Wat Phra That Doi Suthep

Doprava v Chiang Mai

Jak se dostat do Chiang Mai

Letecky

Kupujete-li letenky z Evropy přímo na letiště Chiang Mai, pravděpodobně poletíte s aerolinkami Qatar Airways. Ty v posledních měsících nabízí zpáteční letenky v rozmezí 11–13.000 korun nejen z Prahy, ale klidně i Vídně a Budapešti. Doba letu je pak rozdělena na asi 6 a 6 hodin plus čekání na přestup v Dauhá.

Téměř libovolná asijská aerolinka vám nabídne taktéž pohodlné spojení za obdobné ceny s tím rozdílem, že přestupovat budete až v Asii a v letadle tak strávíte minimálně 10 hodin na jeden zátah a dalších pár hodin na kratších přeletech.

Mnoho cestovatelů do Chiang Mai míří i v rámci svého putování po jihovýchodní Asii. Nejčastější přestupní bod je Bangkok či Phuket, odkud denně letí desítky leteckých spojů nejrůznějších dopravců. Pokud letíte s odbaveným zavazadlem, určitě se podívejte po cenách s Thai Airways či Bangkok Airways, které mají zavazadlo i občerstvení v ceně. V opačném případě uvítáte typické lowcosty jako Air Asia, Nok Air či Thai Smile. Ceny se pohybují mezi 500–1.000 Kč, vhodné je samozřejmě rezervovat alespoň pár týdnů dopředu.

Vlakem

Dobrodružnější jedinci využijí železničního spojení. Oproti jedné hodině letu však po cestě strávíte více jak 12 hodin. Ceny v tomto případě jsou následující:

  • Třetí třída – 121 THB (85 Kč),
  • Druhá třída – 281 THB (195 Kč),
  • První třída – 593 THB (413 Kč).

Jízdenky si kupte zavčasu na nádraží, vlaky totiž bývají často vyprodané místními. Jízdní řády si zkontrolujte na www.railway.co.th.

Autobusem

Poslední variantou jsou typické turistické minivany. Noční jízda začíná typicky podvečer okolo 18:30 s příjezdem druhý den v 7:00 ráno. Ceny se pohybují mezi 250–500 bahty. Z důvodu komfortu i bezpečnosti bychom však doporučili výše uvedené varianty.

Jak cestovat po Chiang Mai

Samotné centrum města se dá projít pěšky, jiná varianta při procházení historických památek a chrámů ani prakticky neexistuje. Po širším okolí už využijete motorku či taxíky v podobě červených náklaďáků.

Červené dodávky (Songthaew)

Město neustále křižují červené pick–upy (Red Truck) místními nazývané jako songthaew, které představují hlavní taxislužbu. Stačí mávnout, oznámit řidiči, kam chcete jet, a naskočit na korbu. Cestou může řidič naložit ještě další osoby, které budou mít společnou trasu. Výhodou je jednotná cena, která pokud to není zrovna úplně na druhou stranu města či na letiště, vždy představuje 20 bahtů.

Uber/Grab

V určitých okamžicích, kdy potřebujete cestovat na větší vzdálenosti mimo město, přijde vhod i moderní technologie a odvoz řidiči jezdící pro platformy Uber či více v Asii využívaný Grab. Stáhněte si aplikaci do mobilu, zaregistrujte se, zadejte platební kartu a přivolejte si řidiče kdykoli je libo.

Na rozdíl od červených náklaďáků vás řidič nemůže odmítnout a zaveze vás i mimo město, cenu znáte předem bez dohadování a přivolat si řidiče můžete i během pozdních nočních hodin, kdy už většina taxíků nejezdí.

Tuk–tuk

Ani v Chiang Mai nebudou chybět pro Thajsko typické tuk–tuky. I zde ale platí, že jsou spíše symbolem turistického ruchu nežli klasickým dopravním prostředkem. Jízda tuk-tukem oproti cabu vyjde vždy minimálně dvakrát dráž.

Půjčení skútru

Vyžadujete-li maximální flexibilitu či plánujete poznávat okolí města, zvolte skútr. Půjčoven po městě najdete několik, osobně máme několikrát vyzkoušenou půjčovnu Funky Riders několik metrů od nákupního centra Maya.

K půjčení je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz a finanční depozit.

Půjčení jízdního kola

Kdo si netroufne na skútru, může si na každém rohu půjčit jízdní kolo. Vyhněte se ale dopravním špičkám, vaše plíce by vám sotva děkovaly.

Chystáš se do Chiang Mai?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.