Serengeti
Největší NP Tanzanie se rozkládá na ploše skoro 15.000 km2. Hraničí s parkem Masai Mara v Keni. Každoročně zde probíhá velké divadlo migrace, kdy se obrovská stáda pakoňů a zeber pohybují po pláních za potravou. Oblast je národním parkem od roku 1951, do té doby zde bílí osadníci lovili.
Národní park je přístupný několika branami. Nejpoužívanější je brána Naabi Hill, kterou přijíždí většina návštěvníků. Lidé sem směřují od východu, od kráteru Ngorongoro. Serengeti lze rozdělit na čtyři části. Jižní část, do které návštěvník přijede přes Naabi Hill, je tvořena travnatými pláněmi – savanou. Půda je tu bohatá na minerály, protože ji v minulosti obohatil sopečný popel a půda obsahuje fluorit a zřejmě z tohoto důvodu proto zde přivádějí pakoně na svět mláďata. Od ledna do dubna je tady neuvěřitelné množství zvěře, ale dost jí tu zůstává, i když se migrace přesune dál.
Centrální část Serengeti se nazývá Seronera. Tvoří ji zalesněná údolí a savany okolo přítoků řeky Grumeti. Je to nejpopulárnější část návštěvníků safari, je tu spousta vyježděných stezek, ubytovací kapacity a pochopitelně spousta zvěře. Migrující býložravci se tu objevují zhruba v dubnu a pokračují na sever. Od Seronery na západ směřuje tzv. Západní koridor, kde dosahuje park až do vzdálenosti 8 km od Viktoriina jezera. Koridor leží kolem řeky Grumeti a je tvořen močály a lesy. Migrace sem zasáhne mezi květnem a červencem, kdy dochází k dramatickému přechodu řeky.
Severní část Serengeti je tvořena zvlněnou krajinou a částečně akáciovými lesy. Od července do září tudy prochází migrace na sever, v listopadu a prosinci zase zpět na jih.
Chystáš se do Tanzanie?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.