Půjčení auta na Maui
Půjčení auta je prakticky jedinou možností cestování po Maui, pokud nechcete pobývat jen v plážových resortech, do kterých se dostanete i autobusem. Do těch nejkrásnějších partií ostrova však žádné autobusové linky nevedou. Ježdění na Havajských ostrovech autem je však pohodové, místní jsou zvyklí na turisty a není třeba se půjčení auta na Maui bát.
I na Maui platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.
Kde, kdy a jak rezervovat auto na Maui
U rezervací aut v autopůjčovnách obecně platí, že čím dříve rezervaci provedete, tím bude levnější, nicméně na Havajských ostrovech se ceny neliší nijak extrémně, pokud nebudete cestovat o Vánocích či významných amerických svátcích.
K rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů všech autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:
Rentalcars.com Billiger-mietwagen.de
Ceny autopůjčoven na Maui
Půjčení auta na ostrově Maui je relativně levnou záležitostí, alespoň ve srovnání s velmi drahým ubytováním a dalšími službami. Cena se odvíjí od délky půjčení (čím delší, tím levnější denní sazba) a samozřejmě typu auta.
- 7denní půjčení menšího auta – cca 8 000 až 10 000 Kč
- 7denní půjčení jeepu nebo dražšího auta – cca 10 000 až 15 000 Kč
- Podívejte se na nabídky autopůjčoven na Maui
V aktuálně době po pandemii Covidu jsou ceny krátkodobě výrazně vyšší (2-3x) zejména z důvodu velkého převisu poptávky nad nabídkou (autopůjčovny nemají dostatek aut).
Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 10 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.
Mezinárodní řidičák a další doklady
Havajské ostrovy jsou součástí USA a pro řízení zde potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, který lze používat jen v kombinaci s klasickým českým řidičákem. Pro řízení na Maui tedy potřebujete český i mezinárodní řidičský průkaz.
V USA platí mezinárodní řidičák Ženevské úmluvy, který vyřídíte na počkání za 50 Kč na úřadu obce s rozšířenou působností (na stejném místě jako se vyřizují klasické řidičáky). Detailní informace se dočtete v našem článku Mezinárodní řidičský průkaz.
Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 500 USD.
Ceny benzínu a kde parkovat
Benzín je na Havaji asi o dolar na galon dražší než v kontinentálních USA, stále však levnější než v Česku.
1 galon benzínu stojí na Maui v průměru 4 USD, což v přepočtu na litry znamená, že za 1 litr benzínu zaplatíte cca 1 USD.
Benzínky na Maui ničím nevybočují z amerického standardu. Obvykle vám palivo "Regular", tedy obdobu našeho Naturalu 95 natankuje obsluha, musíte jej však předem zaplatit kartou v terminálu u stojanu, kde je pro kontrolu třeba zadat vaše poštovní směrovací číslo, které máte spojeno s účtem karty. Z karty se následně odečte taková částka, kterou načerpáte. Pokud vám terminál nebude akceptovat českou kartou (častý problém), musíte benzín nejprve zaplatit u obsluhy, kde si zvolíte přesnou částku. Pokud ji nevyčerpáte, přebytek se z karty nestrhne.
Parkování je bezproblémové a u většiny atrakcí najdete bezplatná parkoviště. Na Maui nejsou žádná opravdu velká města, která by výrazně omezovala parkování a problémy s najitím volného místa nebudete mít prakticky nikdy.
Provoz a dopravní předpisy
Maui protkává kvalitní síť silnic, které jsou všechny zdarma. Rychlé spojení hned po třech rovných silnicích se naskýtá mezi Kahului a letovisky Kihei či Wailea-Makena na jižním pobřeží, významná hlavní silnice vede také na západ po jižním okraji ostrova do známých letovisek Lahaina, Kaanapali a Kapalua.
Mezi nejoblíbenější atrakce na Maui patří ikonická silnice Road to Hana klikatící se po hustě zalesněném divokém severní pobřeží, ale i vysokohorská silnice vedoucí až přímo na vrchol přes 3 000 metrů vysoké sopky Haleakala.
Výše uvedené silnice jsou velmi kvalitní a přehledně značené, byť s poměrně hustým provozem. Zejména z Kahului na západní pobřeží se často potáhnete v dlouhém štrůdlu aut rychlostí ne vyšší než 60 km/h.
Zbytek silnic na Maui se dá označit jako vedlejší velmi úzké a velmi klikaté silničky, kde je řízení spíš starost než radost. Typickým příkladem je oblíbená scénická silnice číslo 340 zvaná Kahekili Highway, která se klikatí po severozápadním pobřeží Maui a místy je široká maximálně na jedno auto. Kvůli četným zatáčkám je velmi nepřehledná a rozhodně se zde stonásobně vyplatí opatrnost a velmi defenzivní jízda.
Porušování předpisů je velmi kontrolováno a překročení rychlosti, zaparkování na zákazu či telefonování za jízdy se vám může velice prodražit. Podívejte se na základní dopravní pravidla na Maui:
- jezdí se vpravo (stejně jako v ČR)
- nejvyšší povolená rychlost (vždy vyznačená značkou) je 55 mph / necelých 90 km/h na silnicích mimo město a 25 mph / 40 km/h v zastavěných oblastech
- na červenou smíte odbočovat vpravo, pokud není výslovně na značce uvedeno "No turn on reg signal"
- na málo frekventovaných křižovatkách se setkáte s tzv. "All-way Stop", tzn. ze všech směrů je značka "STOP". První projede křižovatkou ten, kdo k ní přijel první. Pokud přijedou ve stejný čas 2 a více vozidel, řídíte se stejnými pravidly jako na českých křižovatkách
- telefonování za jízdy je zakázáno
- kruhové objezdy na Maui nejsou
Chystáš se na Maui?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.