Počasí na Havajských ostrovech a kdy sem jet
Počasí na Havajských ostrovech
Havajské ostrovy leží ve polovlhkém tropickém pásu a návštěvníky lákají na jedno z nejstálejších a nejpříjemnějších podnebí na světě. Ačkoliv oficiálně se zde rozlišují dvě roční období – léto a zima – cestovatel ze střední Evropy prakticky nepozná rozdíl.
Teploty se v průběhu roku mění jen minimálně. V nejchladnějších zimních měsících čekejte teploty kolem 25 °C, v létě pak mezi 28 a 31 °C. V zimě je na Havaji větší šanci na oblačno a polojasno s občasnými bouřkami, ale tak jako tak zimní počasí připomíná spíše naše léto.
Ačkoliv se Havaj skládá z několika ostrovů, podnebí je na všech podobné a detailně ho rozepisujeme v konkrétních průvodcích po ostrovech: Oahu, Kauai, Maui, Big Island.
Hurikány na Havaji
Tropická oblast severně od rovníku je sužována hurikánovou sezónou zhruba od června do listopadu. Nicméně pravé hurikány jsou na Havajských ostrovech extrémně vzácným jevem a ani pravé tropické bouře se na Havaji nevyskytují často. Přesněji v průměru vychází jedna tropická bouře za 2 roky, která ještě navíc jen zřídkakdy zasáhne celé souostroví a jen naprosto výjimečně ochromí chod běžného života.
Extrémy počasí a vlhkost vzduchu
Pozitivní zprávou je, že extrémní výkyvy na Havaji jsou... extrémně vzácné. Opravdu silné tropické bouře se objeví maximálně jednou za 2 roky a ještě ne na celém území, na druhou stranu ani velmi vysoké spalující teploty přesahující 35 °C na Havaji nečekejte.
Příznivý je taky fakt, že vlhkost vzduchu je po celý rok prakticky stejná a drží se zhruba na 70%.
Teploty a počasí během roku
Našli jste výhodné letenky na konkrétní období roku a nejste si jistí, jaké lze očekávat počasí? Podívejte se na detailní informace o podnebí v jednotlivých měsících. Dešťové přeháňky jsou víceméně rovnoměrně rozloženy do celého roku, byť během zimy je jich víc než v létě, dovolenou však významně neovlivní.
Počasí v lednu
Leden je nejchladnějším měsícem v roce na Havaji, kdy průměrné teploty oscilují mezi 25 a 27 °C. Srážkově je leden průměrný měsíc, prší zejména východních stranách ostrovů, ale vždy jen formou kratších přeháněk. V lednu panuje vrchol surfařské sezony, kdy jsou vlny v oceánu nejvyšší, naopak ke koupání a šnorchlování jsou podmínky vhodné jen v chráněných zátokách.
V lednu je největší šance na pozorování velryb ve vodách blízko ostrovů.
Počasí v únoru
Během února očekávejte na Havaji teploty vzduchu okolo 27 °C s průměrnými srážkami. Počasí je polojasné, večery můžou být oblačné s občasnými srážkami, zkrátka ideální počasí k pobytu a poznávání. V únoru pomalu končí surfařská sezona, ale ještě v polovině měsíce můžete natrefit na parádní vlny.
Únor je společně s ledem nejlepším měsícem pro pozorování velryb v místních vodách.
Počasí v březnu
Havajské ostrovy v březnu vítají turisty teplotami okolo 27 °C a občasnými přeháňkami, které většinou netrvají déle než 30 minut denně. Obloha je nejčastěji polojasná s typickými malými bílými obláčky. Březen je přelomový měsíc, kdy skončila surfařská sezona a moře se začíná uklidňovat i mimo zátoky, například výlety kajakem se však ještě v březnu příliš nedoporučují kvůli silným proudům.
Počasí v dubnu
Dubnové teploty na Havaji se oproti předchozím měsícům moc neliší a v průměru stoupají na 28 °C. Prší většinou formou cca 20minutových přeháněk v odpoledních hodinách, obloha je polojasná až jasná a duben už začíná být vhodným měsícem ke koupání i na otevřeném moři.
Počasí v květnu
Květen je oficiálně první letní měsíc na Havaji, změna oproti zimě je ale pro Středoevropana minimální. Teploty očekávejte na hodnotách mezi 28 a 29 °C a krátké přeháňky v průměru každý druhý den. Květen je vhodným měsícem ke koupání a surfování pro začátečníky.
V květnu končí sezona pozorování velryb.
Počasí v červnu
Červen na Havaji znamená teploty v rozmezí 28 až 30 °C, jen velmi lehké přeháňky, které jsou spíše příjemné než nepříjemné a ideální podmínky pro vodní aktivity, potápění nebo šnorchlování.
Počasí v červenci
Prázdninový měsíc se nese ve znamení teplot okolo 30 °C, občasných přeháněk, které nijak nepříjemně neovlivní dovolenou a většinově jasným počasím. Červenec je vrcholem letní sezony, kdy je moře nejklidnější a poskytuje dobré podmínky pro potápění nebo šnorchlování.
Počasí v srpnu
Srpnové počasí na Havajských ostrovech je klasické letní. Těšit se můžete ze stálého sluníčka a teplot kolem 30 °C, vzduch je ochlazen občasnou večerní přeháňkou.
Moře má v srpnu nejteplejší vodu a poskytuje tak ideální prostředí ke šnorchlování, potápění i koupání.
Počasí v září
S blížícím se podzimem se teploty na Havaji nijak dramaticky nemění. Průměrně čekejte hodnoty kolem 29 až 30 °C za skrápění lehkými přeháňkami. Ačkoliv je září uprostřed "hurikánové sezony", musíte mít hodně velkou smůlu s pravděpodobností blížící se k nule, abyste na nějaký na Havajských ostrovech natrefili.
Počasí v říjnu
Říjen je oficiálně posledním měsícem sušší letní sezony s příjemnými teplotami kolem 28 °C a ideálními podmínkami pro pěší turistiku i koupání a šnorchlování v moři. Přeháňky se stále objevují spíše slabší a jen v průměru každý druhý den.
Počasí v listopadu
Listopad je statisticky nejdeštivějším měsícem v roce, což však v kombinaci s teplotami okolo 27 °C a faktem, že déšť bývá na Havaji prostorově výrazně ohraničenou záležitostí, nic neznamená. Když bude někde pršet, obvykle to znamená, že o kilometr vedle svítí sluníčko. Co naplat, ani listopadové dovolené se netřeba obávat.
Během listopadu sílí vlny a je tak prvním měsícem surfařské sezony. Rovněž můžete mít šanci na pozorování velryb.
Počasí v prosinci
Poslední měsíc v roce na Havajských ostrovech čekejte teploty stoupající na hodnoty okolo 25 °C s dešťovými přeháňkami objevujícími se nejčastěji večer nebo v noci a většinou v horských oblastech. To znamená, že i v prosinci si užijete parádní plážovou dovolenou v tropech i skvělé podmínky k pěší turistice a road-tripům.
Prosinec bývá označován jako hlavním měsícem surfařské sezony, naopak nejméně vhodný pro šnorchlování a potápění mimo uzavřené chráněné zátoky.
Teplota moře na Havaji
Konstantní teploty vzduchu napříč rokem nepřímo značí, že ani teplota vody v oceánu nebude nijak výrazně oscilovat.
V zimě je voda v oceánu nejchladnější a pohybuje se mezi 23 a 25 °C.
V létě (červenec a srpen) má voda na Kauai nejvyšší teploty, které se pohybují mezi 25 a 28 °C.
Tabulka teplot během roku
Havajské ostrovy - Průměrné teploty během roku
Kdy jet na Havajské ostrovy
Havajské ostrovy se těší celoročně tropickému klimatu s příjemnými letními teplotami a deštěm, který nijak zvlášť neovlivňuje pobyt a dovolenou v jakémkoliv měsíci. Z toho tedy vcelku jasně vyplývá, že na Havaj můžete vyrazit kdykoliv po celý rok a vždy dostanete to, co očekáváte. Teplo, slunce a koupání v moři.
Míříte-li na Havaj za surfováním, pak ty největší vlny čekejte v zimní sezoně mezi listopadem a únorem, naopak pro začátečníky je vhodnější letní sezona, stejně jako pro milovníky potápění a šnorchlování, kdy je moře klidnější a voda tudíž více čirá.
Hlavní sezóny
Nejvíce turistů míří na Havajské ostrovy v létě mezi červnem a zářím, kdy zde panuje nejslunečnější počasí a nejméně prší.
Další hlavní sezonou je období od poloviny prosince do poloviny března, kdy na Havaj utíkají tisíce lidí ze studené Severní Ameriky, Evropy i Japonska.
V těchto obdobích je na Havaji nejvíce lidí a zejména ostrovy Oahu a Maui bývají často velmi přelidněné. Nejvyšší jsou i ceny ubytování a půjčoven aut.
Denní svit
Plánujete-li z dovolené vytěžit maximum, mějte na paměti, že i na Havaji je v zimě kratší dobu sluneční světlo než v létě. Rozdíly však nejsou až tak markantní jako v Evropě. Nejvíce denního svitu je na Havaji v červnu, nejméně - asi o 2,5 hodiny - pak v prosinci.
Chystáš se na Havajské ostrovy?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.