Madrid

Co dělat v Madridu

Noční život 

Pokud milujete noční ulice překypující životem až do časného rána, pak jste v Madridu správně. Stovky tapas a koktejl barů, restaurací a malých kaváren mají otevřeno klidně do 4 nebo do 5 hodin ráno, ulice jsou plné lidí posedávajících lidí na lavičkách i obrubnících, kteří se domů vrací až prvními ranními metry v 6 hodin. Počítejte s tím, že mnoho restaurací začíná podávat večeře klidně až kolem 22. hodiny večer a pravá zábava se v pátek a sobotu rozbíhá až před půlnocí. 

V Evropě jen těžko narazíte na město, které v noci žije více než přes den, Madrid však mezi taková místa rozhodně patří. 

Zlatý trojúhelník umění 

Pro milovníky muzeí, architektury a nejlepšího světového umění je Madrid svatým grálem. Právě tady, v okolí třídy Paseo del Prado, najdete 3 muzea, která se řadí k úplné světové špičce: 

  • Museo del Prado: Klasické umění a sbírky velikánů, jakými jsou Rubens, Goya nebo Velázqueze, 
  • Centro de Arte Reina Sofia: Muzeum současného umění, které se pyšní díly Picassa, Dalího nebo Caldera, 
  • Museo Thyssen-Bornemisza: Sbírky autorů 20. století, v čele s jmény Van Gogh, Renoir nebo Kandinsky. 

Více informací o konkrétních muzeích najdete v mapě níže.

V rytmu Flamenca 

Kultura hudby i tance Flamenco sice vznikla na jihu Španělska v Andalusii, v současnosti se Madrid přetahuje s Málagou o to, kdo je hlavním městem flamenca. Faktem totiž je, že v Madridu můžete zažít flamenco v jeho nejrůznějších podobách každý den. Ať už na velkých divadelních scénách, nebo na specializovaných menších scénách zvaných „Tablaos“. V Madridu jich najdete desítky, mezi ty nejznámější však patří například Corral de la Morería, Torres Bermejas, Las Tablas, Cardamono nebo Café Ziryab. 

Fotbal 

Jestliže je Madrid hlavním městem flamenca, pak zcela jednoznačně taky fotbalu. Kluby Real nebo Atlético Madrid znají snad všichni, včetně sportem nepolíbených lidí. I když můžete stadiony obou klubů navštívit i mimo zápas, byla by to velká škoda. Fotbal není v Madridu jen sportovní událostí. Je to svátek a elektrizující atmosféra na stadionu pro 80.000 lidí nabije naprosto každého.  

Lístky na zápasy vždy koupíte na oficiálních webech klubů a rozhodně nejsou ničím nedostupným. Na zápasy La Ligy se dají sehnat už cca od 30 euro, byť na místa s omezenějším výhledem: 

Procházky a odpočinek v parcích 

Madrid sice leží v suchém subtropickém klimatu, ale i přesto předchozí generace dokázaly vybudovat spoustu krásných zelených a hlavně obrovských parků. V létě vytváří příjemné prostředí pro odpočinek a ochlazení ve stínu mohutných stromů, v chladnějším počasí zase příležitost ke sportování.  

Mezi největší parky v Evropě vůbec patří Casa de Campo na západě města, kde můžete strávit klidně celé odpoledne. Blíže centru pak navštívíte slavný Parque de El Retiro nebo Parque del Oeste. 

Pouliční a bleší trhy 

Zamíříte-li do Madridu během víkendů mimo zimu, nesmíte si nechat ujít místní početné pouliční trhy. Ať už typické farmářské, které se konají na mnoha náměstích v širším okolí centra, nebo klasické blešáky, kde najdete i nemožné. Mezi největší trhy patří: 

  • Mercado de Motores: Jeden z největších blešáků, koná se každý 2. víkend v měsíci u Železničního muzea,  
  • El Rastro: Nejstarší madridský pouliční trh konající se každou neděli. Najdete tu především oblečení, obrazy nebo šperky,  
  • Malamarket: Koná se každou sobotu na Plaza dos Mayo, objevíte tu designerské výrobky a oblečení,  
  • Mercado San Miguel: Největší tržnice s jídlem a pitím, otevřeno je denně až do půlnoci. 

Výlety do okolí 

Strategická poloha Madridu v srdci Španělska vybízí minimálně k jednodenním výletům do okolních míst, který svou slávou předčí mnoho evropských velkoměst. Nejvíce turistů míří pochopitelně ke klášteru a královskému sídlu El Escorial. Komplex patří k jednomu z nejvýznamnějších evropských královských paláců a svou rozlohou předčí i zámek ve Versailles. Komplex je otevřený denně od 10:00 do 18:00 (v létě do 20:00) a vstupenky koupíte pouze online na konkrétní čas. Vstup stojí 10 euro a doporučuje se rezervovat alespoň měsíc před cestou. El Escorial leží asi 45 km od Madridu v nadmořské výšce 1.000 metrů a dostanete se k němu velmi snadno. Necelý kilometr od hlavní brány se nachází nádraží „El Escorial“, kam míří z madridských stanic Atocha, Sol, Nuevos Ministerios nebo Chamartín městská železnice Cercanías linky C-3a. Vlaky jezdí každou půlhodinu od 6:30 do 23:30, cesta z centra zabere hodinu a jednosměrná jízdenka vyjde na 4,05 euro (zpáteční není se slevou). 

Druhé významné místo v okolí Madridu vhodné k výletům je historické město Toledo vypínající se na skalním útesu vysoko na řekou Tajo. Nejlevněji se do Toleda dostanete autobusy Alsa, které odjíždí od stanice metra Plaza Elíptica. Jízdenku kupujte vždy online, stojí od 6,5 euro jedním směrem. Autobusy jezdí jednou za 15–30 minut a cesta zabere hodinu a půl. Výrazně rychlejší je pak vlak ze stanice Atocha, který to Toleda dojede za 33 minut. Jedna jízdenka vyjde na 10,3 euro a kupuje se až na nádraží. 

Město Segovia se minimálně vyrovná Toledu. Je známé především mimořádně zachovalým Římským akvaduktem, katedrálou a starým městem. Do 90 km města se díky vysokorychlostní trati dostanete za slabou půlhodinku. Nejlevnější rychlovlaky Avant, které se nemusí rezervovat předem, vyjdou na 10,3 euro za jednu cestu.  

Do 115 km vzdálené Ávily pak zamíříte k nejzachovalejším středověkým hradbám ve Španělsku dodnes obepínajícím celé město. K cestě vzhledem ke vzdálenosti využijte vlak, který každou hodinu odjíždí ze stanice Chamartín. Cesta trvá hodinu a půl a stojí 9,8 euro v jednom směru. 

Posledním významným turistickým místem je 42 km vzdálené městečko Aranjuez proslavené díky renesančnímu královskému paláci. Dostanete se sem městskou železnicí Cercanías linek C-3 a C-3a za 45 minut a 4,05 euro. 

Chystáš se do Madridu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.