Peníze a ceny na Ukrajině
Ukrajinská hřivna
Na Ukrajině se platí hřivnou (ukrajinsky гривня / hryvňa; [ˈɦrɪu̯nʲɑ], ₴), mezinárodní zkratka je UAH. Každá hřivna se dále dělí na 100 kopějek. Hřivna je zatížena vysokou inflací (i více než 40 %). V přepočtu na české koruny můžeme počítat s pohodovým poměrem 1:1, který se v současnosti dále vylepšuje (aktuálně za jednu hřivnu pořídíme cca 0,86 Kč).
Mince, které se používají, existují v hodnotě 1, 2, 5, 10, 25, 50 kopějek a jedna hřivna. Bankovky se vyskytují v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 hřiven.
Směnárny a platba kartou
Při cestě na Ukrajinu se obecně nevyplatí směňovat hřivny v ČR. Jednak může být obtížné je sehnat a jednak je ve směnárnách nevýhodný kurz. Nejlepší je cestovat s eury nebo americkými dolary, které se následně smění přímo na místě. Směnáren je ve městech dostatek, většinou je kurz velmi podobný. Směnárny bývají také na hraničních přechodech a na letištích.
Zejména u hraničních přechodů se může stát, že místní lidé budou nabízet směnu peněz mimo oficiální místa – tomu je lepší se vyhnout.
Ve městech je dostatek bankomatů, kde se dá vybírat hotovost. Platby kartou jsou stále rozšířenější, obecně lze říci, že u všech větších prodejců, v restauracích a v hotelech lze platit kartou. Je však lepší si tuto možnost předem ověřit.
Kolik co stojí
Supermarket (ceny v hřivnách)
- Chléb – 8,50
- Mléko – 18
- Vejce (12 ks) – 25
- Máslo (250 g) – 30
- Salám, šunka (100 g) – 20
- Sýr (100 g) – 12
- Ovoce + zelenina – ceny cca o čtvrtinu nižší než v ČR
- Balená voda (1,5 l) – 10
- Pivo lahvové – 14
- Vodka 0,5 l – od 60
- Cigarety – 26
- Benzin (1 litr) – 20–25
Spropitné a smlouvání
Spropitné není na Ukrajině tak běžné jako v ČR, ačkoli se tento zvyk začíná rozšiřovat díky turistům ze západu, a to především ve větších městech. Pokud se člověk rozhodne spropitné dát, pak by se mělo pohybovat mezi 5–10 % útraty. Může se také stát, že vám spropitné budou chtít vrátit, případně že již bude obsažené v ceně.
Restaurace a obchody na Ukrajině mají pevně dané ceny (podobně jako v ČR). Smlouvání je možné na tržištích a u jednotlivých prodejců místních produktů, kteří jsou roztroušeni podél silnic.
Jak ušetřit
V celkovém měřítku je na Ukrajině levněji než v ČR, přesto lze na některých položkách výrazně ušetřit, např. při nákupu v supermarketech. Rozdíl mezi cenami v supermarketech a v restauracích však není tak výrazný oproti ČR. V některých restauracích je dobré si předem ověřit cenu jídel, protože obzvláště v centrech měst se nachází luxusní a tedy drahé podniky.
Na ubytování lze ušetřit nějaké peníze, pokud člověk využije poměrně husté sítě hostelů, které stojí v řádu desítek hřiven za noc. Zároveň existuje možnost spaní ve stanu ve volné přírodě, pokud si člověk předem ověří, že někomu nepřespává na soukromém pozemku.
Výrazně se dá ušetřit na pohybování se po městě, když člověk upřednostní veřejnou dopravu před taxislužbou, jejíž ceny se mohou vyšplhat do desetinásobku ceny lístku za MHD.
Denní rozpočet
Nízkorozpočtový cestovatel: Skromní cestovatelé se mohou ubytovat ve společném hostelovém pokoji za 100 hřiven/osoba/noc. S jedním teplým jídlem denně a ostatními nákupy v supermarketu (případně u místních) vyjde stravování do 200 hřiven/den. Za denní dopravu neutratíte více než 50 hřiven. S připočítáním drobných vedlejších výdajů pak tento rozpočet nepřesáhne 500 hřiven (Kč)/ den.
Zlatá střední cesta: Pro pohodové cestování se lze ubytovat v dvoulůžkovém pokoji v centru města za 1.000 hřiven/pokoj/noc. Na jídlo si cestovatelé zajdou ráno, v poledne i večer a mezitím si koupí něco na zub, kávu a drink, přičemž denní útrata nepřesáhne 700 hřiven/osoba. S dalšími náklady se pak denní rozpočet běžně vejde do 1.500 hřiven/osoba.
Luxusní varianta: Pro ty, kteří se chtějí pořádně rozšoupnout a užít si Ukrajinu bez ohledu na vynaložené finance, nabízíme denní rozpočet zahrnující ubytování v nejluxusnějších hotelech (Hilton, Intercontinental) za 10.000 hřiven/2lůžkový pokoj/noc. Za jídlo ve skvělých restauracích utratí jednotlivec 2.000 Kč/den a i s jízdou taxíkem a dalšími nákupy pak za den utratí okolo 10.000 hřiven. V této rozpočtové sféře se nákladům meze nekladou a není problém k rozpočtu přidat nějakou nulu navíc.
Rozpočty nezahrnují přepravu na velké vzdálenosti. Ta se liší v závislosti na zvoleném dopravním prostředku a náklady na ní vynaložené se mohou velmi lišit.
Chystáš se na Ukrajinu?
1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Aktuální ceny v supermarketech (duben 2023) jsou zhruba dvojnásobné oproti těm výše uvedeným.
Aktuální ceny v supermarketech (duben 2023) jsou zhruba dvojnásobné oproti těm výše uvedeným.