Co dělat na Slovensku
Sport a pohyb
Slovensko je místo, kde se dá sportovat během celého roku a nemusíte si kupovat permanentku do fitness centra.
Běh, zimní sporty, bike, turistika
Na Slovensku dominuje turistika a sporty spojené s přírodou. Turistických tras je velké množství, různého typu, náročnosti a délky. Jsou velmi dobře značené (zděděno z dob Československa, značení je tedy stejné jako u nás), mnohé dostupné po celý rok. Doporučujeme navštívit knihkupectví a koupit si turistické mapy oblasti, kde plánujete túru. Jsou samozřejmě dostupné i na internetu. A kam se vydat? Slovensko je převážně hornatá krajina, takže kopcům se nevyhnete. Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Velká a Malá Fatra, Slovenský kras, Západní Tatry jsou asi ty nejznámější.
Za posledních 10–15 let se do popředí dostává cyklistika (silniční cyklistika, horské kolo, downhill) a běh. Běžecké závody se pořádají celoročně; v různé náročnosti, délce a také v různých oblastech Slovenska.
V zimě vyzkoušejte některé z lyžařských středisek. Jasná/Chopok a Vysoké Tatry jsou výborné, ale při vysokém standardu služeb je nutné počítat i s vyššími cenami. Existuje však i mnoho lokálních lyžařských středisek, které nemají tak kvalitní svahy ani techniku, ale lyžování je stejně výborné.
V létě několik středisek poskytují možnost downhillu pro horská kola. Pokud hledáte více vody i v létě, zkuste Dunaj, řeku Hron, Dunajce nebo Hornád. Hřebenovka Západních Tater nebo lezení poskytuje dostatek adrenalinu i náročným.
Roční období
Pokud přijíždíte lyžovat, tak leden–březen je to správné období. Nejkrásnější túry jsou v září, protože den je ještě dostatečně dlouhý, počasí příjemné a nehrozí letní bouřky. Chcete-li vidět podzimní lesy Poloniny v plné kráse, tak říjen–listopad je pro vás ten správný čas. Vánoční trhy se konají v každém větším městě od začátku prosince do 23. prosince, někde i déle. Pokud vás baví hudební a kulturní festivaly, přijeďte v červenci a v srpnu; to je čas Pohody a mnoha dalších. Lázně můžete navštívit kdykoli, kolem Vánoc však jsou některé lázně zavřené.
Alternativní možnosti – víno, židovské památky, klasická hudba, jeskyně, voda a lázně.
Každý cestuje z osobních důvodů a vnímá věci vlastníma očima. Pro někoho je alternativa lyžování, pro domácí je představa alternativy jiná. Vybrali jsme několik tipů:
Vinná turistika
Jižní část Slovenska od Bratislavy až po hranici s Ukrajinou je vlastně jeden velký vinařský region. Ochutnávat začněte v Malokarpatské vinařské oblasti a pomalu se dopracujete až k Tokaji a jeho královským vínům. Přijeďte na jaře, kdy se otevírají sklepy, nebo na podzim, kdy se oslavuje sklizeň.
Židovské památky
Přestože na Slovensku po 2. světové válce žilo velmi málo židů, zanechali zde po sobě nevyčíslitelné bohatství v podobě synagog, hřbitovů, ale i uměleckých či technických výtvorů. Začněte v Košicích, kde kromě několika synagog a osobitě krásného hřbitova najdete i lokální Kaschauer Klezmer Band a každoročně se koná festival židovské kultury Mazal Tov! Zastavte se v Lučenci, kde se nachází nádherně zrekonstruovaná synagoga, která slouží jako kulturní centrum. Přes Sereď, kde se nachází Muzeum Holokaustu, se dostanete do Bratislavy, která byla působištěm známého Chatama Sofera.
Klasická hudba
Přijďte si vychutnat klasiku na Košické nebo Bratislavské hudební jaro. V létě se v Bratislavě koná festival Viva Musica. A to je jen ochutnávka.
Jeskyně
Na Slovensku najdete klasické krápníkové jeskyně, ale i unikáty – Ochtinskou aragonitovou jeskyni a Dobšinskou ledovou jeskyni ve Slovenském krasu (mezi Banskou Bystricou a Košicemi).
Voda a lázně
Slovensko je země, kde je více než 120 pramenů pitné vody, která se dá považovat za minerální/léčivou. Pokud máte zdravotní problémy s pohybovým aparátem přes trávicí problémy až po specifické oblasti jako ženské nemoci, tak máme lázně i pro vás. Na Slovensko jezdila do Bardejovksých lázní už císařovna Sisi, jezdí sem arabští šejkové, tak proč byste nemohli přijet vy? Cítíte se zdraví a chcete jen relaxovat? Určitě ochutnejte lokální minerální vody, wellness má každý lepší hotel nebo jděte do aquaparku (nejznámější jsou Auqacity v Popradu a Tatralandia).
Děti a romantika
Pokud cestujete s dětmi nebo vás naopak láká romantika, tak určitě navštivte wellness a aquaparky. Z Delmas se dostanete skoro všude, obvykle mají nižší cenu nebo vstup zdarma.
Pokud hledáte romantiku, tak doporučujeme nejvýše položený apartmán na Slovensku na Lomnickém Štítu. Pokud hledáte levnější verzi, tak zkuste jednu z horských chat daleko od civilizace. Wellness hotely nabízí speciální programy pro páry nebo pro rodiny s dětmi.
Noční život, kulturní akce, nakupování
Nakupování a noční život funguje zejména v Košicích a v Bratislavě. Tam najdete velká obchodní centra se známými značkami a také mnoho tipů na večerní program – bary, diskotéky, restaurace, hospody. V ostatních městech je možností méně. Přestože oblast Vysokých a Nízkých Tater je turisticky vyhledávaná, noční život je tam minimální, počítejte s tím.
Co si ze Slovenska dovézt? Láhev vína z Tokaje nebo jiné vinařské oblasti, ovocnou pálenku, křišťál a keramiku. Možná se vám zalíbí i něco jiného, neváhejte.
Chystáš se na Slovensko?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.