Severní Nikósie
Město, Mešita
Severní Nikósie (resp. Lefkosia) je hlavní a zároveň největší město Severního Kypru. Formálně i urbanisticky jde spolu s jihokyperskou Nikósií o jedno jediné město, které je však zhruba uprostřed historického centra rozděleno pohraničním pásmem.
V turečtině se hlavnímu městu říká Lefkoşa Türk.
Protože je město rozděleno na dvě části již od roku 1974, při přechodu hranice je rozdíl mezi "řeckou" a "tureckou" částí patrný na první pohled.
Turecká Nikósie je výrazně živelnější a také méně upravená než řecko-kyperská část města. Zapadnete-li do vedlejších uliček nebo na okraj města, je také o dost méně upravená. Žádná část Severní Nikósie však nepatří k vyloženě nebezpečným, i když tak na první pohled může působit.
Památky a zajímavosti
Na všechny hlavní památky narazíte v malém historickém centru, které v klidu obejdete během jedné hodiny.
- mešita Selimiye – monumentální a největší gotická stavba na celém ostrově sloužila od roku 1326 jako křesťanská katedrála. Během osmanského útoku na město v roce 1570 však byla katedrála násilně přebudována na mešitu. Strženy byly obě věže a místo nich se vybudovaly minarety. Dodnes je však jasně patrné, že v minulosti mešita byla křesťanskou katedrálou.
- Büyük Han – největší karavanseráj (zájezdní hostinec) na Kypru vybudovaný Osmany v roce 1572 je velmi zachovalou stavbou a dodnes v něm působí několik restaurací. Přístupný je zdarma.
- mešita Haydar Pasha – druhá největší mešita jen pár desítek metrů od Selimiye byla rovněž v roce 1570 přebudována z křesťanského gotického chrámu, což je na první pohled patrné.
- hradby a Kyrénská brána – i v Severní Nikósii jsou zachovalé hradby kolem historického centra, z nichž největší část se dochovala na severním okraji centra v čele s velkou Kyrénskou bránou.
Zajímavé je ale celé historické centrum Severní Nikósie. Proplétejte se úzkými uličkami plnými trhovců, restaurací a kaváren, ale čas od času zahněte do bočních uliček a užijte si liduprázdnou starou Nikósii.
Ubytování v Severní Nikósii
Hotely a penziony v severní části Nikósie jsou často výrazně levnější než v "řecké" části, a proto je právě Severní Nikósie oblíbená pro ubytování i při cestách po jižním Kypru.
Hranici lze s cestovním pasem překročit tam a zpět bez problémů.
- Aksaray Hotel – jednoduchý hotýlek přímo v centru za nejnižší ceny od 780 Kč
- Hotel Valide Hanim Konak – stylový hotel v jednom z historických domů se skvělou polohou na hlavní třídě a poblíž autobusového nádraží, ceny od 1 400 Kč
Doprava
Pro pohyb po Severní Nikósii si vystačíte s vlastníma nohama. Ostatně do historického centra ani žádné autobusy nezajíždějí a jedinou další možností jsou tak všudypřítomné taxíky.
Autobusová nádraží pro meziměstskou dopravu jsou v Lefkosii 2:
- hlavní stanice pro odjezdy všemi směry včetně letiště Ercan (poloha na mapě)
- zastávky menších dodávek do letovisek - Girne, Magusa a další hned u historického centra (poloha na mapě)
Přes hranici se lze pohybovat taxíkem nebo pěšky přes nonstop hraniční přechod Ledras přímo v centru Nikósie.
Chystáš se na Severní Kypr?
1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Mešita Selimiye se rekonstruuje. Je zavřená, obehnaná plotem a jeden minaret lešením.
@Kryštof Hájek: v popisu mešity máte překlep: "Střeny byly..."
Mešita Selimiye se rekonstruuje. Je zavřená, obehnaná plotem a jeden minaret lešením.
@Kryštof Hájek: v popisu mešity máte překlep: "Střeny byly..."