New York night

Metro v New Yorku

Metro je nejlepší a ve většině případů také jediný způsob cestovní po New Yorku. Dostanete se jím prakticky ke všem turistickým zajímavostem a hustá síť sahá až do dalekých oblastí Brooklynu, Queensu nebo Bronxu. Ubytování vybírejte ideálně tak, aby bylo v docházkové vzdálenosti k metru – pak máte vyhráno a doprava New Yorkem bude hračka.

V americké angličtině se pro metro využívá zejména výraz Subway.

S celkovou délkou sítě přes 380 km se newyorské metro řadí na 12. příčku na světě. První vlaky vyrazily na své trasy už v roce 1904, což z metra v New Yorku činí 8. nejstarší podzemní dráhu na světě.

Ačkoli se zprvu může zdát doprava metrem v New Yorku komplikovaná, brzy ji prohlédnete a po pár jízdách budete jezdit jako rodilý Newyorčan. Stanice jsou přehledně značeny, stejně tak i případné přestupy.

Přinášíme tipy, jak cestovat metrem v New Yorku bez problémů.

Mapa metra New York

Základem pohodového cestování po New Yorku je mít vždy při sobě mapu linek metra. Plánky jsou sice rozmístěné ve všech vozech i na stanicích, ale pro bezproblémové naplánování cesty je vhodné mít navíc mapu staženou i v telefonu. Mapa metra je k nalezení i stažení dostupná na web.mta.info/maps.

Nově je na webu mta.info dostupní také live mapa se zobrazením aktuálního stavu v síti. Stačí například kliknout na název stanice a zobrazí se vám nejbližší odjezdy vlaků do všech směrů.

Ceny jízdenek Metro Card / OMNY

V newyorském metru si můžete zvolit ze dvou druhů placení jízdného:

  1. Bezkontaktní platby OMNY vaší debetní / kreditní kartou (mobilem, hodinkami, ...)
  2. Klasické papírové kartičky Metro Card

Ceny jízdného u obou variant jsou stejné, byť ne tak docela...

Jízdné za 2,90 USD

Při každé cestě metrem nebo městským autobusem v New Yorku se platí jednotná cena nehledě na čas nebo ujetou vzdálenost 2,90 USD.

Počítá se od prvního vstupu do metra do výstupu z metra, lze přestupovat, pokud v rámci daného přestupního bodu neprocházíte turniketem (ne vždy je toto možné).

Při bezkontaktním placením vaší kartou, mobilem či hodinkami se skutečně strhne pouze 2,90 $. Přiložte kartu/mobil ke čtečce u turniketu při vstupu do stanice i výstupu z ní.

Při placení formou Metro Card vždy zaplatíte navíc 1 USD za samotnou jízdenku, která v případě jednorázového jízdného nelze znovu dobíjet. Navíc jde zakoupit pouze jízdenka se dvěma nahranými jízdami. Celkem je tedy nejnižší cena za jednorázovou Metro Card 5,80 USD, kdy 1 $ je poplatek za kartičku a 2 x 2,90 $ za dvě jízdy metrem nebo autobusem.

Pokud víte, že pojedete opravdu jen jednu cestu a nechcete využívat bezkontaktní placení, lze zakoupit za 3 USD lístek na jednu jedinou cestu.

7denní jízdenka za 34 USD

V New Yorku neexistuje 24hodinová nebo 3denní jízdenka, nejnižší časový úsek je pouze 7 dní. Stojí 34 $ a platí na neomezené jízdy kamkoliv v rámci metra, autobusů a lanové dráhy na Roosveltův ostrov.

Bezkontaktní placení: funguje tak, že se po každé jedné jízdě strhne 2,90 $, a to celkem maximálně 12x, což dá finální částku 34 $. Od 13. jízdy dál sice musíte stále přikládat kartu/mobil/hodinky ke čtečkám, ale nestrhne se žádný obnos.

Metro Card: při této verzi se platí opravdu za plných 7 dní nehledě na to, zda začnete metro používat v pondělí nebo třeba ve čtvrtek. Poplatek za kartičku je opět 1 USD navíc, avšak na rozdíl od jednorázových jízdenek lze vícedenní Metro Card znovu dobíjet. Můžete si tak lístek ponechat pro příští návštěvu New Yorku nebo předat někomu známému, kdo se do města chystá.

Kde koupit jízdenky?

Lístky na metro v New Yorku zakoupíte v každé stanici v automatech. Lze platit v hotovosti i kartou.

Jak používat jízdenky?

Při vstupu i výstup do/ze stanice budete procházet přes turnikety. V případě bezkontaktního placení jen přiložíte kartu/mobil/hodinky ke čtečce s nápisem OMNY a projdete skrz turniket. Postup se opakuje i při výstupu ze stanice.

Pokud používáte klasickou papírovou Metro Card, protáhněte jízdenku skrz dvojici stříbrných kolejniček, turniket se následně uvolní. Opět stejný postup musíte zopakovat při výstupu ze stanice.

Při přestupu se přes turnikety neprochází.

Lokální vs. expresní spoje

Asi nejčastější zmatky mezi turisty vznikají u této záludnosti newyorského metra. Podíváte se na mapu, vidíte, že přes nejbližší stanici projíždějí modré linky metra, vyhráno, jede se! Ovšem na váš konkrétní spoj čekáte marně, neustále zde zastavují vlaky té druhé linky, kterou jet nepotřebujete v po třetí koleji mimo nástupiště co chvíli s rachotem prosviští metro, kterým chcete jet.

Dvakrát se vždy ujistěte se, kam přesně metro jede, abyste svou zastávku nepřejeli a nečekali dlouho na další spoj. Na mapě metra jsou stanice zobrazeny černě nebo bíle a písmenem linky, která na této stanici zastavuje.

  • bílé stanice – staví zde všechny vlaky
  • černé stanice – staví tu pouze lokální spoje

Pokud jede expresní vlak, nebude stavět na černých zastávkách a jen jimi projede.

Např. po západní straně Central Parku zdánlivě projíždí linky A, C, B, D, všechny stanice mají však černá kolečka, což znamená, že na nich zastavují jen lokální spoje. V tomto případě vždy jen linky B a C.

Jízdní řády, vyhledávaní spojení

Vyhledat nejrychlejší spojení mezi dvěma zastávkami si můžete jednoduše na oficiálním webu dopravního podniku mta.info.

V rámci centra jezdí vlaky metra v průměru jednou za 2-3 minuty ve všední dny, o víkendech asi jednou za 4-7 minut. Čím dál od centra jste, tím delší intervaly logicky budou, jen zřídkakdy však na významných stanicích přesáhnou 10 minut.

Jen v úplně okrajových částech metropole, kam nejspíš ani nezavítáte, a také v noci se může interval pohybovat mezi 15-20 minutami.

Některé linky jezdí 24 hodin denně, zatímco jiné jen si v noci dávají pauzu.

Po celou noc jezdí linky: 1, 2, 3, 4, 6, 7, A, D, E, F, G, J, L, M, N, Q, R, Staten Island Railway

Cca 6:00–22:15 jedzí linky: B, C, W

Cca 5:10–23:30 jedzí linky: 5

Také je dobré průběžně sledovat informace na zastávkách kvůli poměrně častým výlukám, kdy bývá část stanic nepřístupná nebo je část trasy nahrazená náhradními autobusy. Informace ale bývají velmi přehledné a srozumitelné.

Přestupní stanice a názvy zastávek

Některé přestupní stanice nejsou přestupní. Musíte opustit metro a znovu projít turniketem. Pokud máte 7denní jízdenku, nemusíte si s tím lámat hlavu, ale u jednorázových byste potřebovali dvě.

V zásadě ale většina stanic, kde se sbíhá více linek a na mapě se překrývají jedním kroužkem nebo jsou v mapě spojené černou čárou, přestupní jsou. Není třeba procházet turnikety, jen důsledně sledujte cedule a navigaci k přestupům. Klidně se na chvíli zastavte, ujasněte si, kam vlastně jedete a jakou linku potřebujete a po té pokračujte dál.

Pozor si také dejte na názvy stanic. Například taková "Canal Street" se objevuje hned 3x na 3 různých linkách, přitom jsou od sebe stanice vzdáleny i 2 km a vůbec nejsou přestupní.

Uptown či Downtown?

Většina stanic má oddělené vstupy pro každý směr. Každý vstup je vždy označen písmenem nebo číslem linky a koncovou stanicí. Pro usnadnění orientace na Manhattanu se navíc přidává označení, zda je stanice směrem "Uptown" nebo "Downtown", abyste nemuseli hledat, kde se daná konečná nachází. Co to ale znamená?

  • Uptown – vlaky směr sever
  • Downtown – vlaky směr jih

Barvy nebo čísla/písmena?

Linky metra jsou v New Yorku označeny jak barvou, tak písmenem/číslem. I když se místní většinou orientují podle barvy, vám doporučujeme sledovat zejména písmeno nebo číslo, kterým je daná trasa označena.

Barva je dobře použitelná v centrální části Manhattanu, kde se často několik linek sbíhá v jednu velmi frekventovanou. Na okrajích města se však často rozjedou různými směry, případně některá linka končí na dřívější stanici.

Bezpečnost v newyorském metru

Na chvíli zapomeňte na vše, co znáte z televizních seriálů a filmů. Ano, metro v New Yorku je plné pobudů, tancujících a rapujících černochů, umělců i bezdomovců, ale stejně tak i běžných lidí. Jen díky tomu, že máte čas pozorovat dění kolem sebe si budete všímat i těch nejmenších detailů a zjistíte, jak pestří obyvatelé této metropole jsou. V žádném případě však není metro nebezpečné.

Kamery i bezpečnostní pracovníci jsou na každé zastávce a dokonce i v samotných vagónech.

Chvíli vám může trvat, než si zvyknete na rozmanitost cestujících, ale určitě nemusíte mít obavy o svou bezpečnost.

Wifi na každé stanici metra

V newyorském metru chytnete wifi připojení na každé stanici metra, kde můžete využít bezplatné připojení k internetu.

Chystáš se do New Yorku?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 26. 09. 2023

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.