Co vidět a navštívit v Irkutsku
13 míst co vidět v Irkutsku
Podle mnohých nejkrásnější sakrální stavba v Irkutsku, Sobor Bogoyavleniya, leží na promenádě naproti soutoku řek Angara a Irkut. Pravoslavná katedrála v byzantském stylu uchvátí jak barevně zdobeným exteriérem, tak interiérem. Vstup je povolen od 8:00 do 19:00.
Zobrazit místo
Krásný barokní pravoslavný kostel Krista Spasitele (Savior Church) z roku 1706 byl postaven na půdorysu o tvaru říční lodi a je jednou z hlavních církevních památek Irkutsku. Najdete ho jen pár kroků od Kirovova náměstí poblíž promenády podél řeky Angary.
Zobrazit místo
Samotné centrum Irkutsku okupuje velké Kirovovo náměstí s krásně udržovaným parkem a fontánou uprostřed. Kirovovo náměstí stojí za návštěvu nebo je vhodné k odpočinku, nepočítejte však, že by v bezprostředním okolí bylo množství restaurací či obchodů. Největší koncentrace je o něco jižněji podél Leninovy třídy.
Zobrazit místo
Nejvýznamnější pravoslavný chrám v Irkutsku je tak trochu utopen v parčíku naproti monumentu sibiřského tygra s uloveným sobolem, který má Irkutsk ve znaku. Vstupné je zdarma, otevřeno je od 9:00 do 17:30.
Zobrazit místo
Jednou z ikon města je další pravoslavný kostel Kazaňská katedrála z roku 1892. Krásná stavba v bohatě zdobeném byzantském stylu se nachází na ulici Barrikad na kraji centra za řekou Ušakovka. Z centra se sem dostanete tramvají číslo 4 nebo 4a nebo maršrutkou číslo 64, vystupte v zastávce „Fučíka“. Otevřeno je od 8:00 do 19:00, vstup je zdarma.
Zobrazit místo
Monumentální vítězný oblouk nazvaný „Moskovskie vorota“, tedy Moskveská vrata, stojí na promenádě u řeky Angary při severní okraji centra města. Pěšky z Kirovova náměstí se sem dostanete do 10 minut. Vítězný oblouk byl postaven v roce 1813 při příležitosti výročí deseti let na Alexandra I. na trůnu.
Zobrazit místo
Každé ruské město má svoji sochu Lenina, přesněji řečeno hned několik soch. Nejinak je tomu i v Irkutsku, ta největší stojí v parčíku na křižovatce Leninovy třídy a ulice Karla Marxe. Místo stojí za návštěvu i pokud kultu Lenina zrovna dvakrát neholdujete, v blízkosti je pěkný park s fontánou, ale především mnoho restaurací, barů a obchodů – socha Lenina totiž stojí přímo v srdci města.
Zobrazit místo
Po obědě v centru se vydejte směrem na jih až dojdete pod zalesněný vršek s krásným bílým kostelíkem nahoře, k němuž vedou nově zrekonstruované schody. Vyjděte je a užijte si jediný možný výhled na Irkutsk, abyste si posléze dopřáli odpočinek v parku. Pravda, trochu neudržovaném, ale to nevadí, místní to tu mají rádi a proč byste neměli mít vy…
Zobrazit místo
Za nejpohodovějším místem v Irkutsku zamiřte k břehům řeky Angary tam, kde se nachází největší městský ostrov Junosti. Spoustu zelených plání, na nichž si můžete lehnout, stánky s občerstvením a oblázkové pláže u řeky dělají z ostrova nejhezčí místo ve městě. O víkendech to tu žije jako nikde v Irkutsku, samozřejmě hlavně v létě. V zimě se však dá na Angaře bruslit. Ostrov Junosti je mostem spojen jak s hlavní promenádou, tak s poloostrovem s…
Zobrazit místo
Čtvrť na jižním okraji centra, která je nově vybudována ve stylu původních dřevěných chalup z 18. století. Nejedná se však o žádný skanzen, nýbrž o pulzující čtvrť plnou luxusních obchodů, restaurací, zábavních parků a obchodních center. Zavítejte sem nikoli za kulturou, ale za nákupy.
Zobrazit místo
Na březích řeky Angary při severním okraji centra stojí nenápadný komplex Znamenského kláštera. Na první pohled není ničím výjimečným, využijte však možnosti dostat se za 100 rublů dovnitř, kde budete obdivovat zlatem bohatě zdobené interiéry s desítkami svatých ikon. Pamatujte však, že se uvnitř nesmí fotit. Otevřeno je denně od 6:00 do 20:00. Z centra sem dojedete za 15 minut trolejbusem číslo 3, vystupte na zastávce za velkým kruhovým…
Zobrazit místo
Dlouhý bulvár, k němuž přiléhá krásná pěší promenáda, se táhne od ostrova Junosti podél řeky Angary až ke Glazkovskému mostu. Projděte se, pokochejte výhledy na řeku, kupte ruskou zmrzlinu a užívejte dne.
Zobrazit místo
Nadšenci do techniky a lodní dopravy zavítají do malého muzea přímo na přehradě v bývalém ledoborci. Přístupný je prakticky celý interiér ledoborce, muzeum sice není velké (maximálně na 40 minut), ale jako zpestření pobytu určitě stojí za zvážení. Otevřeno je denně od 10 do 18 kromě pondělí. Vstup činí 150 rublů. Z centra jeďte trolejbusem číslo 1 nebo 3 do zastávky Maršála Žukova, která je od vchodu vzdálena jen 50 metrů.
Zobrazit místo