění a postupně chátrá, poslední velkou akcí se stalo finále…

Zobrazit místo
Monastiraki
Monastiraki

Živá, vibrující a vždy plná lidí. To je čtvrť Monastiraki v centru města. Ulice jsou plné nejlevnějších bleších trhů, stejně jako luxusních butiků a značkových obchodů. Pěší zóny opanovávají desítky restaurací, barů, kaváren, ale i nočních diskoték. Monastiraki zkrátka žije 24 hodin denně a je živoucím srdcem Athén.

Zobrazit místo
Syntagma
Syntagma

Centrální náměstí Syntagma, na jehož konci stojí budova řeckého parlamentu, je populární místo pro setkávání místních i turistů a oblíbený výchozí bod k poznávání města. Kříží se tu totiž mnoho linek MHD a do všech koutů Athén se tak odsud snadno dostanete.

Zobrazit místo
Národní archeologické muzeum
Národní archeologické muzeum

Zájemci o historii a antiku nesmí především toto muzeum vynechat. Hostí největší sbírku antických předmětů na světě, a to nejen z území dnešního Řecka. Patří mezi nejuznávanější světová archeologická muzea.  Vstupné činí 5 euro v zimě, resp. 10 euro od dubna do října. Muzejní nadšenci využijí i kombinovanou vstupenku za 15 euro, na niž lze navštívit další 3 muzea, viz detailně v kapitole „Aktivity“.  Oficiální web

Zobrazit místo

Chystáš se do Athén?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 20. 09. 2021