Vanuatu
Vanuatu

Doprava na Vanuatu

Jak na Vanuatu

Na Vanuatu se dopravíte nejlépe letecky. Na ostrovech se nachází jedno mezinárodní letiště Port Vila Bauerfield, kam létá Airclain z Austrálie a okolních ostrovních republik. Vnitrostátní linky obsluhuje Air Vanuatu (jednu pilotuje Čech). Finančně lepší variantou se zdá být let na frekventované Fiji a pak místní přelet. Průměrná doba letu trvá více než 24 hodin v závislosti na délce přestupu. Ceny letenek z Prahy se pohybují od 25.000 Kč, místní přelety okolo 2.500 Kč/let. Zpáteční let je nutné potvrdit! Odletová taxa činí 500 Kč.

Další možností je ne moc frekventovanou lodní dopravou z okolních států, například jednou za měsíc z Nové Kaledonie za 1.000 Kč. Cesta trvá asi 3,5 dne.

Jak se nejlépe dopravovat 

Místní dopravu zastupují minibusy a pickupy (jejich SPZ začíná na B). Hlavní silnice mají asfalt, ostatní cesty jsou nezpevněné. Jezdí se tu vpravo a provoz je mírný. V místech se špatnými silnicemi jezdí pickupy 4x4 nebo náklaďáky. Cena po městě a blízkém okolí stojí 30 Kč.

Taxi po městě stojí jednotných 500 VT (100 Kč) a můžete si ho najmout na celý den i s řidičem. Všude až na ostrov Tanna se dá cena slušně usmlouvat. Taxi poznáte podle jeho SPZ začínající na T. 

Dopravu mezi ostrovy zajišťují trajekty, například mezi Efaté a Espiritu Santo jezdí jednou týdně trajekt za 1.000 Kč, ale cesta trvá téměř 20 hodin. Levnější variantu představují nákladní lodě, ale je těžké se dopátrat doby odjezdu.

Druhou možností jsou četná letecká spojení operovaná malými letadly do 50 lidí sice pod hlavičkou Air Vanuatu, ale prakticky je to australská společnost. Zavazadla na vnitrostátních letech mají mít maximálně 15 kg, ovšem nám se nestalo, že by to někdo řešil. Odletová taxa činí 100 Kč.

A dobrá zpráva na závěr – autostop tu funguje.

Půjčení auta

Obyčejné malé osobní auto stojí od 1.700 Kč, ale vzhledem ke „kvalitě” místních komunikací je na místě zauvažovat nad 4x4. U mezinárodní renomované půjčovny takové auto však pořídíte za dvakrát tolik. Levnější alternativou jsou malé místní půjčovny, na něž občas narazíte a které se chovají zcela profesionálně a nedělají z drobností žádnou vědu, jelikož jejich auto mají nejlepší roky dávno za sebou. Jedna taková se nachází v Port Vila asi kilometr od hostelu Hibiskus směrem k letišti. 

Ani půjčovny aut však nefungují o víkendu a je třeba myslet na to, že na menších ostrovech nejsou půjčovny vůbec. 

Na půjčení auta postačí český řidičský průkaz a platební karta. Doporučení je však mít s sebou také mezinárodní řidičský průkaz. 

Benzin na velkých ostrovech stojí cca jako u nás, na malých benzínkách 60 Kč/1 l.

Veřejná doprava

Veřejná doprava je řešena vším, co má čtyři kola a uveze více než 10 lidí (v praxi to znamená auta pro 5 osob a více). Také na malých ostrůvcích fungují hlavně pickupy 4x4 a často představují třeba jediná tři auta na ostrově. Většina místních však chodí pěšky – jeden den do obchodu a druhý den s nákupem zpátky domů. Jízdní řády pochopitelně neexistují, ale stačí zeptat se místních a ti vám poskytnou spolehlivé informace.

Chystáš se na Vanuatu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Bohumír Kubart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.