Dubaj

Doprava v Dubaji

Možností, jak se dá pohybovat po Dubaji, existuje mnoho. Nejvíce využijete linky metra a tramvaje, na krátké přejezdy i taxi, které je v Emirátech velmi levné. Nebojte se však využívat ani autobusy, které mají sice punc dopravy pro chudí, ale to v Dubaji opravdu neplatí a pro cestu zejména k moři budou často nejlepším dopravním prostředkem.

Jízdenky na MHD

Dubaj má velmi dobře organizovanou veřejnou dopravu, díky níž se dostanete snadno a jednoduše do všech turisticky atraktivních míst. Dubajskou hromadnou dopravu tvoří metro, tramvaje a autobusy společnosti RTA (oficiální web), přičemž jízdenku platnou na všechny druhy MHD zakoupíte v podobě karty Nol, která je k dispozici ve čtyřech různých variantách:

  • Červená karta – jednorázová karta, kterou můžete využít až na 90 dnů a maximálně 10 jízd nebo 5 celodenních jízdenek. Vystavení karty stojí 2 AED.
  • Stříbrná karta – kreditová karta, na kterou si nabíjíte kredit. V ceně 25 AED je již započteno jízdné ve výši 19 AED
  • Zlatá karta – stojí také 25 AED a je v ní již započteno jízdné ve výši 19 AED. Tato karta vás opravňuje jezdit ve třídě Gold Class.
  • Modrá karta – pro abonenty trvale žijící v Dubaji.

Všechny typy jízdenek si můžete zakoupit v kterékoli stanici metra či na hlavních autobusových zastávkách v jízdenkových automatech. Platit v nich můžete kartou i hotovostí. Při nákupu si automaticky zvolíte, jaký kredit si chcete dobít. Až kredit vyčerpáte, opět si kartičku dobijete v kterémkoliv automatu.

V metru i v autobusech je zaveden tzv. systém „označování“ jízdenek, a to jak při vstupu, tak i při výstupu. Celková výše jízdného se odvíjí od počtu zón, které ujedete, a podle typu karty. Dubaj je podél pobřeží rozdělena do tří zón, z nichž prakticky budete využívat nanejvýš dvě.

Jakou kartu zvolit?

Pro turisty, kteří se v Dubaji staví jen pár dní je nejvýhodnější Nol Red Ticket, což je jediná z karet, na kterou lze nahrát celodenní jízdenka.

Pokud míříte do Dubaje na delší dobu (několik týdnů), v rámci nichž podniknete méně než 5 jízd denně, zakupte si Nol Silver Ticket (stříbrnou kartu). Ta pro dlouhodobé pobyty bude výhodnější než používání celodenních jízdenek.

Zlatá karta opravňující k jízdě v Gold Class, která je dostupná v metru a tramvajích, je spíš atrakcí než reálným užitkem. Rozdíl mezi běžnou a Gold třídou není nijak závratný.

Ceny jízdného

  • Celodenní pro všechny zóny – 20 AED pro běžné cestování, resp. 40 AED pro Gold Class + cena 2 AED za Nol RED card, na kterou lze celodenní jízdenka nahrát
  • 1 zóna – 3 AED (Nol Silver), 4 AED (Nol Red)
  • 2 zóny – 5 AED (Nol Silver), 6 AED (Nol Red)
  • Více než dvě zóny – 7,50 AED (Nol Silver), 8,50 AED (Nol Red)
  • 7denní na 2 zóny – 80 AED (Nol Silver)
  • 7denní na všechny zóny – 110 AED (Nol Silver)
  • Mapa zón a oficiální informace

Každá 1 cesta může trvat maximálně 180 minut a mít 3 přestupy. Při každém výstupu a nástupu si však musíte "pípnout" kartičku. Systém je chytrý a finální částku strhne až po 180 minutách od prvního pípnutí.

V Dubaji neexistuje celodenní nebo vícedenní jízdné.

Metro

Dubajské metro je prvotřídní a plně automatizované, tedy bez řidiče. V současné době má dvě linky (červenou a zelenou) a téměř padesát otevřených stanic, které jsou rozprostřené podél pobřeží a obsluhují i hlavní destinace turistů včetně letiště. Výjimkou jsou pláže, kam se metrem bohužel nedostanete. 

Zajímavostí je, že dubajské metro nemá jen klimatizované vozy, ale i celé stanice, které jsou ve většině případů nadzemí. Při jízdě metrem si tak můžete užívat výhledy na Dubaj.

Při vstupu do stanice procházíte turniketem, kde si přiložením ke čtečce "pípnete" kartu Nol, stejný postup budete opakovat i při výstupu ze stanice.

Detailní informace najdete v samostatném článku Metro v Dubaji.

Tramvaj

Dubajskou tramvají propojuje stanice metra červené linky Sobha Realty a DMCC s centrem čtvrti Dubai Marina a stanici monorailu na umělý ostrov Palm Jumeirah. Tramvaje jezdí zhruba jednou za 8-10 minut a i zde platí kartičky Nol, které si označíte v turniketu při vstupu i výstupu z tramvajové zastávky. Podobně jako stanice metra i tramvajové zastávky jsou v Dubaji klimatizované.

Celý okruh trvá zhruba 42 minut.

Autobusy

Frekventovaný způsob přepravy mezi jednotlivými čtvrtěmi Dubaje poskytují klimatizované autobusy, které jsou ideální pro přejezdy k plážím nebo do okrajových částí Dubaje, kde se nachází různé zábavní parky. Jízdné v červených autobusech dubajského dopravního podniku RTA je stejné jako u metra a tramvají a využívají se kartičky Nol. Kartu si pípnete uvnitř autobusu při nástupu i výstupu.

Turisticky nejzajímavější linkou je číslo 8, která vede ze zlatého tržiště až k Burj Al Arabu a vodnímu zábavnímu parku Wild Wadi Waterpark podél celého pobřeží Jumeirah.

Přehlednou mapu všech autobusových linek si můžete stáhnout ve formátu pdf například z webu Moovitapp.com.

Taxi

Cestujete-li ve skupinkách 2 a více osob, jsou taxíky tím nejlepším způsobem, jak cestovat po městě, ale i jeho blízkém okolí. Cena taxíků je velmi přijatelná, sazba za kilometr se však mění v závislosti na mýtném či denní době. Standardní nástupní sazba vychází na 5 AED, v době od 22:00 do 6:00 pak na 5,50 AED. Každý ujetý kilometr stojí 1,6 AED, takže ani v případě jízdy přes celé město nebývá konečná částka nikterak závratná. Na dubajské taxíky lze mávnout prakticky kdekoli a kdykoli.

Dubajské oficiální taxíky mají krémovo-červenou barvu a lze je objednat na konkrétní místo i čas přes mobilní aplikaci.

V Dubaji seženete i taxíky určené pouze ženám, poznáte je podle růžové střechy.

Pokud dáváte přednost objednání odvozu přes mobilní aplikaci, funguje zde Uber nebo Careem.

Auto

V Dubaji najdete snad všechny mezinárodní autopůjčovny, a tak zde auto seženete téměř na každém kroku. K půjčení auta vám postačí český a mezinárodní řidičský průkaz, cestovní pas a kreditní nebo platební karta. Ceny se pohybují kolem 5 500 Kč na týden.

Řízení v Dubaji není nijak složité, ulice jsou široké a orientace poměrně snadná. Veškeré značení je v arabštině i angličtině. Auto je ideální prostředek dopravy, chcete-li se vypravovat na výlety mimo Dubaj a cestujete-li ve více lidech. Naprostá většina turistických atrakcí má k dispozici obrovská parkoviště zdarma.

Co se týká pravidel silničního provozu, ty jsou v celých Spojených arabských emirátech téměř totožná s našimi, nicméně doporučujeme je řádně nastudovat, jinak by se vám půjčovné mohlo dost prodražit. Pozor si dejte především na rychlou jízdu, téměř všechny silnice jsou monitorovány rychlostními radary a ihned přenášeny online do vaší půjčovny. Pokud tedy dostanete pokutu, bude vám při vrácení auta vyúčtována. Jestliže plánujete cestu dopředu, provádějte rezervaci online, ideálně s několikaměsíčním předstihem, ušetříte tak nemalé peníze. Pokud si přece jen musíte auto půjčit až na místě, vyhněte se letištím, kde bývají ceny za půjčení nejvyšší.

Kolo

Po Dubaji se nachází řada krátkodobých stanic pro sdílení jízdních kol Byky, a tak není nic jednoduššího, než poznávat krasy Dubaje ze sedla jízdního kola. Kolo, případně motokáry a tříkolky si můžete pronajmout až na 24 hodin v některé z 85 výpůjčních stanic, které najdete všude od centra až po čtvrť Dubai Marina.

Web: www.bykystations.com/en/dubai

Abra – tradiční dubajská loď

Pokud budete cestovat mezi starými čtvrtěmi Deira a Bur Dubai, setkáte se s vodním taxi, tzv. abrou. Jedná se o malé stylové loďky pro dvacet osob, které nabízí levnou a rychlou dopravu mezi čtvrtěmi. Jedno překročení řeky vás vyjde na pouhý 1 AED a jako bonus získáte nádherný výhled na město. Neplatí zde kartičky Nol a jízdné lze platit pouze v hotovosti.

Abry jezdí napříč vodním tokem Dubai Creek mezi Deirou a Bur Dubai co minutu na dvou místech. Opravdu není třeba jakkoliv cestu s abrou plánovat, stačí prostě přijít a jet. Detailní informace o přívozech abra se dočtete na stránkách dopravního podniku rta.ae.

Kromě tradičních přívozů se na toku Dubai Creek můžete setkat se stovkami větších modernějších lodí zvaných jako "Petrol abra", které plují zhruba na desítce tras mezi Deirou a Bur Dubai. Zde stojí jízdní 2 AED.

Dubai Ferry

Neopakovatelným zážitkem je také jízda na několika linkách Dubai Ferry, na kterých plují větší moderní klimatizované lodě. Kromě tras v rámci čtvrti Dubai Marina nebo po kanálu Dubai Creek, které stojí 25 AED, jsou nejoblíbenější linka plující po moři podél celého dubajského pobřeží:

  • FR1: Al Ghubaiba (autobusové nádr.) – Dubai Canal (Jumeirah Beach) – okružní plavba kolem Palm Jumeirah – Dubai Marina
  • Cena 50 AED jednosměrně
  • Oficiální informace

Chystáš se do Dubaje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 29. 01. 2024

13 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.