Moskva
Rusko

Co dělat v Rusku

Kultura a historie

Rusko sice není Itálie nebo Francie, kde narazíte na největší koncentraci památek na světě, ale i sem se vyplatí jet jen kvůli historickým pamětihodnostem. Ty se soustředí především do dvou největších měst Moskvy a Petrohradu v čele s Ermitáží, jedním z největších muzeí v Evropě, nebo početnými církevními památkami.

Za návštěvu rozhodně stojí i menší historická města Novgorod či Pskov, sídla prvních státních útvarů, na jejichž základech dnes Rusko stojí.

V Moskvě vyrazte za kulturními zážitky a mějte rovnou ty nejvyšší cíle. Ruský balet a opera patří ke světové špičce v čele s Labutím jezerem nebo Louskáčkem. Nejslavnější umělci účinkují v Bolšoj těatr (Velkém divadle) v centru Moskvy. Nejlevnější vstupenky startují na 600 RUB, ty nejdražší vás budou stát přes 3.000 RUB, rezervujte ideálně předem: https://www.bolshoi.ru/en/visit/buyingnew/

Městská turistika

Klasická městská turistika s brouzdáním po nepřeberném množství památek, ulicemi historického centra, pohodou na říčních promenádách a všemi dalšími věcmi, které si rádi užíváme ve městech, to nabídnou především města Moskva a Petrohrad. Tady si užijete do sytosti a zabavíte klidně na několik dní.

I mimo dvě největší centra však narazíte na spoustu měst, kde si užijete minimálně na celý den. Jmenujme třeba Nižnij Novgorod, hlavní město Tatarstánu Kazaň nebo třeba bránu k Bajkalu Irkutsk.

Transsibiřská magistrála

Bezesporu nejslavnější a nejdelší železnice světa táhnoucí 9.289 km se přes celou zemi z Moskvy do Vladivostoku láká mnoho cestovatelů z celého světa. Trať v celé své délce se stihla zbudovat mezi roky 1891 a 1916 a dnes má tři základní varianty, které se však liší jen drobně v určitých pasážích. 

Vlaky svou pouť začínají na Jaroslavském nádraží v Moskvě a končí na hlavním nádraží ve Vladivostoku. Po celé trase jezdí bez přestupu dva vlaky:

  • Denně spoje číslo 100Э (z Vladivostoku do Moskvy 099Э),
  • 3x týdně spoj 002Щ «Россия» po úplně původní trase (na cestě zpět 001М «Россия»).

Celá cesta trvá cca 6 dní a 10 hodin a nejdelší přestávky se pohybují v rámci desítek minut. Nonstop z Moskvy do Vladivostoku však jezdí jen ti největší ultra-nadšenci a rozhodně je zajímavější si cestu rozdělit do několika etap a v jednotlivých místech den či více pobýt. 

Obecně nejzajímavější částí co do okolí krajiny je úsek mezi městy Irkutsk a Čita a také přejezd Uralu mezi Permí a Jekatěrinburkem. Zbytek jsou jen roviny s nekonečnými březovými porosty. 

Jízdenky koupíte výhradně na webu ruských železnic pass.rzd.ruLze koupit vždy jen lístek na konkrétní úsek, žádné otevřené jízdenky s tím, že si sami zvolíte, kde vystoupíte, neexistují. Vyhněte se koupi na jiných neoficiálních webech, které si účtují až několikanásobné příplatky. Především v letní sezoně kupujte lístky alespoň s dvouměsíčním předstihem.

Příklady cen jízdenek ve 3. třídě (2. třída cca o 40% dražší, 1. třída pak cca 5x dražší):

  • Moskva – Vladivostok nonstop: od 8.700 RUB
  • Irkutsk – Ulan-Ude: od 1.150 RUB
  • Irkutsk – Vladivostok: od 5.600 RUB
  • Novosibirsk – Irkutsk: od 2.700 RUB
  • Moskva – Jekatěrinburk: od 4.500 RUB

Přírodní krásy

Tak velká země jako Rusko zákonitě musí nabízet úchvatné přírodní scenerie všeho druhu. A taky že ano, jen je tu jeden zásadní problém. Turistická infrastruktura v přírodě je takřka nulová, a to včetně národních parků.

Existují v zásadě jen dvě oblasti, kde jsou na turisty zvyklí a připravení. První z nich je jeden z největších přírodních klenotů Ruska a zároveň nejhlubší jezero na světě Bajkal. Druhou oblastí s jakž takž rozvinutou infrastrukturou je část pohoří Kavkaz poblíž zimního střediska Krasnaja Poljana.

Extrémní turistika

Co neuspokojí pohodlnější turisty, tam si budou libovat ti, kteří milují nespoutanou přírodu bez špetky civilizace. Pro tyto cesty je Rusko ideální zemí, která nabízí miliony kilometrů neporušené přírody bez jakéhokoli turistického zázemí. Ať už se vydáte na Kamčatku plnou sopek, do pohoří Altaj na hranicích s Mongolskem, do nejodlehlejších oblastí světa za severním polárním kruhem nebo rybařit do odlehlých míst Sibiře, budete plně závislí jen sami na sobě v zajetí přírody.

Nostalgické cestování v čase

Stroj času ještě nevynalezli ani v Rusku, ale i přesto se při návštěvě můžete přenést o pár let zpět a při procházce menšími městy nostalgicky vzpomínat, jak to vypadalo u nás v 90. letech. Šedivé paneláky, neudržovaná prostranství, staré žigulíky a v mnoha městech i oježděné české tramvaje vás vrátí v čase spolehlivě.

Putování po venkově

Nechte předsudky za hlavou a opusťte alespoň na chvíli velkoměsta. Půjčte si auto nebo sedněte na maršrutku či vlak a vydejte se poznávat to pravé Rusko na venkov. Jistě, z počátku budete možná v mírném kulturním šoku, vesnice často vypadají jako před několika desítkami let u nás, ale vězte, že pohostinnost místních lidí vám upraví pohled na Rusy, ale navíc se dozvíte spoustu o tom, jak to v téhle zemi doopravdy chodí.

Pro letecké nadšence

Rusko je mekkou pro všechny letecké nadšence. Jedině tady najdete ještě zbytky dosluhujících sovětských letadel v pravidelném provozu i moderní ruské stroje, které nelétají nikde jinde na světě. Letenky nejlépe kupujte přímo na webech jednotlivých aerolinek, vychází to vždy nejlevněji. Příklady zajímavých typů a aerolinek, u nichž létají:

  • Tupolev Tu-154: Alrosa, pouze trasa Moskva – Polyarnyj – Novosibirsk a jen během léta,
  • Tupolev Tu-134: Alrosa, pouze trasa Irkutsk – Mirnyj, od léta 2018 již na pravidelných linkách nelétá,
  • Tupolev Tu-204: Red Wings Airlines,
  • Antonov An24: Pskovavia, KrasAvia, Alrosa, Angara Airlines, Nordavia,
  • Yakovlev Yak40: Vologda Aviation Enterprise,
  • Yakovlev Yak42: Izhavia,
  • Antonov An-148: Angara Airlines,
  • Suchoj Superjet: Aeroflot, IrAero, Yakutia Airlines, Azimuth.

Chystáš se do Ruska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.