New York night

35 míst co vidět v New Yorku

One World Trade Center

Mrakodrap, Vyhlídka

One World Trade Center

Mrakodrap One World Trade Center (zkráceně One WTC, 1 WTC nebo 1 World Trade Center) je nejvyšší budova v New Yorku a byla postavena jen pár metrů od bývalých Dvojčat zničených teroristickým útokem 11.9.2001. Podobně jako Dvojčata i One WTC svou výškou zcela opanuje panorama Manhattanu a stal se novým symbolem New Yorku.

10 nejlepších hotelů v New Yorku

Věž je postavena s důrazem na bezpečnostní požadavky a tak, aby výrazně usnadňovala reakci bezpečnostních složek v případě mimořádné události. Stojí na okraji oblast Ground Zero, tedy místa, kde stávalo původní Světové obchodní centrum.

Výška a zajímavosti

One World Trade Center měří přesně 1 776 stop, což je hodnota odkazující na rok, kdy USA deklarovaly nezávislost. V překladu do metrického systému je 1 WTC vysoké 541,3 metru. Tím pádem se mrakodrap pyšní titulem nejvyšší budovy nejen v USA, ale na celé západní polokouli a zároveň je 7. nejvyšší budovou na světě.

Celkem má mrakodrap 104 podlaží, z toho 94 nadzemních a 5 podzemních.

Do celkové výška se započítává i stožár, jelikož je pevnou součástí konstrukce budovy. Nejvyšší užívané patro se nachází ve výšce 387 metrů, což je srovnatelné jako u bývalých Dvojčat.

Celková hmotnost věže se odhaduje na 310 000 tun a s náklady přesahujícími 4,2 miliardy se stala nejdražším mrakodrapem na světě (skoro 3x dražší než Burj Khalifa v Dubaji).

Vyhlídka a vstupné

Milovníci výhledu jistě zamíří do 100. až 102. patra, kde se ve výšce 382 metrů nad zemí nachází One World Observatory, uzavřená vyhlídka kolem celého obvodu budovy umožňující 360°výhledy na celý New York a okolí.

Cena vstupenky je následující:

  • Standard (pouze návštěva vyhlídky) – 47,91 USD s daní
  • Combination (fast-track + audioprůvodce) – 64,24 USD s daní
  • All-inclusive (navíc voucher na 15 USD útratu v souvenir shopu, či kavárně a možnost flexibilního času příchodu) – 69,68 USD s daní

Děti a senioři mají vstupenky levnější. Naopak v časech západu Slunce můžou být ceny vyšší.

Vyhlídka je otevřená denně pouze v časech 10:00–20:00.

Oficiální web: oneworldobservatory.com

Vybrat lze také vstupenku za 85 USD, která v sobě obsahuje i vstup do Muzea teroristického útoku 9/11 a na Sochu svobody. Oproti informacím, že ušetříte až 17 $ však reálně ušetříte pouze 3 $.

V patrech OW Observatory si můžete kromě výhledů užívat i různých interaktivních atrakcí nebo v místě Sky Portal sledovat na 14 obrazovkách přímý přenos z dění na ulici hluboko pod vámi.

Využít zde můžete také kavárnu, bar a luxusní restauraci s jedním z nejlepších výhledů na světě. Pokud zvažujete, že tuto restauraci navštívíte, online rezervace stolu je bezpodmínečně nutná.

Výtah SkyPod Elevator vás na vyhlídku vyveze za 47 sekund.

Stojí vyhlídka na 1WTC za to?

Vyhledáváte-li vůbec ty nejvyšší budovy s výhledem co nejdál, pak vám návštěva 1WTC nesmí uniknout. Naskytnou se odsud nejlepší výhledy především na oblast přístavu se Sochou svobody, soutok řek Hudson a East River a jižní cíp Manhattanu. Nevýhodou je logicky fakt, že z vyhlídky na OWTC neuvidíte kompletní panorama Manhattanu, jelikož na jeho nejvyšším bodě právě stojíte.

Hledáte-li vyhlídku, ze které vám neuniknou ty nejkrásnější mrakodrapy na Manhattanu, doporučili bychom určitě Top of the Rock na Rockefellerově centru.

Architektura a historie věže

Po mnoha sporech o finální podobu věže a problémy s financováním byla stavba One World Trade Center zahájena v roce 2006 a slavnostně otevřena byla 3. listopadu 2014.

Hlavním architektem se stal David Childs, v prvotních letech se na charakteru budovy podílel Daniel Libeskind, ale kvůli nereálným představám byl nakonec odvolán.

Aby mohla mít věž po celé svojí výšce jednotný celoskleněný plášť, bylo nutné vyřešit poryvy větru, kvůli kterým by musela být okna značně menší. Stavba má čtvercový půdorys, ale směrem nahoru, zhruba ve třetině výšky, je proti němu pootočena o 45°, čímž se velmi elegantním způsobem podařilo vyřešit obtékání vzduchu a tedy i poryvy větru.

Toto pootočení stavby navíc může působit i jako odkaz na podobu dvou bývalých čtvercových věží, které byly spojeny v jednu.

Jak se k 1 WTC dostat?

One WTC leží na Dolním Manhattanu a je skvěle dostupný metrem, zajímavosti v této části města ale v klidu obejdete i pěšky.

Jednou z takových zajímavostí je i nejbližší stanice metra spojená s obchodním centrem Westfield s architektonicky velmi zajímavým vstupem. Tento vstup je sdružený do jednoho obřího uzlu WTC Transportation Hub, který spojuje tyto stanice metra:

  • WTC Cortlandt: červená linka 1
  • Cortlandt St: žluté linky R, W
  • Fulton St: červené linky 2, 3, zelené linky 4, 5, modré linky A, C, hnědé linky J, Z
  • World Trade Center: modrá linka E
  • Chambers St: modré linky A, C
  • Park Place: červené linky 2, 3

Kromě toho zde má konečnou i vlaková linky PATH z New Jersey.

Chystáš se do New Yorku?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 08. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.