Co dělat na Big Islandu
Sopečná turistika
Na Big Islandu hodně z vás uvidí něco, co ještě v životě nevidělo. Aktivní sopky, skutečné proudy lávy a naživo se podívají do kráteru, kde bublá magma. Všechno přitom bez starostí a skvěle dostupné autem. Jistě, pro někoho je pohodlí a větší civilizovanost mínusem, pro jiné zase plusem… Kromě aktivních vulkánů navíc narazíte na stovky, možná tisíce dalších spících či neaktivních kráterů, lávových polí a jiných pozůstatků po sopečné činnosti.
Na svých cestách po ostrově byste určitě neměli minout tyto sopečné atrakce:
Pěší turistika
Na své si přijdou milovníci dlouhých, ale i kratších túr a treků. Oblast Volcanoes National Park je doslova protkaná sítí stezek a patří mezi hlavní místa pro krátkou i dálkovou pěší turistiku na Big Island.
Vypravit se ale můžete i na další místa ostrova:
- Kohala Forest – převážně dlouhé treky hustou džunglí a po fotogenickém pobřeží absolutně neporušenou přírodou
- Waipio Valley – ikonické široké a 800 metrů hluboké údolí můžete navštívit pěšky po strmých stezkách
- Mauna Loa – extrémní dálková turistika ve 4 000 metrech nad mořem, to je výšlap na 2. nejvyšší horu ostrova
- Západní pobřeží – prakticky po celém západním pobřeží, zejména od města Kailua-Kona na sever, se mezi plážemi vinou desítky kilometrů pohodových stezek podél oceánu ideálních ke kratším půldenním výletům
- Ka'u Forest Reserve – idylické lesy jižního úpatí hory Mauna Loa vás zanesou do svěže zelené krajiny plné luk a výhledů na oceán
Pláže a koupání
Západní pobřeží je díky svému mimořádně stálému klimatu, kdy prakticky nikdy neprší a stále svítí sluníčko, vyhlášenou plážovou destinací. Pláže jsou sice obvykle kratší a s minimálním zázemím, ale o to lepší požitek z nich můžete mít. Nenechte se však mýlit, i zde narazíte na klasické resortové pláže obklopené hotely, restauracemi i obchody.
Pláže na západním pobřeží pokrývá téměř všechny jemný bílý písek a omývají je vesměs klidné vody Pacifiku, který je zde bezpečný ke koupání a skvělý ke šnorchlování. Ani na vyhlášených a velmi navštěvovaných plážích však nečekejte zázemí například jako v Evropě. Půjčovny lehátek a slunečníků jsou zde výjimkou a bezprostředně na pláži obvykle najdete jen menší stánky s občerstvením.
Naopak na východním pobřeží či jihu narazíte na exotické pláže s černým či zeleným pískem, musíte však počítat s větší možností srážek a výrazně neklidnějším mořem, které je bezpečné jen tam, kde stačíte maximálně po pás.
Nejkrásnější pláže na Big Island
- Mauna Kea (Kauna'oa) Beach – navštěvovaná upravená pláž u hotelového resortu, západní pobřeží
- Hapuna Beach – navštěvovaná upravená pláž u hotelového resortu, západní pobřeží
- Black Sand (Punalu'u) Beach – exotická pláž s černým pískem a želvami, východní pobřeží
- Maniniowali (Kua Bay) Beach – odlehlá pláž mimo civilizaci, západní pobřeží
- Waialea (Beach 69) – skrytá pláž se vzrostlými stromy, západní pobřeží
- Green Sand (Papakolea) Beach – velmi exotická pláž se zeleným pískem, obtížně dostupná, jižní pobřeží
Šnorchlování
I když je třeba vedlejší ostrov Maui mnohem vyhlášenějším místem pro šnorchlování, i na Big Islandu můžou především začátečníci ponořit hlavu pod hladinu a dlouhé minuty pozorovat neskutečný svět mělkých vod, tisíce barevných rybek a všemožných podivuhodných stvoření.
Nejlepší podmínky pro šnorchlování jsou podél celého západního pobřeží, zejména pak na miniplážičkách v okolí města Kailua-Kona a pak také na severozápadě u všech velkých pláží.
Big Island je pro šnorchlování velmi praktický ostrov, jelikož ta nejlepší místa jsou snadno dostupná přímo z pláží a není tak nutné si platit drahé šnorchlovací výlety.
Potápění
Pro potápěče může být Big Island malým rájem na zemi. Zatímco v noci si užijete společnost manty obrovské, přes den budete obdivovat neuvěřitelné lávové formace, desítky druhů želv a dalších endemických stvoření.
Největší koncentrace potápěčských agentur se soustřeďuje na západním či severním pobřeží, vody na východě jsou o poznání nebezpečnější. Centrum s nejvíc agenturami je ve městě Kailua-Kona.
Příklady potápěčských agentur:
Začátečnické ponory a úvod do potápění trvající okolo 4 hodin stojí kolem 200 až 250 USD, zatímco za kompletní PADI certifikát zaplatíte okolo 500 USD.
Jednotlivé výlety na nejlepší potápěčské spoty vyjdou zhruba na 75 USD až 100 USD a obvykle vás čekají 2-3 ponory během 3-5 hodin.
Roadtripy
Big Island je věrný svému názvu a je skutečně velký. Spolu s kvalitní sítí hlavních silnic, které vedou na všechna významná místa, tak získáme ideální podmínky k pravému americkému roadtripu. Půjčte si auto na letišti Kona nebo Hilo a objeďte celý ostrov dokola. Rychloturisti to zvládnou i za tři dny, ideálně si však nechte minimálně týden či 10 dní, abyste měli možnost se zastavit na nejzajímavějších místech.
Itinerář kolem ostrova
Pro lepší inspiraci uvádíme příklad itineráře, jak naplánovat cestu kolem Big Island autem a kolik při tom ujedete kilometrů. Vždy začnete na některém ze dvou ostrovních letišť, Hilo je ale výhodnější základna pro turistiku a výlety - je větší a najdete zde mnohem více levnějších ubytování než v Koně.
- 1. den: přílet do Hila
- 2. – 4. den: výlety po okolí Hila, např. cesta na horu Mauna Kea, či do vesnice Kalapana a zejména návštěva Volcanoes National Park, která zabere minimálně jeden celý den, poslední noc ideálně přespíme poblíž Volcanoes NP; Hilo – Volcanoes NP: 46 km
- 5. den: z Volcanoes rovnou budeme pokračovat na jih po silnici 11 a se zastávkou u Black Sand Beach dojedeme do města Ocean View, které poslouží jako ideální místo pro ubytování; 83 km
- 6. den: navštívíme Green Sand Beach a pojedeme na západní pobřeží přes historický park Pu'uhonua O Hōnaunau do města Kailua-Kona, kde je nejlevnější ubytování na západním pobřeží; 91 km
- 7. den: strávíme na jedné nebo klidně několika z mnoha pláží táhnoucích se od Kony na sever; cca 50 km
- 8. den: dorazíme k ikonickému Waipio Valley, kde se lze ubytovat v malých soukromých penzionech; 65 km
- 9. den: pomalu se vracíme do Hila se zastávkou u vodopádů Akaka Falls; 83 km
- 10. den: odlet z Hila
Tipy na konkrétní hotely najdete v popisku míst (viz odkazy výše) nebo v kapitole Ubytování na Big Island.
Délku pobytu na jednotlivých místech můžete samozřejmě libovolně měnit podle vašich preferencí, celkem však kolem ostrova najedete v každém případě zhruba 420 km + cca dalších 200 až 250 km při pohybu v rámci jednotlivých míst.
Vysokohorská turistika
Jste v tropech a očekáváte jen pláže, teplo a pralesy? Omyl, na Big Islandu můžete pěšky (nebo autem) vyrazit i do výšek přes 4 000 metrů. Takže bundy s sebou! Zatímco pěší nadšenci se vrhnou zdolávat mohutnou horu Mauna Loa, pohodlnější jedinci sednou do auta a po silnici vyjedou na nejvyšší horu světa (měřeno od základny) Mauna Kea.
Chystáš se na Big Island?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.