Co vidět a navštívit v Bukurešti
16 míst co vidět v Bukurešti
Ikonou Bukurešti a dá se říct, že i celého Rumunska, je bezesporu slavný a ohromný „Ceaușescův“ palác, po americkém Pentagonu 2. největší administrativní budova světa a 3. největší budova podle objemu. Palác v opulentním neoklasicistním stylu se začal stavět v roce 1985 a měl sloužit jako sídlo tehdejšího rumunského diktátora Nicolae Ceaușesca a mnoha komunistických státních institucí. Stavba skončila v roce 1989 jen pár dní před popravou jejího…
Zobrazit místo
Jeden z nejstarších pravoslavných kostelů v Bukurešti najdete v srdci historického centra. Kostel Stavropoelos postavený v roce 1724 je typickým příkladem unikátního Brankovianského architektonického stylu, jinak též Valašské renesance. Vzrůstem nevelká stavba se pyšní bohatě zdobenými fasádami i interiéry s nejrůznějšími freskami a mozaikami. Vstup je zdarma.
Zobrazit místo
Po Paláci Parlamentu asi 2. nejvýraznější architektonická památka v Bukurešti je tzv. Athenaeum. Monumentální neoklasicistní stavba pochází z roku 1888, je hlavním sídlem Rumunské filharmonie a největší koncertní síní v Rumunsku. Doporučujeme navštívit i interiér, který nadchne svou opulentní výzdobou. Poplatek za vstup činí aktuálně 20 RON.
Zobrazit místo
Při návštěvě dvoumilionové metropole Bukurešti můžete jednoduše poznat i rumunský vesnický život a jeho minulost. Zavítejte do jednoho z největších evropských skanzenů pod otevřeným nebem Satului Dimitrie Gusti. Projděte se po ploše 10 hektarů, na níž najdete přes 270 různých vesnických stavení, větrných mlýnů, dřevěných kostelíků, salaší a mnoho dalšího. Skanzen je krásně udržovaný s popisky v angličtině a dobrou orientací. Počítejte jen s tím,…
Zobrazit místo
Pokud bychom měli vybrat středobod celé Bukurešti, jednoznačně jím bude Piața Revoluției, velké náměstí na severním okraji historického centra, kde se kříží několik hlavních ulic a především tu najdete honosné secesní a klasicistní paláce mnoha institucí, například: budova Centrální univerzitní knihovny, Národní muzeum rumunského umění, kostel „Biserica Kretzulescu“, jezdecká socha krále Carola I, Památník znovuzrození. Piața…
Zobrazit místo
Piața Unirii můžeme označit jako nejrozlehlejší a nejvýstavnější otevřené prostranství v Bukurešti. Vychází z něj třída Bulevardul Unirii, která vede k Paláci Parlament. Největším lákadlem náměstí je obří fontána, která vyplňuje velkou část prostoru a v noci je barevně nasvícená. Na náměstí sjednocení také každoročně stojí hlavní vánoční strom.
Zobrazit místo
Bukurešti se mimo jiné přezdívá „Paříž východu“ především díky širokým bulvárům a secesním palácům v centru města. Svou přezdívku Bukurešť podtrhuje i kopií pařížského Vítězného oblouku „Arcul de Trimuf“, který stojí v severní části města poblíž stanice metra Aviatorilor. Bukurešťský Vítězný oblouk je vysoký 27 metrů a postaven byl v roce 1936.
Zobrazit místo
Curtea Veche je archeologické naleziště a muzeum v srdci starého města a patří k nejvýznamnějším bukurešťským památkám. Nejstarší ruiny patří bývalému paláci knížete Vlada III. Draculy, na něž přímo navazuje nejstarší náboženská stavba na území Rumunska, kostel svatého Antonína neboli Biserica Sfantul Anton. Na rozdíl od ruin Drákulova paláce je kostel mimořádně zachovalý prakticky v nezměněné podobě od jeho dostavby v roce 1559. …
Zobrazit místo
Největší park v centru města se rozprostírá na 16 hektarech a je vítaným místem pro okamžitý odpočinek z rušného bukurešťského shonu a rozpálených ulic. Park je známý především pro své bohaté, barevné a vzorně upravované záhony, které kvetou od brzkého jara až do září.
Zobrazit místo
Neocitli jsme se náhodou ve slavné milánské pasáži Vittoria Emanuela II.? Nikoli, stále se procházíme po rumunském hlavním městě. Na západním okraji starého města narazíte mezi ulicemi Lipscani a Calea Victoriei na výstavní pasáž Macca-Vilacrosse z poloviny 19. století, která je domovem pro ty nejluxusnější restaurace a obchody z celé Bukurešti.
Zobrazit místo
Jeden z nejkrásnějších bukurešťských paláců, dokončený v roce 1900 a postavený v zajímavém architektonickém stylu eklekticismu, najdete naproti Národnímu muzeu rumunské historie. Aktuálně je palác hlavním sídlem banky CEC a veřejnosti není přístupný.
Zobrazit místo
Hlavním bukurešťským svatostánkem je pravoslavná patriarchální katedrála, která sice neupoutá svou velikostí, ale zajímavou architekturou se 3 bílými věžičkami a bohatě zdobeným interiérem rozhodně ano. Navštívit ji můžete mimo bohoslužby každý den zdarma.
Zobrazit místo
Milovníci lokálních produktů, stovky vůní zeleniny, koření, masa a dalších potravin i živelných tržišť, kde na turistu zavadíte spíše jen náhodou, zamíří do čtvrti Obor. Na první pohled studená komunistická betonová stavba připomínající klasické obchodní domy 80. let v sobě skrývá pestrobarevnou mozaiku barev, vůní, chutí a stovek stánků se všemožným jídlem. Z centra sem během 15 minut dojedete metrem žluté linky, nejbližší stanice se jmenuje…
Zobrazit místo
Nejstarší kontinuálně otevřený hotel a restaurace v Bukurešti z roku 1808 je velmi populárním místem pro Rumuny. Krásná historická budova s pavlačovými balkony a několika dvory kromě hotelu hostí i známé restaurace a bary a stala se mnohokrát středem zájmu rumunských televizních produkcí při natáčení mnoha filmů, seriálů i zábavných pořadů.
Zobrazit místo
Uličky se spoustou barevných deštníků visících ve vzduchu jako ochrana před sluncem a deštěm se začínají po světě šířit jako houby po dešti. Benátky, Avignon, Getafe, Skopje… A jednu takovou fotogenickou uličku najdete i v Bukurešti v malé pasáži s romantickými restauracemi mezi ulicemi Strada Academiei a Calea Victroiei. Počítejte s tím, že deštníky jsou rozložené jen v létě (zhruba od května do září).
Zobrazit místo
Malý nenápadný pomníček, velký symbolický význam. Tak se dá ve stručnosti charakterizovat nultý kilometr všech hlavních cest v Rumunsku. Právě odsud se měří vzdálenosti z Bukurešti do ostatních rumunských měst. Sloup je barevně rozdělen do 8 částí, z nichž každá reprezentuje jednu z historických provincií Rumunska. Památník najdete na chodníku asi 50 metrů před hotelem InterContinental na Bulevardul Nicolae Balcescu.
Zobrazit místo