Greenwich Observatory
Greenwich je městská čtvrť na východě Londýna a velmi populární místo k návštěvě, odpočinku i zábavě. Najdete zde hned několik atrakcí pohromadě, většinu turistů láká ale ta bezpochyby nejznámější: nultý poledník - Prime Meridian of The World. Právě zde, na Greenwichské hvězdárně, byl nultý poledník definován a právě odtud se počítá světový čas.
Nultý poledník
Skrz areál Královské observatoře prochází nejznámější poledník světa se zeměpisnou délkou o hodnotě 0°. V češtině je známý pod pojmem Greenwichský poledník, v angličtině se používá výraz Prime Meridian. V historii si každá koloniální velmoc vytvářela svůj vlastní systém určování zeměpisné šířky, ale rozvoj dopravy a obchodu donutil během 19. století postupně přejít právě na Greenwichský systém. Nultý poledník tak, jak ho známe dnes, byl ustaven roku 1851.
Právě tento poledník dělí Zemi na západní a východní polokouli a odvíjí se od něj zeměpisná délka, tedy veličina používaná pro měření času. Nultý poledník stanovuje základní světový čas, tedy Universal Time Coordinate (UTC), od něhož se odvozují všechna ostatní časová pásma (UTC + nebo -). Například Česká republika leží v pásmu UTC +1, tedy je o 1 hodinu napřed oproti Greenwichskému základnímu času.
Hned vedle Královské observatoře je na chodníku znázorněn nultý poledník kovovými proužky a silným zeleným laserem osvětlujícím noční oblohu. Stát jednou nohou na východní a jednou nohou na západní polokouli je určitě nejoblíbenější aktivita na Greenwichi.
Tento památník nultého poledníku je volně přístupný zdarma, počítejte však s velkými davy lidí takřka v jakékoliv období.
Královská observatoř a výhled na Londýn
Královská observatoř se nachází v Greenwichském parku na jeho nejvyšším bodě a byla první účelově postavenou stavbou pro vědecké účely ve Velké Británii. Hvězdárna byla zřízena králem Karlem II. v roce 1675, stejně jako zde sídlící úřad královského astronoma, který řídil práci observatoře a podporoval navigaci pro objevitelské i obchodní námořní výpravy.
Po Druhé světové válce byla Royal Observatory z důvodu zvýšeného světelného znečištění trvale přestěhována za Londýn.
V současnosti zde kromě nultého poledníku můžete navštívit malé astronomické muzeum i historii navigace měření času. Vstup do muzea stojí 16 GBP a více informací najdete na oficiálním webu rmg.co.uk.
Od observatoře se naskytne nádherný výhled na celý Greenwichský park, komplex Univerzity Greenwich a v pozadí pak moderní čtvrť Canary Wharf i City of London.
Greenwich Park
Velmi oblíbeným místem odpočinku za hezkých dní je rozlehlý park obklopující observatoř. Vzorně upravovaný trávník láká k piknikům, procházkám nebo jen poležení pod širým nebem. Najdete zde i několik jezírek, stovky laviček, květinovou zahradu i královskou oboru s lesní zvěří.
Jak se do Greenwiche dostat?
Greenwhich leží v poměrně odlehlé oblasti Londýna, do které se vůbec nedostanete klasickým metrem. Nejbližší stanice "Greenwich" leží asi 800 metrů od observatoře a nultého poledníku a je obsluhována automatickým metrem DLR. Tím se dostanete buď na stanici Canary Whard, kde je přestup na šedou linku metra Jubilee, nebo na stanici Poplar, kde lze přestoupit na jiné metro DLR směr stanice Monument nebo Tower Gateway v centru města.
Alternativně se o něco blíž před Námořním muzeem nachází autobusová zastávka linek 129, 177, 188, 286 a 386.
Ubytování v Greenwichi
Hledáte-li opravdu klidné místo pro bydlení stranou od ruchu velkoměsta, čtvrť Greenwich bude ideální. I ceny hotelů tu jsou nižší než v centru a v běžném 3* hotelu zaplatíte za noc mezi 2 800 a 3 800 Kč. V okolí bychom vybrali například Novotel London Greenwich nebo Inkeeper's Lodge Greenwich.
Chystáš se do Londýna?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.