Svatá Lucie
Svatá Lucie

Kultura a lidé na Svaté Lucii

Historie v kostce

Původním obyvatelstvem na ostrově byli Aravakové, kteří se zde v letech 200–400 dostali ze Severní Ameriky. Ty však postupně ze Svaté Lucie vytlačili karibští indiáni Karabové, ti zde žili přibližně od let kolem roku 800 až do příchodu Evropanů. A hlavou společenství Karabů byl v té době král. Po příchodu evropských osadníků bylo původní obyvatelstvo vyhubeno, převážně z důvodu nemocí, které zde kolonizátoři přitáhli. Prvními Evropany na ostrově byli údajně Španělé kolem roku 1500. Ale první kolonie zde začali tvořit až Francouzi v roce 1660.

O Svatou Lucii vedla Francie s Británií mnoho válek a v nadvládě nad ostrovem se neustále střídali. Až v roce 1884 zvítězili Britové a získali tak definitivní kontrolu nad územím. Autonomním státem se Svatá Lucie stala v roce 1979. V současnosti je členem Commonwealthu a hlavou státu je britská královna v zastoupení generálního guvernéra. Výkonnou mocí na ostrově je demokratický dvoukomorový parlament. 

Lidé

Původním obyvatelstvem byli karibští indiáni – Karibové a Aravakové. Vlivem francouzské a britské okupace bylo obyvatelstvo přeměněno na francouzské a britské osadníky a otroky dovlečené z Afriky, kteří pracovali v cukrovarnickém průmyslu. V současnosti má ostrov kolem 174.000 obyvatel a jsou to z 90 % právě potomci afrických otroků, 3 % jsou původní indiáni a zbytek tvoří ostatní etnika. Jedna třetina obyvatel žije v hlavním městě, jinak je obyvatelstvo rovnoměrně rozděleno mezi městskými a venkovskými oblastmi. Většina obyvatel je silně nábožensky založena, 70 % z nich jsou římští katolíci, jako pozůstatek po francouzských kolonizátorech, zbylých 30 % jsou jiná křesťanská náboženství (evangelíci, anglikáni, Adventisté sedmého dne) a rastafariáni. 

Z obyvatel čiší naprostá pohoda, klid a svobodné myšlení, což přisuzujeme užívání marihuany na denní bázi. Jako národ jsou velmi družní, vřelí, komunikativní, přátelští a naladění do pohody. 

Svátky

Den nezávislosti

Slaví se v únoru, oslavy probíhají týden a jedná se o týden, kdy domorodci překypují národní hrdostí a vlastenectvím a oslavují nezávislost, která přišla 22. února roku 1979. Během celého týdne se konají průvody, turnaje a pouští se drak. 

Jazz and Art festival

Probíhá po dobu dvou týdnů vždy na konci dubna a začátkem května, na ostrov přijíždí jazzoví hudebníci a umělci, aby zde převedli své umění. 

Karneval

Tradičně se koná, jako téměř na všech karibských ostrovech, tak i jinde ve světě únoru, ale Saint Lucian Carnival byl přesunut na červen, kdy přitáhne do země více turistů, což prosperuje turistickému ruchu na ostrově a také se tak eliminuje konkurence mezi jednotlivými karibskými ostrovy. Je považován za jeden z nejvýznamnějších svátků na ostrově. Probíhají velkolepé průvody a přehlídky v kostýmech, všichni tančí v rytmech kalypso hudby, baví se a užívají si party.

Dennery Fish Festival 

Sem můžete zamířit pro kulinářské zážitky. Koná se každoročně poslední červnovou neděli. Kromě ochutnávky z širokého výběru různých pokrmů z ryb, festival zahrnuje také plachtění, plavání, veslování a jiné sportovní aktivity. Vstup je zdarma, takže je to super zpestření dovolené pro cestovatele s omezeným rozpočtem.

Svátek sv. Rose De Lima a Svátek La Marguerite

Dalšími neméně významnými jsou květinové festivaly La Rose, kdy se oslavuje růže, ten probíhá 30. srpna a La Marguerite, což jsou zase oslavy sedmikrásky probíhající 17. října. Jedná se opět o velmi pompézní a barevné oslavy, každý z návštěvníků si vezme své nejlepší šaty a vyráží do ulic slavit, tančit a bavit se. Probíhají zde také taneční soutěže. 

Jounen Kwéyo`l

Kreolský den je festival oslavující tradiční kreolskou hudbu, tanec, řemesla, jídlo a jazyk. Koná se každoročně vždy poslední neděli v říjnu.  Festival je skvělým způsobem pro poznání, načerpání kreolské kultury a ponoření se do ní. 

Plachetnicový turnaj

Probíhá v marině Rodney Bay na konci října. Přitahuje rybáře z celého světa. Vyplouvají na moře a odpoledne se vracejí se svými úlovky. Je zde možnost ochutnat spoustu pokrmů z čerstvých ryb.

St. Lucia Food and Rum Festival 

Gastronadšence jistě zaujme tento festival jídla a rumů, který se na ostrově koná koncem října. Festival nabízí k ochutnávkám ty nejlepší pokrmy a rumy z celého Karibiku. 

Kultura 

Kulturu ostrova ovlivnili jak původní indiánští obyvatelé, tak jeho okupanti Francouzi a Britové. Francouzská hudba, tanec a umění měly na kulturu silný vliv. Nicméně africké kulturní vlivy byly nejdůležitější. Otroci přinesli svoji kulturu z Afriky a podařilo se ji udržet, částečně asi z toho důvodu, že jsou na ostrově většinou. Svatá Lucie má silné tradice v lidové hudbě a tanci.  Svou kulturu oslavují při mnoha z festivalů, které se na ostrově konají. 

Kultura se promítá i v jídle a nakupování. Hlavní město Castries je plné trhů se vším možným, často svým zjevem připomínají právě trhy z Afriky.

Jazyk 

Úředním jazykem je angličtina jako pozůstatek po Britech. Ale 95 % obyvatel používá také kreolštinu. Dorozumět se anglicky by neměl být problém, ale je potřeba počítat s tím, že spousta nevzdělaných obyvatel mluví spíše něčím mezi angličtinou a kreolštinou, takže to není taková angličtina, na níž jsme zvyklí například z Británie.  

Turismus

Cestovní ruch má pro obyvatele ostrova velký hospodářský význam. Dalo by se říci, že z něj žijí. Na celkovém podílu HDP země se podílí více než 30 %. Většina turistů Svatou Lucii navštíví během své plavby nebo v rámci návštěvy více karibských ostrovů. Ekonomika na ostrově je rozvojová, ale vybavenost ostrova je poměrně dostačující, najdete zde moderní a luxusní resorty, ale také nedotčená panenská místa. Co se týká přírodní krás, má Svatá Lucie opravdu co nabídnout. 

Geografie 

Ostrov s rozlohou 616 km2 je sopečného původu s poměrně hornatým povrchem, od severu k jinu se po celé délce ostrova táhne zalesněný hřeben. Nejvyšším vrcholem je sopka Mount Gimie tyčící se nad ostrovem ve výšce 958 m n. m. Z hor sestupují hluboká údolí, v nichž jsou vhodné podmínky pro pěstování banánovníků a kokosových palem. V jihozápadní části ostrova poblíž městečka Soufrière jsou nepřehlédnutelné dvě pyramidy – Grand a Petit Piton, které jsou nejen vyhledávanou turistickou destinací, ale také hlavním orientačním bodem, dosahují výšky okolo 760 m n. m. a mezi nimi vyvěrají horké sírové prameny vulkánu Sulphur Springs, v nichž se dá koupat.  

Vegetace na ostrově je v pobřežních oblastech sušší, rostou tam pouze kaktusy a ibišky a v deštných pralesech je naopak vegetace velmi bujná a exotická. Deštný prales v současnosti zabírá bohužel u jen 10 % rozlohy ostrova a tento prostor je chráněnou přírodní rezervací.

Chystáš se na Svatá Lucie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Martina Jurčáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.