Londýn
Spojené Království

Půjčení auta ve Velké Británii

Anglický či skotský venkov patří k těm nejkrásnějším na světě a pokud ho chcete poznávat co nejvíce flexibilně, půjčení auta bude pravá volba. Veřejná doprava sice funguje dobře, ale zejména v přírodně zajímavých odlehlých místech Skotska nebo Walesu je cestování autem víceméně nutnost.

I v Británii platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Spojené království má levostranný provoz.

Jak a kde rezervovat auto ve Spojeném království

V Británii působí většina nadnárodních autopůjčoven, a to na všech místních letištích s pravidelným provozem, ale i v centrech měst.

K rezervaci doporučujeme využít srovnávač většiny autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

U rezervace aut v Británii platí, že cena závisí hlavně na sezoně a taky na místě půjčení.

Není příliš velký rozdíl, zda auto zabookujete 14 dní nebo 5 měsíců před cestou. Ceny v zimě (listopad až březen) jsou až od 20% nižší než během léta. Některé autopůjčovny mívají last-minute akční nabídky při rezervaci méně než měsíc před vyzvednutím, avšak většinou jen v zimních měsících (cca říjen až polovina dubna).

Cestovatelé mívají dobré zkušenosti například s půjčovnami Alamo, Greenmotion, Budget nebo Sixt. Všechny lze přitom vyfiltrovat i na výše zmíněném webu rentalcars.com.

Ceny autopůjčoven ve Spojeném království

Půjčení auta ve Spojeném království není drahé a v Evropě patří k těm levnějším.

Cena se odvíjí od délky půjčení (čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného) i podle sezóny.. Příklady cen uvádíme níže.

  • Týdenní půjčení léto (malé auto): od 9 000 Kč
  • Týdenní půjčení léto (SUV 4x4): od 10 500 Kč
  • Týdenní půjčení zima (malé auto): od 5 000 Kč
  • Týdenní půjčení zima (SUV 4x4): od 9 000 Kč
  • porovnat ceny na rentalcars.com

Ve Velké Británii jsou desítky letišť s autopůjčovnami a půjčovny fungují i v centru každého většího města bez letiště.

Obecně bývají ceny nižší na větších letištích, kde panuje větší konkurence. V méně turistických oblastech nebo v malých místech s omezenou konkurencí můžou být ceny i o 20-30% vyšší než třeba v Londýně nebo ve Skotsku.

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 10 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Velká Británie sice není součástí Evropské unie, ale přesto držitelé jakéhokoliv řidičáku ze členské země EU nemusí vyřizovat mezinárodní řidičský průkaz. V autopůjčovně vám uznají i národní řidičský průkaz ze kterékoliv země EU.

Bez mezinárodního řidičského průkazu můžou ve Spojeném království řídit i všichni cestovatelé z anglicky mluvících zemí, tedy například z USA, Kanady či Austrálie.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 GBP.

Ceny benzínu a čerpací stanice

Ceny benzínu i nafty jsou ve Velké Británii mírně nad evropským průměrem.

V průměru zaplatíte za litr benzinu cca 1,40 GBP, ceny však často mění. Ceny na čerpacích stanicích se uvádí v pencích, tedy litr benzínu za £1,40 se na stojanu s cenami uvede jako 140,0.

Pokud si zapůjčíte auto s elektrickým pohonem, není třeba se obávat. Nabíjecích míst pro elektromobily je ve Spojeném království dostatek a často se nacházejí v opravdu malých městečkách daleko od civilizace.

Jak fungují čerpací stanice v UK?

Čerpací stanice jsou ve Spojeném království samoobslužné jako ve většině Evropy.

Přijedete ke stojanu, vyberete typ paliva, sami natankujete a následně jdete zaplatit do obchodu uvnitř. Platit se dá vždy hotovostí i kartou. 

V některých případech existují zcela samoobslužné pumpy, kde není žádný obchod a platíte pouze kartou po natankování přímo u stojanu v platebním terminálu.

Ve Velké Británii se používají tyto názvy plaiv:

  • regular unleaded – běžný benzín
  • regular diesel – nafta

Ceny benzínu se ve Spojeném království uvádějí v pencích za 1 litr.

Většina čerpacích stanic je vybavena základním obchodem s bagetami, nápoji, kávou a občerstvením. V Británii je však obvyklé, že součástí větších benzínek jsou i minisupermarkety typu Spar nebo Tesco Express, případně i fast-foody typu Subway, McDonald's nebo Burger King.

Dopravní předpisy v UK

Ve Spojeném království se jezdí vlevo.

Platí zde velmi podobná pravidla jako v dalších evropských zemích, s výjimkou jízdy vlevo není třeba se připravovat na žádné záludnosti.

Velká Británie používá imperiální jednotky, tedy všechny rychlosti jsou uvedeny v mílích za hodinu (mph) a vzdálenosti v mílích.

Jaké jsou rychlostní limity?

V Velké Británii platí tyto rychlosti:

  • zastavěné oblasti – 30 mph (48 km/h)
  • mimo obec jednoproudá silnice – 60 mph (96 km/h)
  • dálnice a víceproudé silnice – 70 mph (112 km/h)

Měření rychlosti radarem je ve Spojeném království velmi časté, a to jak v obcích, tak na dálnicích. I v případě řízení auta z půjčovny chodí pokuty, které si následně autopůjčovna strhává z vaší platební karty.

Velmi časté jsou také lokální zóny ve městech s rychlostí 20 mph.

Další pravidla

Přednost mají na neoznačených křižovatkách vozidla jedoucí zprava. Dále mají přednost vozidla jedoucí po kruhovém objezdu.

Telefony, tablety a jiná zařízení jsou striktně zakázána používat za jízdy i během stání na semaforech nebo v koloně. Používání hands-free je povoleno.

Alkohol je tolerován pouze do výše 0,8‰ v Anglii, Walesu a Severním Irsku, resp. do 0,5‰ ve Skotsku.

Bezpečnostní pásy jsou povinné pro všechny.

Chodci mají přednost na všech přechodech a toto pravidlo se velmi důsledně dodržuje.

Levé odbočení na červenou není ve Spojeném království povolené, pokud nesvítí doplňková zelená šipka.

Kruhové objezdy

S kruhovými objezdy se ve Spojeném království setkáte velmi často. Vždy platí, že auta jedoucí po kruhovém objezdu (zprava) mají přednost.

Opouštíte-li kruhový objezd 1. výjezdem, dáváte směrovku vlevo už při příjezdu k objezdu.

Opouštíte-li kruhový objezd 2. výjezdem, při příjezdu nedáváte žádnou směrovku a blinkr vlevo dáte až před opuštěním kruhového objezdu.

Opouštíte-li kruhový objezd 3. (nebo vyšším) výjezdem, při příjezdu dáváte směrovku vpravo. Směrovku vlevo dáte opět až při opouštění kruhového objezdu.

Provoz a kvalita silnic

Britské silnice jsou na velmi vysoké úrovni, a to včetně vedlejších venkovských silniček.

Značení je dobré a přehledné a provoz odpovídá hustotě zalidnění. Zejména v Anglii bývá velmi hustý, zatímco v odlehlejších vrchovinách Walesu nebo Skotska budete často na silnici úplně sami.

V obcích a městech počítejte často s úzkými a klikatými ulicemi.

Mýtné

Naprostá většina dálnic a silnic ve Spojeném království je zdarma. Aktuálně je pouze 1 výjimka na běžné dálnici, kde se platí mýto:

  • dálnice M6 okolo Birminghamu – od 7 GBP do 8,20 GBP, viz oficiální web

Dále se platí mýtné od 2 GBP do 15 GBP na různých mostech či tunelech, viz seznam na britském vládním webu.

Chystáš se do Velké Británie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kateřina S.
naposledy aktualizováno 13. 09. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.