Co vidět a navštívit v Bilbau
15 míst co vidět v Bilbau
Jak již bylo zmíněno, muzeum bylo otevřeno v roce 1997. Od té doby poutá svou pozornost nejen absolutně unikátním exteriérem a neodmyslitelnými maskoty – 12,4 metru vysokým, v květech obaleným Puppy a 9metrovým pavoukům zvaným Maman, ale i originálními expozicemi uvnitř. Lístky stojí podle aktuálních expozic. Dospělý zaplatí od 10 do 13 EUR a studenti do 26 let či senioři od 6 do 7,5 EUR. Ceny na konkrétní datum si můžete zkontrolovat na webu.…
Zobrazit místo
Jako bonus se přímo nad Guggenheimem vine ikonický most Puente de la Salve. Červená barva mostu ještě zřetelněji symbolizuje pulzující pohyb, který je pro město tak typický. Neváhejte, projděte se přímo po mostě, na němž pocítíte atmosféru města, nebo si alespoň udělejte nádherné fotky s tímto ohnivým kolosem v pozadí.
Zobrazit místo
Dalším mostem, který stojí za povšimnutí, je jednoznačně Puente de Vizcaya. Je nejstarším přepravním mostem na světě, přičemž od svého vzniku v roce 1893 bylo jeho fungování přerušeno jen jedenkrát, a to během občanské války na 4 roky. Dokonce byl most v roce 2006 i zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Využít, co most nabízí, můžete dvojím způsobem. Buď vyjedete jedním ze dvou výtahů na mostní plošinu, odkud se vám naskytne úchvatný…
Zobrazit místo
Ruku v ruce s výše zmíněným jde el Museo de Bellas Artes de Bilbao, situované asi 10 minut chůze od Guggenheimu. Kromě stálé sbírky jsou v muzeu k vidění také různé dočasné výstavy. Lístek pro dospělého stojí 10 eur a pro seniora 8 eur. Volný vstup je každý den v čase 18:00–20:00. Osoby mladší 25 let mají vstup zdarma. V úterky je muzeum zavřené. Existuje také možnost zakoupit si tzv. Artean Pass, který zahrnuje vstupy do obou zmíněných muzeí.…
Zobrazit místo
Pro všechny ty, kteří mají zájem blíže poznat historii baskického národa, je správnou volbou El Museo Vasco. Ve 3 podlažích vám muzeum nabídne několik různých aspektů formujících baskickou identitu do podoby, jak ji známe dnes. Kromě stálé výstavy nabízí i řadu dočasných expozic, o těch aktuálních informuje přímo na své webové stránce. I ceny jsou příznivé. Klasický vstup stojí 3 eura, zlevněné 1,5 eura. Každý čtvrtek je vstupné zdarma.…
Zobrazit místo
Než se naplno necháte pohltit čtvrtí Casco Viejo, zastavte se na chvíli před místní radnicí, tzv. Ayuntamiento. Sídlí na místě bývalého kláštera San Augustin, který byl zničen během první karlistické války. Elegantní, ale přitom výraznou a stylově různorodou budovu poznáte i podle sochy situované před vchodem – The Alternative ovoidu, jehož autorem je Jorge Oteiza.
Zobrazit místo
Jako každé správné španělské město, i Bilbao má svou Plaza Nueva (známá také jako Plaza Barria), hlavní náměstí města bylo vybudováno v neoklasicistním stylu. Obklopené je oblouky, tzv. cuevas, které skrývají mnohé taverny či obchůdky se suvenýry. Každou neděli se na náměstí koná blešák, kde si můžete zakoupit staré knihy, známky, mince a dokonce i ptáky. V hlavní budově, která byla dříve sídlem provinční vlády, se aktuálně nachází Královská…
Zobrazit místo
Není symboličtějšího místa v čtvrti Casco Viejo než tato středověká zeď. Za normálních okolností byste jí pravděpodobně nevěnovali extrémní pozornost, avšak jejím původním účelem byla ochrana již zmíněných Las Siete Calles, tvořících jádro této historické části. Zároveň byla hraničním bodem mezi 2 způsoby života – uvnitř žili důležití občané s tituly a obchodníci. Za zdmi se rozléhal venkovský život, jehož reprezentanty se stali zemědělci,…
Zobrazit místo
V této majestátní stavbě se mísí několik architektonických stylů, převážně však gotický, čímž její krása ještě více vynikne. Katedrála je dokonce součástí Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Otevřena pro veřejnost je každý den od 10:00 do 20:00 a v měsících červenec a srpen do 21:00. Vstupné zahrnující také návštěvu kostela San Antón stojí 5 eur, pro seniory 4 eura a pro mládež a studenty 3,5 eura. V ceně je i audio průvodce.
Zobrazit místo
Už zmíněný San Antón má také čím zaujmout. Historická důležitost kostela je umocněna faktem, že nese erb města. Prostřednictvím rozmanitosti architektonických stylů je možné nasát historii, kterou si stavba, jakož i samotné město, prošlo.
Zobrazit místo
Tento kostel poznáte snadno díky 2 věžím a barokní fasádě. V minulosti kostel sloužil jako místo setkání námořníků před tím, než se vyplavili na moře. Pro budovu je typický atypicky osmiúhelníkový půdorys i kopule.
Zobrazit místo
Tato stavba v sobě nese prvky jezuitského barokního stylu, ale i renesance. Disponuje jedinečným oltářem a 2 kaplemi na bocích. Je perfektním místem, pokud si chcete na chvíli odpočinout od ruchu města a ponořit se do vlastních myšlenek.
Zobrazit místo
Pro milovníky tržiště zde máme Mercado de la Ribera, nacházející se v bezprostřední blízkosti řeky Nervión. Trh spatříte už zdálky. Není divu, protože se jedná o největší krytý trh v Evropě. Za jeho branami najdete všehochuť produktů: od čerstvých ryb a masa až po pečivo. Nemalý prostor je vyhrazen i lokálním farmářským produktům, takže opravdu každý si přijde na své. V roce 1990 byl trh dokonce zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako…
Zobrazit místo
Fotbalový stadion, praskající ve švech, když hraje domácí tým, vítá návštěvníky od roku 2013, kdy vystřídal svého staršího předchůdce. V současnosti čítá kapacitu 53.332 osob a je jedním z 13 stadionů hostících UEFA Euro 2020. Nachází se zhruba 2 km od Casco Viejo, což však není problém, protože má vlastní zastávku metra a je situován na opačné straně od autobusového nádraží Termibus. Čas od času se zde koná i nějaký koncert.
Zobrazit místo
Z trochu jiného soudku je tato „Tygří budova“. Navržena byla pro společnost Correa el Tigre v roce 1940 a o 2 roky později byl na její vrch upevněn symbol, díky němuž budovu spatříte už zdálky – vypadá jako betonový tygr dlouhý 9 metrů. V minulosti se v budově nacházely dílny a kanceláře, v současnosti se za její stěnami ukrývají luxusní rezidence.
Zobrazit místo