Metropolitní muzeum umění
Muzeum
Metropolitan Museum of Art nebo zkráceně The MET, jak můžete často mezi Newyorčany slyšet, se nachází na východním kraji Central parku již od roku 1870. Vystavuje světoznámá díla největších umělců a ročně projde branami Metropolitního muzea umění na 7 milionů turistů.
10 nejlepších hotelů v New Yorku
S plochou přes 190 tisíc m2 a více než 2 miliony exponáty je MET největším muzeem na západní polokouli a 5. největším muzeem na světě.
Co vás v muzeu čeká a sbírky MET
S trochou nadsázky se dá říct, že MET je obrovským muzeem, který ve svých útrobách skrývá několik dalších menších muzeí. Sbírky umění pocházejí z rozličných období i z různých světových končin.
Rozhodně byste neměli minout následující oddělení. Pokud vás umění opravdu zajímá, vyhraďte si na návštěvu Metropolitního muzea alespoň 2 dny.
Egyptské umění
Newyorské metropolitní muzeum patří vůbec k nejvýznamnějším světovým institucím s egyptskými sbírkami. Většina z více než 26 000 artefaktů navíc pochází z vlastní archeologické činnosti, kterou provádí přímo zaměstnanci MET.
K hlavním expozicím nejen oddělení Egypta, ale celého muzea, patří originál Denderského chrámu, který by byl při budování Asuánské přehrady zničen, a tak byl darován Spojeným státům. Po rozebrání je opět složen v samostatné obrovské hale muzea, pochází zhruba z roku 15 př. n. l.
Dalšími významnými památkami jsou Pernebova hrobka z 2. tisícletí př. n. l. nebo sochy ze svatyně královny Hatšepsut. Celkem zapáleným obdivovatelům Egypta návštěva jen tohoto oddělení zabere přes 2 hodiny.
Asijské umění
Mimořádně obsáhlé je křídlo s uměním Dálného východu, které například v Evropě nemá obdoby. Najdete v něm přes neuvěřitelných 35 000 předmětů z Indie, Číny a Japonska, které sahají až do doby několika tisíc let př. n. l.
Oblíbená je expozice zahradního dvorku z dynastie Ming.
Řecký a římský starověk
Sbírka čítá přes 17 000 předmětů od nejstarších dob antického Řecka po pozdní Řím a patří k nejstarším sbírkám muzea. K vrcholům se zde řadí monumentální sarkofág Amathus z 5. stol. př. n. l. či etruský vůz.
K nejoblíbenějším exponátům patří detailní rekonstrukce fresek a malířského vyzdobení šlechtické vily z Boscoreale, kterou v roce 79 n. l. pohřbil výbuch sopky Vesuv.
Islámské umění
Metropolitní muzeum umění v New Yorku se pyšní jednou z největších světových sbírek uměleckých děl z celého islámského světa. Toto oddělení se však nespecializuje přímo jen na předměty s náboženskou tématikou, ale veškeré umělecké artefakty pocházející ze světa, kde je islám hlavním náboženstvím.
K vrcholům tohoto křídla se řadí sbírka miniaturních obrazů z Íránu a Mughalské Indie.
Mezi více než 12 000 předměty najdete také četné rukopisy, keramiku a textil.
Evropské malby, sochařství a dekorativní umění
Evropský kontinent je v MET zastoupen hned dvěma odděleními.
První se věnuje čistě malbám pokrývajícím období od 13. až do 20. století a najdete v něm slavné obrazy evropských velikánů. Jako příklad můžeme uvést například tyto:
- Rembrandt: Aristoteles s bustou Homéra
- Vermeer: Mladá žena se džbánem na vodu
- Van Eyck: Poslední soud
- Brueghel starší: Žně
- Tizian: Venuše a loutnista
- Van Gogh: Paní Ginoux
- Cézanne: Zátiší s jablky
Celkem zde můžete obdivovat přes 1 700 obrazů.
Druhé oddělení se věnuje sochařství a trojrozměrnému umění a je největší v celém muzeu. Čítá více než 50 000 předmětů a věnuje se zejména období renesance.
Americké křídlo
Samozřejmě nesmí chybět ani oddělení pokrývající umělce z Amerického kontinentu. Pro Evropany je toto křídlo poměrně exotickým, jelikož v Evropě neexistuje mnoho významných muzeí mapujících umění Spojených států amerických.
Návštěvníkům toto křídlo poskytuje obrazy, sochy i další předměty zejména z období 18. až 20. století.
Další křídla muzea, která se nám nevešla do detailnějšího přehledu:
- Starověký Blízký východ – přes 7 000 předmětů ze Sumeru, Babylonu a Elamu
- Afrika, Oceánie a Jižní Amerika – přes 11 tisíc artefaktů od australských nástěnných maleb po incké památky
- Zbraně a zbroj – mimořádně oblíbená výstava více než 14 tisíc vojenských předmětů od japonských mečů 5. století po střelné zbraně z 20. století
- Oblečení a móda – přes 35 000 ukázek módních obleků a doplňků, často se zde konají výstavy slavných módních návrhářů
- Hudební nástroje – přes 5 000 exponátů hudebních nástrojů z celého světa napříč historií
- Sbírky Roberta Lehmana – soukromá sbírka evropského malířství
Budova MET a střešní zahrada
Pozoruhodnou částí je už i samotná budova muzea, jejíž originální část je vystavěna v monumentálním stylu Beaux-arts. Původní část byla dokončena v roce 1880, během desetiletí se však postupně rozšiřovala a doplňovala o modernistické skleněné přístavby a i nadále se postupně rozšiřuje nadále.
Celkem je budova dlouhá přes 400 metrů a řadí s k největším muzejním stavbám na světě.
Mimořádně oblíbenou součástí muzea je volně přístupná střešní zahrada s vyhlídkou na Central Park a panorama výškových obytných budov na jeho jižní straně. Najdete zde kavárnu, bistro, mnoho lehátek a laviček a spoustu zeleně.
Vstupné a otevírací doba
Vstupné bylo po dlouhou dobu dobrovolné, avšak od roku 2018 se zde platí klasické vstupné.
Ceny vstupenek jsou následující:
- Dospělí – 30 USD
- Senioři nad 65 let – 22 USD
- Studenti s platnou ISIC kartou – 17 USD
- Pod 12 let – zdarma
Doporučujeme vstupenky zakoupit přes oficiální web s předstihem, vyhnete se tak často velmi dlouhým frontám u pokladny.
Otevřeno je v úterý, středu, čtvrtek a neděli v časech 10:00–19:00, zatímco v pátek a sobotu až do 21:00.
Ve středu zůstávají brány muzea zavřené.
Oficiální web muzea: metmuseum.org
Jak se k MET dostat?
Metropolitní muzeum leží na Páté Avenue zhruba přímo na okraji Central Parku.
Dostanete se sem metrem číslo 6 zelené barvy, kdy nejbližší zastávkou je 86 St Lexington Av. nebo od Přírodovědného muzea, které leží na druhé straně Central Parku autobusem linky M79–SBS jezdící ze zastávky E 79 St/5 Av (MET) na zastávku Columbus Av/w 80 St (AMoNH).
Chystáš se do New Yorku?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.