Kultura a lidé v Srbsku
Historie v kostce
Jako samostatný stát vzniklo Srbsko 5. června 2006 po rozpadu soustátí s Černou Horou. Svou historii má však velice rozmanitou. Nejprve se na jeho území vystřídalo několik národů jako např. Římané, Keltové, Huni i Slované, přičemž z této doby pochází první zmínka o tzv. „Bílém městě“ na Dunaji, a to z roku 878. Pak přichází Maďaři, Turci. Rakušané v době 1. světové války okupují toto území, po válce se země stane Královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců a od roku 1929 je nazváno královstvím Jugoslávie. Za druhé světové války je bombardováno Němci, na jejím konci pak Angličany i Američany. Osvobozeno je až Rudou armádou za vlády Jozipa Broze Tita. Díky němu se Jugoslávii daří, neklid opět přichází po jeho smrti. Nejprve dochází k rozpadu Jugoslávie a vypuká občanská válka. V roce 1999 je opět bombardováno letadly NATO jako reakce na konflikt v Kosovu. Nyní se situace již uklidnila a Srbsko se stává „bezpečnou“ zemí. Otevírá dveře Evropě a čeká ho lepší budoucnost.
Lidé
Obyvatelé Srbska jsou Srbové z 82 %, dále zde naleznete Albánce a v severní části Srbska pak spoustu dalších menšin jako např. Maďaři, Rumuni, Slováci a Rusíni. Narazit tu můžete také na nepočetnou českou menšinu.
Hlavním náboženstvím je pravoslaví, které vyznávají hlavně Srbové a Rumuni. Albánská menšina vyznává islám. S muslimy se setkáte i na západě Srbska v Sandžaku, kde islám vyznávají muslimští Slované.
Svátky
- 1. a 2. 1. – Nový rok
- 7. 1. – Vánoce
- 14. 1. – Ortodoxní nový rok
- 27. 1. – Den sv. Savy
- 15.–16. 2. – Den státnosti republiky Srbska
- 14.–17. 4. – Velikonoční svátky
- 22. 4. – Den vzpomínky holokaustu
- 1.–2. 5. – Svátek práce
- 9. 5. – Den vítězství
- 28. 6. – Sv. Vitus
- 21. 10. – Den vítězství 2. světové války
- 11. 11. – Den příměří
- 31. 12. – Silvestr
Uvádíme pouze nejvýznamnější svátky Srbska. Slaví se zde však nejen svátky výše zmíněné, ale také různé zvyklosti, díky nimž mohou mít místní lidé volno, a tak může být v obchodech zavřeno.
Kultura
Z hlediska migrace národů jsou zejména na stavbách k vidění nejrůznější vlivy. Lidé jsou zde převážně pravoslavní, proto lze vidět spoustu pravoslavných kostelů. Narazíte tu též na několik mešit zbudovaných pro muslimy. Nemusíte mít žádné obavy z jakýchkoli výtržností, lidé těchto dvou náboženských vyznání spolu žijí v míru.
Ovlivnění ostatními národy poznáte také v místní kuchyni, literatuře, hudbě a tradicích.
Jazyk
Mluví se zde srbsky, což je zároveň jediný evropský jazyk, který stále ještě využívá jak cyrilici, tak latinku. Srbská cyrilice je oficiální abecedou Srbska.
Turismus
Srbsko navštěvuje stále více lidí. Významnou roli hraje také jeho poloha jako tranzitní země, díky čemuž se zde zastavují i turisté, kteří mají namířeno do úplně jiné země a zde si na chvíli odpočinou, objevují místní památky a pak pokračují ve své cestě dál. Spousta cestovatelů je místní čarovnou krajinou tak nadšena, že se sem velice ráda vrací.
Geografie
Srbsko je vnitrozemský stát zabírající rozlohu 88.361 km2 (s Kosovem). Hlavním městem je Bělehrad. Nachází se uprostřed Balkánského ostrova. Hraničí s Maďarskem, Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Černou Horou, Kosovem, Makedonií, Bulharskem a Rumunskem.
Na severu země se rozkládá Panonská nížina, kterou protéká řeka Dunaj se svými přítoky. Na západě a v centru země se rozprostírají Dinárské hory, na východě Valašská nížina.
Přírodní jezera jsou zde velice vzácná a jsou malá. V Srbsku leží četná umělá jezera, která zde často plní funkci přehrady. Největší z nich jsou pak Železná vrata, vysoká asi 63 m a ležící na Dunaji.
Chystáš se do Srbska?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.