Peníze a ceny v Tunisku
Tuniský dinár
Místní měnou je tuniský dinár (TND) dělící se na 1000 milimů. Kurz se pohybuje kolem 1 TND = 11–16 Kč. Tento kurz je samozřejmě závislý na politickém a bezpečnostním stavu země, proto má tak vysoké rozpětí. Místní měna se nesmí vyvážet, proto je vhodné ji před odjezdem případně směnit zpět.
Ve většině případů platí, že zde můžete používat i západní měnu – eura a dolary. Existuje však dobře mířená rada, a to neplaťte předem, klidně se může stát, že třeba taxikáři dojde benzin nebo že dostanete trochu něco jiného, než jste si objednali.
Směnárny a platby kartou
Místní měnu směníte poměrně jednoduše. Je možné směnit eura či dolary (i většinu světové měny) ve většině hotelových recepcích, na letišti a samozřejmě v bankách. Na poště lze směnit pouze cash. Bankomaty se nachází ve všech větších městech a turistických destinacích.
V mnoha obchodech a restauracích lze také platit kartou, ale vždy je lepší se zeptat předem, obecně je platba kartou rozšířena méně než například v ČR, na venkově nepochodíte vůbec.
Kolik co stojí
Obecně platí, že v Tunisku je prakticky vše levnější než u nás, ale velmi záleží na vaší dovednosti smlouvání.
Příklady cen:
- balená voda 1,5 l = od 0,5 TND
- malé pivo = 1 TND
- mléko 1 l = 0,7 TND
- chléb = od 0,3 TND
- sýr 1 kg = od 4,5 TND
- banány 1 kg = 1,3 TND
- pohled = 0,4–0,7 TND
- poštovní známka do EU = 0,5 TND
Spropitné a smlouvání
Obecné pravidlo jako u všech zemí tohoto typu – SMLOUVAT, smlouvat a smlouvat. Většina zboží je k dostání na tržišti bez pevně daných cen, a jakmile jste turista ze západu, máte přece kapsy plné dolarů. Existuje několik málo míst, kde smlouvat není vhodné, což se zpravidla týká služeb, kde jsou uvedené ceny, jako je například hotel, vstupné do muzeí a podobně. Pokud máte čas a chuť můžete zkoušet smlouvat i u zboží, kde je uvedena cena.
Spropitné po vás jako západním turistovi bude chtít úplně každý od řidiče autobusu po recepčního pikolíka, co vám vynese kufry. Jestli chcete poctivě uklizený pokoj (není to pravidlo), je dobré nechat i nějaké drobné na posteli uklízečce.
Jak ušetřit
Nejlépe peníze ušetříte jistou dávkou samostatnosti. Například nevyužívat služby turistických center a agentur a výlety a dopravu si zajišťovat svépomocí. I taxíka je většinou lepší dohodnout si na ulici než si ho nechat zavolat hotelovou recepcí. A samozřejmě nezbytnou schopností kvalitního smlouvání.
Denní rozpočet
Pokud jste opravdu skromní a nenároční, můžete v Tunisku fungovat i za 20 TND denně.
Zlatou střední cestou, za kterou se ubytujete v kvalitním hotelu i najíte, je 40 TND, s 60 TND na den máte takovou rezervu, že by vás už nic nemělo vykolejit.
S tím, co cestovní kanceláře nabízí, můžete dovolenou pojmout i tak, že si zájezd prostě koupíte s tím, že hotel pojmete jako přespávací a stravovací základnu, a zároveň vám i odpadne starost se sháněním letenky. Následné výlety a cestovatelská dobrodružství si pak zorganizujete sami po svém a hlavně daleko levněji. Zájezdy se dají pořídit už cca od 6.500 Kč na osobu za týden, vždy však záleží na kvalitě a vzdálenosti hotelu od pláže.
Chystáš se do Tuniska?
2 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Žena jede v létě na dovolenou do Sousse, lze tam platit kartou v restauraci nebo na tržišti, máte někdo zkušenost?
Žena jede v létě na dovolenou do Sousse, lze tam platit kartou v restauraci nebo na tržišti, máte někdo zkušenost?
Pouze hotovost. V lepších restauracích karta bude možná.
Pouze hotovost. V lepších restauracích karta bude možná.