Makedonie
Severní Makedonie

Kultura a lidé v Makedonii

Historie v kostce

Území dnešní Severní Makedonie bylo Slovany osídleno již v průběhu 6. století, postupem času se však dostalo pod vliv Byzantské říše, která sem šířila křesťanství. Ve 14. století se oblast stala součástí Osmanské říše. Turecká vláda trvala až do 20. století, kdy byla země během balkánských válek zbavena Turků a rozdělena mezi Bulharsko, Řecko, Srbsko a Albánii.

Po první světové válce vzniklo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců i Makedonie se stala jeho součástí. Za druhé světové války bylo makedonské území anektováno Bulhary. Po osvobození zde byla v rámci Jugoslávie vyhlášena Lidová republika Makedonie, jež byla v červenci 1963 přejmenována na Socialistickou republiku Makedonie.

Jako jediná z bývalých jugoslávských zemí vyhlásila Makedonie nezávislost v roce 1991 a zároveň nebyla postižena válečným konfliktem.

V dnešní době je stále v zemi napětí trvající mezi Makedonci a Albánci. V letech 2000–2001 dokonce v zemi zuřil ozbrojený spor mezi vládou a albánskými povstalci a země byla na pokraji občanské války. K dalším etnickým nepokojům došlo například naposledy v roce 2015.

Kvůli sporu o název "Makedonie" s Řeckem je země od roku 2019 oficiálně přejmenována na Severní Makedonii.

Lidé

Makedoňané jsou velmi přátelští lidé. Není problém si najít mezi nimi i za krátkou dobu velmi dobré přátele. Příslušníci albánské menšiny naopak přátelští příliš nejsou, někteří jedinci mohou býti i agresivní. 

V Makedonii žije celkem 65 % Makedonců, 25 % Albánců a dále Turci, Romové, Srbové a další. V zemi převládá pravoslaví (65 %), žije zde také hodně muslimů (více než 30 %).

Svátky

Makedonie slaví klasické svátky – Vánoce (pravoslavné – 7. ledna), Nový rok, Velikonoce, Svátek práce. Největšími národními svátky jsou Den republiky – slaví se 2. srpna v den, kdy v roce 1944 byla ustanovena Makedonská republika, dále 8. září Den nezávislosti od Jugoslávie, 11. říjen jako připomínka začátku antifašistického odboje v roce 1941. Kromě toho v Makedonii slaví stejně jako u nás Den svatého Cyrila a Metoděje – avšak zde 24. května. Dalšími svátky jsou ještě Den Makedonské revoluce či Den svatého Klementa z Ohridu 8. prosince.

Otevírací doba obchodů se často pohybuje od 7 do 20 hodin, menší obchody zavírají kolem 17 hodin. V neděli je velká část obchodů uzavřena, některé však mají otevřeno od 7 do 15 hodin. Od 19. hodiny večer až do 6. hodiny ráno platí mimo restaurační zařízení zákaz prodeje alkoholických nápojů. Doporučujeme si proto udělat zásoby předem.

Jazyk

Makedonština patří do skupiny jihoslovanských jazyků, někteří ji nazývají pouze nářečím bulharštiny, které je velmi podobná. Je zapisována upravenou cyrilicí, proto může mít cestovatel problém s přečtením nápisů, pokud cyrilici neovládá. Jazykem mluví okolo tří milionů lidí. Hlavní město Skopje a některé regiony s větším podílem Albánců jsou dvojjazyčné – spolu s makedonštinou je zde úředním jazykem i albánština. Angličtinu ovládá zejména mladá generace, v převážně albánských částech země lze komunikovat i v němčině. Obecně ale není problémem se „rukama nohama“ domluvit.

Minislovníček: 

  • Ahoj – Zdravo
  • Dobrý den – Dober den 
  • Na shledanou – Doviduvaňe
  • Děkuji – Blagodaram
  • Prosím – Vy se molam
  • Omlouvám se – Izvinete
  • Na zdraví – Na zdravje
  • Pivo – Pivo 
  • Ano – Da
  • Ne – Ne 

Turismus

Turisté navštěvují hlavně jezero Ohrid a centrum Skopje – nejčastěji se jedná o obyvatele okolních států (Albánci, Srbové, Bulhaři atd.). Země není na turismus příliš připravena, síť informačních středisek není rozvinutá a má omezenou otevírací dobu. Hotelů/hostelů/airbnb je v oblasti Skopje, Ohridu a na dalších místech Makedonie pro turisty dostatek. Významná turistická místa jsou také v podobě národních parků.

Geografie

Makedonie je vnitrozemským státem, který sousedí se Srbskem a Kosovem na severu, Bulharskem na východě, Řeckem na jihu a s Albánií na západě. Hlavní město Skopje leží v severní části země. Rozloha Makedonie je zhruba třikrát menší než Česká republika. Jedná se o hornatou zemi, nejvyšším vrcholem je Velký Korab s nadmořskou výškou 2.764 m, který leží na hranicích s Albánií na západě. V této části Makedonie se také nachází dvě významná jezera – Ohridské a Prespanské, ta jsou nejvýznamnějšími turistickými cíli.

Chystáš se do Severní Makedonie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.