British Museum
Britské muzeum patří se svými více než 8 miliony exponáty k největším na světě. Zároveň se řadí mezi nejuznávanější a nejslavnější muzea historie a kultury světa a také je nejstarším významným veřejným muzeem dnešního stylu v Británii. Jeho návštěvu si zkrátka nemůžete nechat ujít.
British Museum otevřelo své brány veřejnosti v roce 1753 a za dobu své existence stihlo nashromáždit cenné sbírky, za kterými míří turisté z celého světa. Muzeum pokrývá takřka 2 miliony let starou historii světa od přírodních věd po sociologii či antropologii.
Sbírky muzea anebo Co vidět?
V British Museum můžete doslova sledovat vývoj lidstva a Země od jejich začátků až do dnešní doby. Nedávalo by žádný smysl zde vypisovat všechny sbírky a části Britského muzea, je ale dobré si představit ty nejznámější, které byste rozhodně neměli vynechat.
Oddělení starověkého Egypta a Súdánu
Britské muzeum skrývá největší a nejvíce komplexní sbírku artefaktů, umění a starožitností z období starověkého Egypta i sousedního Súdánu. Mimo Egyptské muzeum v Káhiře je zdejší sbírka zdaleka nejrozsáhlejší z celého světa.
Egyptské sbírky reprezentují všechny kultury údolí Nilu včetně Núbijské, které se příliš světových muzeí nevěnuje.
Mezi nejvýznamnější památky patří Rosettská deska, která se stala klíčem k rozluštění egyptských hieroglyfů, kolosální socha egyptského faraóna Amenhotepa II. nebo busta Ramsese II.
Oddělení antického Řecka a Říma
S více než 100 000 předměty patří sbírka antiky rovněž mezi nejvýznamnější a největší na celém světě pokrývající široké období od doby bronzové až po ustanovení křesťanství. K nejvýznamnějším památkám patří Partheonské mramory z akropole v Athénách, mnoho antických soch a pozůstatků staveb z celé oblasti Říma i Řecka.
Renesance
British Museum ve svých útrobách ukrývá i jednu z nejvýznamnějších renesančních galerií obsahující obrazy Tiziana či kresby autorů jako jsou Albrecht Dürer, Leonardo da Vinci, Michelangelo nebo Raffael Santi.
Oddělení světových kultur
V rámci Evropy se Britské muzeum pyšní neobvykle bohatými a početnými sbírkami kultur z celého světa.
V samostatných odděleních můžete nahlédnout pod pokličku v Evropě méně známých kultur z Asie, Afriky, Oceánie i Ameriky.
Kompletní seznam všech sbírek najdete na oficiálním webu muzea: www.britishmuseum.org/collection.
Budova muzea
I samotná budova Britského muzea patří mezi nejznámější londýnské památky a je asi nejvýraznějším příkladem historismu na Britských ostrovech. Hlavní průčelí budovy je totiž inspirováno řeckým chrámem zasvěceným bohyni Athéně a zdobí jej 44 jónských sloupů.
Prakticky ihned po významné rekonstrukci se jednou z ikon Londýna stala přestavba centrálního zastřešení muzea z roku 2000, které pochází z dílny společnosti Foster and Partners.
Vstupné a otevírací doba
Britské muzeum stále prosazuje politiku kompletní otevřenosti všem. Vstupenky do všech expozicí jsou k dispozici zdarma.
Nicméně i přesto je vhodné si přes web www.britishmuseum.org/visit rezervovat vstupenku pro konkrétní čas tak, abyste měli jistotu, že se do muzea dostanete. Zejména o víkendech bývá často kapacita kompletně naplněna a přijedete-li na "blind", nemusíte se do muzea vůbec dostat.
Otevřeno je denně v časech 10:00–17:00, v pátek až do 20:30. Poslední vstup je umožněn hodinu před zavírací dobou.
Oficiální web: www.britishmuseum.org
Jak se k British Museum dostat?
Britské muzeum se nachází přímo v centru Londýna na okraji náměstí Russel Square. Pěšky sem dojdete od většiny pamětihodností v centrálním Londýně do 30 minut.
Nejbližší stanice metra:
- Tottenham Court Road – 200 metrů, kříží se zde linky Central a Northern
- Russel Square – 250 metrů, linka Piccadilly
- Goodge Street – 350 metrů, linka Northern
Ubytování u Britského muzea
Mnoho turistů si na návštěvu British Museum vyhradí klidně dva celé dny a tomu přizpůsobuje i výběr ubytování. Vzhledem k lokaci přímo v centru je třeba počítat s cenami blízkých hotelů startujících na 4 500 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji. K nejlevnějším hotelům v okolí patří Morgan Hotel nebo Cheshire Hotel Central London.
Chystáš se do Londýna?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.