Doprava v Kyjevě
Jak se dostat do Kyjeva
Letecky
Většina z vás bude volit leteckou dopravu, po zemi pojede jen masochista. Přímé lety z Prahy do Kyjeva obstarávají ČSA a Ukraine International Airlines s průměrnou cenou zpáteční letenky kolem 2.750 Kč. Oblíbené lowcost tarify společnosti Ukraine Int. Airlines s koupí velmi dlouho dopředu, už se nenabízejí.. Z Prahy se létá na hlavní mezinárodní letiště Borispol.
Z Bratislavy se pak dopravíte přímými lety Wizz Air na městské letiště Žuljany a od listopadu 2018 také s Ryanairem na letiště Borispol. Zpáteční letenky se snadno dají pořídit do 50 €, leckdy i mnohem levněji.
Z Vídně pak na letiště Borispol létá společnosti Laudamotion, z Katovic, Lipska nebo Norimberka pak můžete využít přímých letů aerolinky Wizz Air na letiště Žuljany.
Let z Prahy trvá 2 hodiny, z Bratislavy o 10 minut méně.
Autobusem
Mnohá česká i slovenská města spojují s Kyjevem četné autobusové linky. S rozmachem lowcost aerolinek a různých akčních letenek však autobusy zcela postrádají smysl. Alespoň pro ty z vás, kteří s sebou nemusí tahat tuny zavazadel. Jízdenky jsou totiž obvykle dražší než letenky a hřebíček do rakve autobusové dopravě zatluče 24hodinová cesta.
Jak se dopravovat po Kyjevě
Město je pořádně rozlehlé a jen těžko si tak vystačíte pouze s vlastníma nohama. Naštěstí je MHD poměrně kvalitní, síť linek hustá a ceny… ty ani nestojí za řeč, pro našince jsou jízdenky prakticky zdarma. V Kyjevě neexistují žádné celodenní nebo přestupní jízdenky, platit musíte za každou jízdu zvlášť.
- Tramvaj, trolejbus, autobus (stejná jízdenka): 8 hřiven,
- Žeton na metro: 8 hřiven,
- Maršrutky: každá linka jezdí s mírně odlišnou cenou mezi 6 a 25 hřivnami.
Bohužel neexistuje žádný oficiální použitelný web dopravního podniku, k plánování spojení tak nejvíce poslouží server eway.in.ua.
Metrem
Páteří kyjevské MHD jsou tři linky metra, podobně jako v Praze. Jezdí zde klasické sovětské soupravy, stanice jsou monumentální a v centru velmi hluboko. Metro jezdí často (intervaly 2–8 minut), první spoje vyjíždí až po 5:30, poslední zhruba v 0:30.
Jízdné se platí žetonem. Ten zakoupíte na každé stanici u okénka za 8 UAH. Stačí prstem ukázat, kolik žetonů chcete, přičemž platí, že 1 žeton = 1 jízda, nehledě na vzdálenost. Nově lze také platit vlastní platební kartou, kterou přiložíte k turniketu. Pokud přestupujete na jinou linku, nový žeton kupovat nemusíte, při přestupu totiž neopouštíte placený prostor. Před vstupem jsou turnikety, do nichž žeton vhodíte a projdete.
Nezaměnitelným koloritem kyjevských stanic metra jsou desítky stánků v podchodech a blízkém okolí prodávající úplně vše. Od vařené kukuřice přes oblečení až po kusové cigarety…
Významné stanice:
- Maidan Nezaležnosti, Chreščatyk, Teatralna, Zoloti Vorota – Nejužší centrum,
- Arsenalna – Kyjevskopečerskálávra, socha Matka vlast,
- Hidropark – Velký park na ostrově uprostřed Dněpru, pláže a venkovní restaurace,
- Vokzalna – Hlavní nádraží,
- Poštovaja plošča – Dolní stanice vyhlídkové lanovky.
Tramvají, autobusem a trolejbusem
Klasická pozemní doprava je rovněž hustá, avšak s jistými východními specifiky. Mezi ty patří chabé označování zastávek, příšerná (neexistující) údržba tramvajových tratí a také časté uvíznutí v kolonách.
Výjimku tvoří rychlodrážní tramvaje číslo 1 a 3 od hlavního nádraží směrem na západní okraj města, které jezdí po vlastním tělese a doprava je rychlá. Většina důležitých linek jezdí podobně jako metro od 5:30 do 0:30, klasická celonoční doprava zde neexistuje.
Existují jen nepřestupní jízdenky pro jednu jízdu, nehledě na vzdálenost a čas. Stojí 8 hřiven a zakoupíte je v trafice nebo u průvodčího ve voze. Některé vozy jsou označeny nápisem „bez konduktora“, musíte tak lístek koupit u řidiče.
Užitečné linky:
- 24, 24A (autobus): Z centra ke Kyjevskopečerské lávře,
- 322 (autobus): Od hlavního nádraží a stanice metra Charkovská na letiště Borispol (více informací),
- 9, 22 (trolejbus): Od metra na letiště Žuljany (více informací).
Maršrutkou
Jako v každém postsovětském městě, i Kyjev brázdí stovky žlutých maršrutek, tedy mikrobusů. Mají pevně danou trasu označenou číslem, jedná se tak opravdu o klasickou součást MHD. Jediný rozdíl je v tom, že jednotlivé linky provozují soukromníci, cestující to pozná odlišnou cenou jízdenky na každé lince.
V zásadě je to ale jedno, protože rozdíl je v rámci korun. Nejčastější jízdné činí 6 až 10 hřiven, platí se řidiči nebo průvodčímu většinou až při výstupu. Maršrutkami se většinou dostanete do okrajových částí města a vesnic okolo Kyjeva. Jezdí značně přeplněné a zastávky jsou obvykle neoznačené.
Příměstské linky stojí většinou kolem 20 UAH.
Lanovou dráhou
Pěkný zážitek s ještě hezčím výhledem na mohutnou řeku Dněpr přinese pozemní kolejová lanovka, která slouží jako běžný dopravní prostředek. Startuje u řeky a stanice zelené linky metra „Poštovaja plošča“ a končí po strmém výjezdu u Chrámu svatého Michaela. Jedna jízda stojí 8 hřiven, lanovka jezdí jednou za 5 minut od 7:00 do 22:00.
Taxíkem
Pokud se váš den plynule přehoupne v party v některém z místních barů a ujede vám poslední metro, pak je taxi, případně Uber jedinou volbou dopravy. Přes den je zbytečné, doprava je většinou hustá a metro poslouží daleko lépe.
Obecně jsou ceny taxíků nižší než u nás, ale především v noci je nutné dost smlouvat, ochota taxikářů zapínat taxametr je velmi malá. Platí, že cena za 1 km v centru města vyjde na zhruba 30 Kč, Uber bude mírně levnější.
Vlakem
I když v Kyjevě existuje okružní městská železniční linka, běžný turista ji prakticky nikdy nevyužije, jelikož spojuje jen sídliště po okrajích. Nově však můžete využít vlakovou linku Boryspil Express, která spojuje hlavní nádraží a nádraží Darnytsia s letištěm Borispol. Více informací o letišti včetně cen jízdenek a jiných druhů dopravy najdete v samostatném průvodci, přesně rozepsaný jízdní například na webu na letiště.
Chystáš se do Kyjeva?
3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Žeton (tedy papírový "kvitok") na metro je nesmysl. Ve stanicích jsou instalované žluté turnikety kde stačí mávnout platební kartou.
Žeton (tedy papírový "kvitok") na metro je nesmysl. Ve stanicích jsou instalované žluté turnikety kde stačí mávnout platební kartou.
Na maršutkach bylo už 10 uah,ty žluté terminály v trolejbusech a metrech slouží k předplaceným kartám mhd asi něco jako v Praze
Z letiště Zuliany mě to stálo 160 UAH pokutu revizoři (3) nastoupili hned 3 zastávku do centra,tuším že to je pravidlo, pokud pojede více osob společně rozhodně nejlepší doprava je uber,holt,uklon...
Na maršutkach bylo už 10 uah,ty žluté terminály v trolejbusech a metrech slouží k předplaceným kartám mhd asi něco jako v Praze
Z letiště Zuliany mě to stálo 160 UAH pokutu revizoři (3) nastoupili hned 3 zastávku do centra,tuším že to je pravidlo, pokud pojede více osob společně rozhodně nejlepší doprava je uber,holt,uklon...