San Francisco - Golden gate bridge

Doprava v San Franciscu

Jak se dostat do San Francisca

Letecky

Z Prahy ani Vídně zatím žádné přímé lety do San Francisca nelétají, nicméně letecký ruch mezi Golden Gate City a evropskými hlavními letišti je velký a nabídka spojení tak opravdu bohatá. Ve většině případů si při cestě z Prahy vystačíte s jediným přestupem a cenou zpáteční letenky do 14.500 Kč, o prázdninách do 20.000 Kč. Kromě hlavního mezinárodního letiště San Francisco však oblast obsluhují ještě dvě další, z nichž se do centra dostanete velmi snadno a rychle:

  • Oakland – sem létá například nízkonákladová aerolinka Norwegian, v akci seženete letenky (bez zavazadla) i kolem 10.000 korun.
  • San Jose – při vyhledávání letů do San Francisca se toto letiště často objevuje místo hlavního SFO, létají sem například British Airways nebo Lufthansa. Není se čeho bát, doprava do centra města je snadná.

Detailně zpracovanou cestu ze všech letišť najdete pod odkazy směřujícími na naše průvodce.

Autobusem

San Francisco je spolu s L.A. hlavním výchozím bodem pro cesty po Kalifornii a také jedním z hlavních přestupních uzlů dvou největších autobusových společností – Greyhound a Megabus. Především druhá jmenovaná je známá svými akčními jízdenkami, v případě Kalifornie nejčastěji startujícími na ceně 5 $.

Do Los Angeles pojedete autobusem přes 9 hodin, do Sacramenta pak cca 2,5 hodiny.

Vlakem

Jedinou tratí, která zajíždí do San Francisca, je příměstská linka Caltrain. Ta slouží jako „commuter“ z centra Silicon Valley San Jose, cestou mine i města jako Mountain View, Palo Alto nebo San Mateo. Přehledné jízdní řády i cenovou mapu najdete na webu www.caltrain.com.

Klasické dálkové vlaky Amtraku, kterými dojedete přes Portland a Seattle až do Vancouveru, jezdí z Oaklandu, kam ze San Francisca dojedete metrem BART.

Jak cestovat po San Franciscu

Pokud se plácnete přes kapsu a vyberete si ubytování v centru města a nevadí vám trochu pohybu, v San Franciscu si vystačíte s pěší chůzí – jako v jednom z mála amerických měst. Je ale pravděpodobnější, že párkrát přece jen MHD potřebovat budete…

Musíte si však dát pozor na to, že ve městě působí tři různé společnosti, které si vzájemně neuznávají jízdné.

San Francsico MUNI

S tímto dopravcem budete jezdit nejčastěji, doveze vás ke všem hlavním pamětihodnostem ve městě. MUNI provozuje několik dopravních prostředků napříč celým širším centrem San Francisca. MUNI provozuje:

  • Lanové tramvaje – legendární staré vozy známé po celém světě, a to na třech trasách,
  • Historické tramvaje – na linkách E a F spojující centrum, The Castro, Fisherman’s Wharf a nádraží,
  • Rychlodrážní tramvaje (MUNI Metro – neplést s BART metro) – klasické tramvaje mířící z centra do všech směrů,
  • Autobusy a trolejbusy – kam se nedostanete tramvají, doveze vás autobus, jezdí úplně všude včetně Golden Gate Bridge (linka 28, o víkendu i 76X). Velkou zajímavostí pro české cestovatele je fakt, že většina trolejbusů v San Franciscu je původně vyrobena v plzeňské Škodovce. Ulice města stále brázdí skoro 230 trolejbusů Škoda 14TrSF.

Mnoho klasických linek jezdí 24 hodin denně.

Jízdenky

Jednotlivé:

  • 2,75 $ za jednu jízdu, získáte je v kiosku MUNI nebo u řidiče, neplatí na známé lanové tramvaje, přes aplikaci MuniMobile za 2,50 $,
  • 7 $ za jednu jízdu lanovou tramvají.

Vícedenní:

Platí na všechny prostředky MUNI včetně lanových tramvají.

  • 1 den: 22 $,
  • 3 dny: 33 $,
  • 7 dní: 43 $,
  • Tyto jízdenky nekoupíte u řidiče, ale je v kioscích MUNI nebo přes mobilní appku: https://www.sfmta.com/getting-around/muni/fares/munimobile,
  • Jízdné vyprší vždy ve 23:59 v poslední den platnosti.

Metro BART

Druhým systémem je tzv. BART (Bay Area Rapid Transit), což je klasické metro. Slouží především jako spojnice letiště, centra San Francisca, Oaklandu a dalších měst na druhé straně zálivu.

Na metro neplatí žádné jízdenky výše zmíněného systému MUNI, a to ani celodenní či vícedenní. Musíte ve stanici metra vždy v automatu koupit samostatnou jízdenku pro jednu jízdu, přičemž cena se vypočte dle ujeté vzdálenosti. Příklady:

  • Letiště SFO – Powell St. (centrum San Francsica): 9,65 $,
  • Powell St. – Oakland City Center: 4 $,
  • Powell St. – Letiště Oakland: 10,95 $, · Plánovač cen: www.bart.gov/tickets/calculator.

Metro jezdí podobně často jako všude na světě, intervaly nejsou delší než 5 minut. První vlaky vyjíždí většinou kolem 4 ráno, poslední pak v 1 ráno.

Sam Trans

V jižních částech města a celého poloostrova (zhruba od Daly City až po Palo Alto) pak operuje další přepravce, který neuznává jízdenky předchozích dvou, a sice Sam Trans. Využívá výhradně autobusy a turista se s nimi při samotné návštěvě San Francisca příliš nesetká, snad jen v případě ubytování na kraji města.

Autobusy Sam Trans však představují levnější alternativu k metru BART při cestě z centra San Francisca (po celé ulici Mission St.) na letiště SFO. Ve směru z letiště do centra zaplatíte 2,25 $, v opačném směru pak 4 $, což je víc než dvakrát méně než za metro.

Z centra na letiště jezdí linky KX, 292 a 397.

Chystáš se do San Francisca?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.