Salvador
Salvador

Peníze a ceny v El Salvadoru

Americký dolar

Od roku 2001 je oficiální měnou americký dolar (USD, US $). 1 dolar se skládá ze 100 centů.

Mince v oběhu mají hodnoty 1 dolar, 1, 5, 10, 25 a 50 centů. 10 centů zde nazývají „dime“ a 25 centů „cora“.

Bankovky v oběhu mají hodnoty 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Z bezpečnostních i praktických důvodů je lepší mít menší bankovky – na stodolarovou bankovku nebudou mít u stánku na ulici z čeho vrátit.

Před rokem 2001 byly místním platidlem salvadorské colóny. Ty už dnes neplatí, ale pokud byste nějaký přeci jen chtěli na památku, někdo z místních s vámi colón rád vymění za českou minci.

Směnárny a platba kartou

Jelikož se platí americkými dolary, můžete si peníze pohodlně a bezpečně vyměnit už v Česku před odletem.

V každém větším městě a turistické oblasti najdete banky a alespoň jeden bankomat. Pro výběr z bankomatu je dobré mít s sebou jednu Visa a jednu Mastercard kartu, protože ne všude můžete použít obě.

Na placení kartou se spolehnout nedá. Supermarkety, některé obchody ve větších městech, lepší hotely a restaurace platbu kartami akceptují. Můžete se ale setkat s tím, že si za platbu kartou naúčtují nemalé procento navíc.

Kolik co stojí 

Jídlo – jídlo z místních fast food stánků na ulicích je levnější, najíte se i za 1–2 dolary. Kamenné restaurace a kavárny jsou jako v Česku, záleží na podniku – můžete se najíst za 5–10 dolarů nebo i za 25 v turistické oblasti.

Doprava – místní autobusy jsou mnohem levnější, i expresní třída autobusů je levnější než u nás. Cesta přes celou zemi expresními autobusy (ze Santa Any přes San Salvador do San Miguelu) stojí cesta cca 8 dolarů.

Ubytování – je přibližně stejně drahé. Za nejlevnější pokoj pro dva zaplatíte okolo 12–14 dolarů. Středně drahý pokoj stojí kolem 20–25 dolarů. 

Vstupné – je téměř pravidlem, že vstupné má dva tarify. Jeden pro místní a jeden pro turisty, který je často třeba dvojnásobný.

Voda, potraviny v supermarketu – jsou srovnatelné.

Zelenina a ovoce – je všeobecně levnější. Sezónní zelenina i o polovinu. Tropické ovoce je sice stejně drahé, ale zato opravdu zralé.

Mléčné výrobky – jsou stejně drahé nebo dražší.

Importované zboží – je rozhodně významně dražší.

Na ulici a trhu platí, že vše levnější se prostě zaokrouhluje na 1 dolar. Láhev vody? Libra rajčat? Cesta autobusem? Hot dog? Zaplatíte 1 dolar.

Spropitné a smlouvání 

V El Salvadoru se dá smlouvat víceméně všude, kde nemají stanovenou cenu. Dobré je vždy zkusit srazit cenu taxi, ovoce na trhu a v mimosezóně nebo při delším pobytu se dá dohodnout výrazná sleva na ubytování.

V lepších restauracích a turistických destinacích bývá spropitné zahrnuto v ceně, případně je v jídelním lístku uvedeno, že cena bude automaticky navýšena o 10% spropitné. Pokud využijete služby průvodce a jste spokojení, můžete mu dát drobné spropitné. Jinde se spropitné nevyžaduje a ani neočekává.

Jak ušetřit 

Vždy je dobré zeptat se předem někoho z místních (třeba na hotelu), kolik co stojí. Všude, kde nemají cenu napsanou na zboží nebo v menu, je možnost, že si prodávající řekne o vyšší cenu.

Mnoho levnějších hotelů uvádí tarify na 12 hodin místo obvyklých 24, je dobré se předem zeptat, než se ubytujete.

Pokud nespěcháte, doprava místními autobusy je nejlevnější a zároveň nejzajímavější varianta cestování.

Téměř všechno se dá levněji sehnat na místním trhu, také jídelny přímo na tržištích nabízí levnější ceny za jídla než například stánky v centru.

Denní rozpočet 

Pro různě náročné cestovatele jsme připravili tyto varianty denních rozpočtů:

Nízkorozpočtový cestovatel – jeho rozpočet zahrnuje ubytování v levných hostelech a hotelech v ceně 15 USD za dvě osoby/noc, street fast food, kdy jedno jídlo u stánku či v místní jídelně stojí 1–3 USD, případně vaření z nakoupených místních surovin. Doprava místními autobusy, zde záleží na vzdálenosti, městská doprava stojí do 1 USD za jízdu, dvouhodinová jízda autobusem mezi městy 2–3 USD, na delší vzdálenost a při použití expres autobusu je cena do 10 USD. Celkové denní náklady vyjdou na cca 25–50 dolarů / 2 osoby.

Zlatá střední cesta obsahuje ubytování v hotelech střední kategorie s wifi a prostornějšími pokoji s vlastním příslušenstvím v ceně 20–25 USD, stravování v restauracích, ceny jídel se pohybují v rozmezí 2–4 USD za snídani, 5–10 USD za obědy a večeře. Půjčení motorky stojí 20–25 USD, půjčení auta na den vyjde minimálně na 30 USD + pojištění. Celkové denní náklady se pohybují kolem cca 65–100 dolarů / 2 osoby.

Chystáš se do Salvadoru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.