Co vidět a navštívit v Petrohradě
12 míst co vidět v Petrohradě
Říká se, že kdybyste se dívali na každý exponát jen 1 minutu, tak v téhle galerii strávíte téměř 11 let svého života. Můžete zde totiž obdivovat více než 3 miliony uměleckých děl rozmístěných po 360 pokojích v „přístavku“ zimního paláce – Kateřina II. Veliká milovala umění natolik, že pro své rozsáhlé sbírky musela nechat přistavit další část paláce (vzhledem k tomu, že její předchůdkyně utratila všechny peníze za šaty, tak nákupy umění Kateřině…
Zobrazit místo
Se svou výškou 102 m převyšuje většinu budov v Petrohradu a výhled odsud opravdu stojí za to. Navíc se můžete projít kolem celé kupole, která je pokryta 100 kg ryzího zlata. Francouzský designér Auguste de Montferrand se stavbou této mohutné katedrály začal v roce 1818 a byla dokončena až po 40 letech – říká se totiž, že mu bylo předpovězeno, že až dokončí stavbu, tak zemře (a tak není divu, že na katedrále pořád něco vylepšoval). Samotná…
Zobrazit místo
Tahle stanice metra se řadí mezi nejhlubší stanice metra na světě – leží 86 m pod zemí. Za návštěvu mimochodem stojí i další stanice metra (Avtovo, Kirovsky Zavod, Narvskaya, Ploshchad Vosstaniya), které se podobají interiérům paláců. Byly totiž postaveny za doby Lenina a ideou je dát pracujícímu lidu paláce (a taky degradovat hodnotu těch reálných) – prostě #palaceprovsechny.
Zobrazit místo
Katedrála Vzkříšení Ježíše Krista byla postavena na místě atentátu na Alexandra II. v roce 1881 v ruském stylu 16. a 17. století a jejích 9 kupolí pokrývá zlato a smalt. Během komunismu fungovala jako skladiště divadelních kulis, ale v dnešní době ji můžete navštívit v plné kráse.
Zobrazit místo
Původně loděnice založené Petrem I. Velikým byly přestavěny v impozantní budovu hostící námořní školu. Její vrchol s pozlacenou korouhví ve tvaru lodi fungoval dlouho jako maják vítající lodě v přístavu.
Zobrazit místo
Nachází se na palácovém náměstí a drží jenom pod svou vlastní vahou 600 tun. Říká se, že se mu zpočátku obyvatelé Petrohradu vyhýbali ze strachu z jeho kolapsu a následného rozdrcení nebohých chodců – a tak jeho autor Auguste de Montferrand musel pod ním procházet každý den a demonstrovat tak bezpečnost vlastní konstrukce.
Zobrazit místo
Yusupovský palác je klasicistní budovou na břehu řeky Moyka se stala známá svým divadlem i vraždou Griogorije Rasputina v roce 1916.
Zobrazit místo
Na jeho jevišti vystupovaly ikony baletu i opery a premiéru zde měla představení jako například Labutí jezero, Louskáček, Piková dáma či Romeo a Julie. Během doby komunismu bylo přejmenováno na baletní školu Kirov a samotnou budovu uchránila právě oblíbenost ruského baletu.
Zobrazit místo
Teprve nedávno veřejnosti zpřístupněný trojúhelníkový ostrov se proměnil v hip čtvrt téměř přes noc. Ať už vás nalákají koncerty, restaurace, filmové promítání či kurzy jógy, tento ostrov stojí za procházku – můžete si odpočinout na spoustě zeleně či na pontonu v jezírku (původně se zde stavěly a zkoušely lodě).
Zobrazit místo
Tohle rozsáhlé muzeum se nachází v jedenáctihektarové industriální zóně. Můžete zde obdivovat převážně díla ruských autorů (Timothy Radya, Kirill Kto, Nikita Nomerz, Pasha 183), ale i několika zahraničních.
Zobrazit místo
Původně letní rezidence carů se nachází kousek od Petrohradu v městě Puškin (dostanete se sem jednoduše autobusem). Samotný palác prošel několika rekonstrukcemi a je známý pro svou jantarovou komnatu, místnost bohatě zdobenou jantarem, kterou během druhé světové války „odnesli“ nacisté a od té doby je nezvěstná. V současné době tak můžete vidět její věrnou repliku, ovšem za návštěvu stojí i zámecký park. Je dobré koupit si lístky předem přes…
Zobrazit místo
Tento palácový komplex nechal postavit Petr I. Veliký na 800 ha pobřeží baltského moře. Nejen palác, ale i zahrady byly inspirovány francouzským Versailles a staly se oblíbeným sídlem Romanovců. Během druhé světové války byl téměř zničen (paradoxně rukou Sovětů) a až na pár původních obvodových zdí je dnes celý rekonstruován.
Zobrazit místo