Kultura a lidé v Zimbabwe
Historie v kostce
Zimbabwe, v minulosti známé jako Rhodesie, se díky svým památkám ze 14. století řadí na seznam UNESCO. Velkolepou minulost tvořenou boji domorodých kmenů vystřídala britská koloniální nadvláda, proti níž místní rozpoutali guerillu. Zimbabwe sice získalo nezávislost, ale nikoliv svobodu. Poté, co se roku 1987 prezidentem stal Robert Mugabe, začala země směřovat k diktatuře a také k hospodářské krizi. Ta skončila rekordní hyperinflací (v řádu milionů %), což byl důvod ke změně státní měny, totiž k přijetí dolaru.
Lidé
Zimbabwe tvoří povětšinou příslušníci místních etnik, z nichž nejpočetnější je kmen Shona (4/5 obyvatel), dále Ndebele, Lozi, Tonga a další. Tato etnika spadají do skupiny bantunských klanů. Dále zde žije domorodé obyvatelstvo z khoisanské rodiny (klan Hietsware) a také evropské obyvatelstvo. Z původních 5,5 % bělochů po Mugabeho rasistických zásazích většina emigrovala a v zemi činí z celé populace běloši jen asi 0,5 %.
Země je křesťanská, nalezneme zde místní domorodá náboženství ovlivněná animismem, muslimů zde napočítáme asi 1 %.
V Zimbabwe žije asi o čtvrtinu více lidí než v Česku.
Svátky
Postihnout svátky tak rozmanitého státu, jako je Zimbabwe, není jednoduché. Vedle křesťanských svátků se slaví 18. duben – Den nezávislosti, 1. květen – Den pracujících, 25. květen – Den Afriky, 11. srpen – Den hrdinů, 12. srpen – Den ozbrojených sil a 22. prosinec – Den národní jednoty.
Obchody bývají otevřené od 8 do 16.30 hodin, často s polední přestávkou, supermarkety zavírají v 18 hodin. V sobotu bývá otevřeno do 12:30 hodin, v neděli bývají otevřené pouze supermarkety, a to do 13 hodin.
Kultura
V Zimbabwe se mísí celá řada různých afrických etnik s koloniálními tradicemi, křesťanstvím i moderními zvyky. Mezi tradiční místní řemesla patří hrnčířství, košíkářství, řezbářství, výroba bubnů, textilu i šperků. Díky koloniální éře má v Zimbabwe své příznivce také skauting.
Jazyk
Úředním jazykem je angličtina, kterou se domluvíte prakticky všude. Mezi rozšířené jazyky patří dialekt kmene Shona (šonština) a jazyk kmene Ndebele (sindebele). Dále zde nalezneme řadu dalších etnik, která používají vlastní jazyky.
Turismus
Turisté se do Zimbabwe rozhodně nehrnou v davech. Nebylo tomu tak vždy, propad nastal především po velké inflaci. Země má turistům co nabídnout, především pokud jde o přírodu, nalezneme zde i historické památky.
Hotelů je v zemi dostatek, nejsou schopny naplnit svou kapacitu. Jsou na solidní úrovni a návštěvníkům poskytnou odpovídající komfort. Fungují zde turistické kanceláře zprostředkovávající nejrůznější zážitky.
Geografie
Země se nachází ve značné nadmořské výšce, většinu území zabírá náhorní plošina Matabele nacházející se v nadmořské výšce kolem 100 m n. m. Podnebí je tropické, i když na severu země je patrný vliv monzunů.
Země je rozdělena na 8 provincií a dvě města s provinčním statusem, z nichž jedno je hlavní město země – Harare. Rozloha Zimbabwe činí pětinásobek rozlohy ČR.
Chystáš se do Zimbabwe?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.