Venezuela
Venezuela

Kultura a lidé ve Venezuele

Historie v kostce

Historie moderní Venezuely je poměrně pestrá a plná převratů a pokusů o převrat. Venezuela vznikla jako jeden ze tří států po rozpadu Velké Kolumbie v roce 1830 (dalšími jsou Kolumbie a Ekvádor). Většinu 20. století byla Venezuela ovládána ojenskými vůdci, kteří ovládali byznys s největším nerostným bohatstvím Venezuely – ropou. V roce 1958 byla v zemi demokratická vláda. Od roku 1998 až do 2013 byla země ovládána revolucionářem Hugem Chávezem, kterého po smrti 5. března 2013 nahradil prezident Nicolás Maduro.

Lidé 

Při mluvení s lidmi ve společnosti zjistíte, že jsou rozdělení podle politických preferencí na „Chavistas / PSU Vistas" (ti co podporují exprezidenta Cháveze a jeho politickou stranu) a „Anti-Chavistas / Caprilistas" (ti co jsou proti Chávezovi a PSUV ;Capriles je hlavní opoziční kandidát). Doporučuje se proto vyhnout rohovorům o politice, jelikož Venezuelané těžko potlačí své vášně a nevinný rozhovor se tak může změnit na roztržku. Diskutovat o politice se vyplatí pouze tehdy, pokud jsme si jisti, na jaké straně politického spektra daný Venezuelan je, abychom při tom nevzbudili zbytečné emoce. Stejně se není třeba nechat rozhodit pokud vás někdo nazve „flaco" (hubený) nebo „gordo" (tlustý). Jedná se spíše o společenský status a ne hanlivé pojmenování a najdeme tak pojmenovány i loďky v Karibiku jako např. „El gordito de oro" (zlatý tučňák).

Mezi lidmi se národností automaticky stanete Britem, resp. Američanem, protože to jsou pro ně všichni bílí lidé. V nejlepším případě se mohou trefit trochu víc a nazvou vás Rusem. Pro bílé mají ve Venezuele výraz „gringo". Každý člověk s asijským původem se automaticky stane „chino" (Číňanem). Domácích můžete slyšet nazývat se výrazy jako „negrito" nebo „mi negro" co je výraz pro Afro-Venezuelany. Kromě nich lze ve Venezuele potkat původní indiány jakož i potomky Evropanů, kteří jsou nám kulturně i zvykové nejbližší a lze je nalézt zejména v okolí Méridy.

Svátky

Jelikož je Venezuela země s převládajícím obyvatelstvem hlásícím se ke katolickým kořenům, tak i svátky kopírují běžné křesťanské svátky, jakými jsou Velikonoce, Vánoce, Nový rok, Svátek Všech svatých (dušičky) jakož i svátek všech socialistických zemí Svátek práce.

Kultura

V období karnevalu (únor, resp. březen) dosahuje pouliční život v celé Jižní Americe svého maxima a je možné si užít pravou karibskolatinskou atmosféru. Výjimkou samozřejmě není ani Venezuela. V tomto období je však v blízkosti konání karnevalu nutné rezervovat si ubytování dopředu a ostatnímu nechat na volný průběh. Nic na tom nezmění ani fakt, že hudba, která vám po pár dnech začne strašně lézt na nervy, nenechá chladné ani to největśí taneční dřevo.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština. Kromě ní lze v zemi slyšet několik dialektů indiánských jazyků, jimž hrozí vymření (v oblasti deštných pralesů Orinoka). Ovládání španělštiny je nutností a anglicky se s vámi bude málokdo bavit.

Minislovníček:

  • Dobrý den – Buenas (hovor.)
  • Na shledanou – Hasta luego
  • Děkuji – Gracias
  • Prosím – Por favor
  • Ne – No
  • Ano - Si
  • Kde? - Donde?
  • Co to je? – Qué es eso?

Turismus

Hlavní turistickou atrakcí v zemi je nejdelší vodopád „Angelův vodopád" (Churún Meru) v Guyanské vysočině. Před jeho návštěvou je třeba zchladit přílišné očekávání typu odskočit si na něj na chvíli podívat, protože cesta k němu trvá jeden den (plavba člunem) a v období sucha nemáte žádnou garanci, že ve vodopádu bude dostatek vody. V tomto případě se vám snadno může stát, že namísto vodopádu uvidíte jen holé skalní stěny Guyanské vysočiny přesto, že jste si v cestovní kanceláři zaplatili návštěvu vodopádu.

V době naší návšteny byl vodopád vyschlý (což jsme si předem ověřili), a proto jsme ho nenavštívili. Cestovní kanceláře navzdory tomuto faktu stále zvyšovaly cenu, která původně měla činit alespoň 150 USD, nakonec se cena zvýšila až na 250 USD, což jsme za prohlídku skalní stěny (která ve Venezuele není jediná) považovali za moc. Celkově se tedy doporučuje si situaci před jejím návštěvou prověřit, aby se člověk vyhnul zbytečnému zklamání.

Turismus je v současnosti dost umlčen obavami zahraničních návštěvníků o vlastní bezpečnost, a proto je v zemi velmi obtížné najít nějakého zahraničního návštěvníka. Hlavní turistická centra představují karibské pobřeží, Guyanaská vysočina se světoznámí ztraceným světem, stolovými horami a nejvyšším vodopádem světa – Angelovým vodopádem, deštné pralesy v okolí Orinoka a jeho přítoků a Andy s nejvyššími vrcholy ve Venezuele.

Návštěvě Caracasu se v současné době doporučuje vyhnout z obavy o vlastní bezpečnost. Pokud však chcete navštívit typické venezuelské město, doporučujeme navštívit druhé největší město v zemi na hranici s Kolumbií – Meridu. Velmi pěkné a na venezuelské poměry bezpečné město s rozvinutým turismem. Díky výhodnému kurzu si lze užít skutečně levně všechny jeho atrakce, jichž je v tomto městě dost (například celodenní výlet autem s průvodcem za cca 5 USD, seskok s padákem za cca 10 USD, šťáva z čerstvě odšťavených pomerančů za cca 0, 1 USD).

Ve městě si kromě historického centra lze podívat na rozestavěnou lanovku (která již byla v provozu, avšak v posledních letech je zavřená) skoro až na vrchol nejvyšších kopců ve Venezuele. Lanovka jede do nejvyšší výšky na světě do cca 4.500 m n. m., avśak termín jejího dokončení se neustále odkládá.

Geografie

Regiony Venezuely lze velmi zjednodušeně rozdělit na pohoří And a nížin jezera Maracaibo na severozápadě, centrální planiny (Llanos) ležící ve středu a Guyanská vysočina na jihovýchodě. Kromě toho k Venezuele přísluší i několik ostrovů v Karibském moři a její výsostné vody na severu země. Nejvyšším vrcholem je Pico Bolívar s výškou 5.007 metrů.

Chystáš se do Venezuely?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lubos37
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.