Doprava v Kampale
Jak se dostat do Kampaly
Do Kampaly se nejlépe dopravíte letecky. Létá tam několik celosvětových společností (například Turkish Airlines, KLM či Ethiopian Airlines), jejichž ceny začínají na 16.000 korunách. Nepočítejte však s přímými lety z Prahy, u levnějších letů jsou nutné vždy alespoň dva přestupy (Istanbul, Kigali nebo Vídeň, Addis Abeba či Amsterdam, Kigali). Doba letu činí průměrně 13 hodin, ale v závislosti na přestupech může být i delší. V Ugandě pak přiletíte na Entebbe International Airport, které musíte zadat i při vyhledávání letenky. Pod názvem "Kampala" vám žádný vyhledávač nic nenajde.
Další neobvyklou komplikací je umístění letiště, které neleží přímo v Kampale, ale v 40 km vzdáleném Entebbe. Spojení mezi letištěm a hlavním městem navíc také není úplně ideální. Nejpohodlnější, ale nejdražší variantou je vzít si taxi (zhruba za 850 Kč), alternativní variantou je nový airport shuttle service pojmenovaný Pineapple Express. Ten vás dostane do Kampaly za zhruba 200 Kč, avšak časy jeho odjezdů jsou značně omezené. Poslední variantou (spíše pro zkušené cestovatele) je vzít si za pár korun taxík z letiště do města Entebbe a tam nasednout na místní autobus matatu, který vás za dalších pár korun doveze do Kampaly. Levné, ale značně nepohodlné. Pokud se však ubytujete v jednom z lepších hotelů, budete mít transport z letiště zajištěn.
Jak cestovat po Kampale
V Ugandě se stejně jako ve většině bývalých britských koloniích jezdí po levé straně. Tamní doprava je z evropského pohledu značně chaotická, a pokud neznáte její nepsaná pravidla, může snadno dojít k nehodě. Pro cesty po Kampale tedy výhradně využívejte buď místní autobusy zvané matatu, tříkolky tuk tuk, mototaxíky boda boda nebo klasické taxíky. Důrazně nedoporučujeme půjčovat si auto.
Mototaxi (boda boda)
Vzhledem k tomu, že v Kampale pravděpodobně nestrávíte příliš mnoho času a město zároveň nepatří mezi největší, bude pro vás nejlepším dopravním prostředkem boda boda. Jedná se o klasickou motorku fungující jako taxi, která společně s řidičem pobere ještě jednoho člověka (v některých případech může boda boda vzít i 2 pasažéry najednou, ale oficiálně to dovoleno není). Výhodou boda boda je nízká cena a rychlejší přeprava díky své schopnosti proplétat se všudypřítomnými dopravními zácpami.
Tříkolky (tuk tuk)
Alternativou k boda boda jsou tříkolky tuk tuk. Ty také fungují jako klasické taxi, akorát vás místo auta tentokrát vozí ne zrovna bytelná plechovka na třech kolech. Do tuk tuku se kromě řidiče vejdou až 3 lidé, o cenách se vždy smlouvá předem. Výhodou oproti boda boda je možnost naložit více lidí, kteří se pak podělí o cenu, nevýhodou naopak menší mobilita v dopravních zácpách a náročných kopcích. V Kampale se momentálně vedou debaty o zákazu tuk tuků, takže si raději před cestou ověřte, jaká je aktuální situace.
Autobusy (matatu)
Matatu jsou ze všech dopravních prostředků nejlevnější a nejautentičtější. Vzhledem k neexistenci či ignorování jízdních řádů a vyznačených zastávek však musíte přesně vědět, odkud a kam dané matatu jezdí. Takovou informaci vám ochotně podá většina místních. Jakmile už víte, kam se postavit, stačí jen chvíli počkat. Matatu sice jezdí nepravidelně, ale na druhou stranu je jich tolik, že nějaké přijede každou chvíli.
Po nástupu do autobusu si najděte volné místo a čekejte, až k vám přijde „průvodčí“, který po vás beze slov bude chtít fixní částku za danou linku. Nelekejte se, pokud mu dáte větší bankovku, on si ji vezme a už se nevrací. Většinou vám drobné po chvíli sám přinese. Pokud ne, opakovaně se mu připomeňte poklepáním na rameno. Zároveň si nezapomeňte hlídat výstupní zastávku. Jakmile chcete vystoupit, musíte to dát průvodčímu jasně najevo, jinak matatu nezastaví.
Většina dálkových autobusů přijíždí na improvizovanou zastávku nacházející se na ulici Jinja road poblíž Kampala Railway Station. Odtud se pozemní dopravou dostanete do téměř každého většího města ve východní Africe. Příměstské a klasické městské autobusy jezdí většinou z terminálu na Namirembre road, poblíž nákupního centra Nansamba Arcade. Odchytit si je však můžete téměř kdekoli.
Celý proces využívání matatu vypadá dost složitě, ale jakmile si ho jednou osvojíte, zamilujete se do něj. Minimálně jednou bychom ho každopádně doporučovali vyzkoušet všem. Nutno však dodat, že v Kampale si klidně vystačíte s motorkami boda boda.
Jedinou věcí, na níž si při jízdě autobusy dávejte pozor, jsou okýnka – někteří výrostci na ulicích jsou perfektně trénovaní, aby ve zlomku vteřiny jednou rukou zvenku otevřeli okýnko autobusu a druhou vám z ruky vytrhli mobil. Jednoduše tak nepoužívejte v autobusech či v jiných dopravních prostředcích mobily, a když už, tak alespoň neseďte u okýnka.
Taxi
Nejdražším způsobem dopravy po Kampale jsou klasické taxíky, které není nutno nějak speciálně představovat. Snad jen nezapomeňte na nutnost vyjednat si předem cenu, za níž pojedete.
Půjčení auta
Evropští řidiči bývají z nevypočitatelného chování svých ugandských kolegů nepříjemně překvapeni, což často vede k dopravním nehodám. Půjčení auta tedy v Kampale nedoporučujeme.
Chystáš se do Kampaly?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.