Co dělat na Islandu
Ať už trávíte na Islandu týden nebo měsíc, vždy budete mít pocit, že je to málo. Island je rájem cestovatelů, kteří chtějí zažít dobrodružství, nebo se kochat překrásnou krajinou. Ať už je důvod pro vaši návštěvu jakýkoli, určitě stojí za to podniknout následující výlety nebo aktivity.
Ledovcové lezení
Islandu se přezdívá "země ohně a ledu" a právě led zde zastupuje 13 ledovců, přičemž Vatnajökull je s rozlohou 8 300 kilometrů čtverečných dokonce největším v Evropě. Na mnohých ledovcových splazech, které stékají do dobře dostupných údolí se tak nabízí jedna z nejoblíbenějších aktivit na Islandu: túry po ledovcích.
Přímo na ledovec nesmíte vstupovat bez průvodce, což je vlastně výhoda. Nemusíte mít totiž s ledovcovým lezením žádné předchozí zkušenosti. Chůze po ledovci není zas tak fyzicky náročná, nepotřebujete žádné horolezecké umění.
Nejoblíbenější ledovec je hojně navštěvovaný Skaftafell nebo Sólheimajökull, nejbližší ledovec Reykjavíku.
Ceny a výlety
Ceny organizovaných výletů se pohybují mezi 14 000 ISK a 20 000 ISK, přičemž vás obvykle čeká 3-4 hodinová procházka po ledovci někdy zpestřená i návštěvou ledovcové jeskyně. Levnější výlety začínají přímo pod ledovcem s tím, že na místo dojedete autem, dražší v sobě obsahují i cestu autobusem z/do Reykjavíku.
Příklady agentur:
Horké prameny, geotermální laguny a bazény
Na Islandu se setkáte s geotermální aktivitou na každém kroku, ať už se zrovna sprchujete, nebo si chcete zaplavat v přírodním horkém pramenu. Po náročném treku není nic lepšího než zůstat na čerstvém vzduchu, ponořit se do teplé vody a prostě jen tak relaxovat.
To Islanďané moc dobře ví, a tak turistům zpřístupňují mnoho geotermálních pramenů, které najdete jak ve velkých městech, tak i v těch nejzapadlejších vesničkách. Pokud si chcete popovídat s místními, určitě do některého bazénu vyrazte. Navíc budete překvapeni, jak málo za vstup do bazénu zaplatíte.
Nejznámější termální lázně:
Poslední a tou nejlevnější variantou je najít přírodní geotermální jezírko, které se nachází například v Landmannalaugar, z čehož budete mít určitě skvělý zážitek a ještě k tomu naprosto zdarma.
Mnoho malých lázní najdete například na poloostrově Reykjanes mezi Reykjavíkem a letištěm Keflavík.
Treky
Pro mnoho cestovatelů je nespočet krátkých i několikadenních treků hlavním lákadlem Islandu. Pokud se vydáte na trek, počítejte s tím, že během pár hodin se vám krajina bude měnit před očima.
Mezi nejlepší a nejznámější treky patří trek Laugavegur měřící 55 km, kdy procházíte Duhovými horami, až se dostanete do Thorova údolí, neboli Þórsmörk. Tento trek si můžete prodloužit o několik dní s tím, že vyjdete ze Skógar a 23 km budete procházet mezi ledovci. Dále naleznete spoustu treků v Západních fjordech, které nejsou tak známé, proto tu narazíte na mnohem méně cestovatelů.
Turistické trasy, dlouhé i krátké, náročné i snadné, ale můžete podnikat doslova na každém místě na Islandu. Většina tras je aspoň základně značených, je však třeba vždy počítat s tím, že se nacházíte v drsném arktickém prostředí, kdy i uprostřed léta můžou teploty klesnout pod 5 °C.
Mezi nejoblíbenější turistické lokality patří určitě Duhové hory Landmannalaugar.
Pozorování polární záře
Polární záři můžete na Islandu běžně pozorovat od září do dubna, tedy v měsících, kdy je největší tma. Když vám zrovna vyjde počasí a nebe bude jasné, máte velikou šanci, že polární záři spatříte. Polární záři je možné spatřit i v Rekyjavíku, ale její jas bude značně omezen kvůli mnoha světlům, proto se vyplatí vyrazit mimo Reykjavík a nemusíte ani jezdit příliš daleko.
Detailní informace, tipy na webové stránky s předpověďmi aurory a další najdete v detailnějším článku Polární záře na Islandu.
Pozorování velryb
Nemusíte být „velrybí nadšenci“, abyste ocenili výlet na lodi za těmito pozoruhodnými savci. Můžete tak spatřit kosatku, plejtváky nebo keporkaka, ale i nepočítaně menších druhů kytovců jako jsou sviňuchy, kulohlavci nebo plískavice.
Island patří na světě mezi destinace, kde máte jednu z nejvyšších pravděpodobností velryby spatřit. Posádky lodí jsou zkušené, vědí, na která místa mají zajet a jak se chovat, pokud se velryba objeví. Výlety navíc trvají dostatečně dlouhou dobu (obvykle 2-4 hodin), takže šance je opravdu vysoká. Počítat se musí s případnou nepřízní počasí a možným rušením již zakoupených výletů.
Kdy je nejlepší období pozorování velryb?
Pokud jde o četnost výskytu velryb, léto a zima se příliš neliší. Výrazně lepší podmínky však jednoznačně panují v létě, kdy jsou dlouhé dny, klidnější počasí i méně bouřlivé moře, což přispívá k o dost větší viditelnosti a významně přičítá procenta k šanci velrybu spatřit.
Kde jsou nejlepší podmínky?
Na Islandu jsou 4 hlavní místa, odkud se vyráží na výlety za velrybami. Na všech máte vysokou pravděpodobnost, že velrybu spatříte, všechna mají svá pro a proti.
- Húsavík – severní Island, největší počet druhů kytovců od malých po největší keporkaky, občas se objeví i kosatka. Húsavík se pyšní nejvyšší procentuální šancí spatřit velkou velrybu - až 97%.
- Reykjavík – nejlépe dostupné místo přímo v hlavním městě, uvidíte zde téměř jistě delfíny, hojný je i výskyt plejtváků. Šance na velkou velrybu je mírně nižší kvůli poměrně hustému lodnímu provozu, ale i tak se pohybuje přes 85%.
- Grundafjörður – krásné prostředí poloostrova Snaefellsnes, zde je největší šance n pozorování kosatek, vorvaňů a kulohlavců.
- Akureyri – zde je podobně velká druhová rozmanitost jako v Húsavíku, avšak je pravděpodobné, že zatímco v Akureyri během plavby uvidíte 1-2x velké velryby, v Húsavíku to může být i 2x tolik.
Kolik výlety stojí a kdo je pořáda?
Existuje mnoho společností, které nabízejí denní výlety za velrybami. Ceny se různí dle délky plavby, programu a místa, obecně se však pohybují mezi 11 000 ISK až 18 000 ISK za 3-4 hodiny. Podívejte se na příklady agentur v jednotlivých městech:
- Húsavík: Gentle Giants, Húsavík Adventures, North Sailing
- Reykjavík: Elding, Grayline, Whale Safari, Ambassador, Arctic Adventures
- Grundafjörður + Ólafsvík: Arctic Adventures, Láki Tours
- Akureyri: Arctic Sea Tours (Dalvík), Elding, Ambassador
Království vodopádů
Na světě byste hledali jen málo zemí s tak hustou koncentrací vodopádů. Island je doslova jejich královstvím, vodopádů zde napočítáte tisíce a desetitisíce a narazíte na ně doslova na každém rohu, v každém koutu Islandu.
TOP 7 nejhezčích vodopádů na Islandu
- Dynjandi – tak trochu zapomenutý vodopád složený ze 7 kaskád a padající z výšky 150 metrů, nachází se v odlehlé oblasti západních fjordů
- Seljalandsfoss – jeden z nejznámějších vodopádů na světě, který díky převisu můžete pozorovat i "zezadu", oblíbený zejména při západech Slunce
- Skógafoss – dobře dostupný monumentální, krásně rovný a široký vodopád na okružní Ring Road
- Gullfoss – nejnavštěvovanější "dvoukaskádový" vodopád a pevná součást Zlatého okruhu
- Glymur – se 198 metry druhý nejvyšší islandský vodopád, který padá do fotogenické úzké rokliny
- Dettifoss – druhý nejmohutnější vodopád co do průtoku vody v celé Evropě
- Hraunfossar – lávové vodopády prostupující pórovitou půdou a široké několik set metrů
Islandské pláže
Moře na Islandu s průměrnou teplotou kolem 4 °C až 11 °C opravdu koupání nepřeje, ovšem pláže patří k nejoblíbenějším turistickým lákadlům. Vytvářejí totiž jedny z nejkrásnější a nejvíce exotických scenérií. Narazíte zde na divoké černé sopečné pláže s čedičovými útesy, mezi nejkrásnější patří Reynisfjara, která je dokonce často zařazována do žebříčků nejhezčích pláží na světě.
Minout rozhodně nesmíte Diamantovou pláž u ledovcové laguny Jökulsárlón posázenou ledovými krami, které vytvářejí dojem stovek diamantů.
Kromě černých pláží ale na západních fjordech narazíte i na zlatavou širokou pláž Breiðavík a jen o pár kilometrů vedle na pláž se zlatým a místy načervenalým pískem Rauðisandur.
Putování po fjordech
Fjordy je proslavené zejména Norsko, ale také na Islandu se můžete kochat výběžky moře zasahujícími hluboko do pevniny, které lemují majestátní a tiché holé hory s krásnými výhledy. Na Islandu jsou dvě hlavní oblasti fjordů, každá na druhém konci ostrova.
Zatímco západní fjordy Westfjords jsou odlehlou drsnou krajinou s absolutně neposkvrněnou krajinou, početnými ptačími koloniemi a často jen šotolinovými cestami přístupnými pouze v létě, východní fjordy kolem města Seyðisfjörður jsou skvěle dostupné po hlavní silnici číslo 1 "Ring Road", která je sjízdná celoročně.
Road trip kolem dokola
Díky tomu, že kolem Islandu se táhne jedna silnice, střed Islandu je těžko dostupný a veřejná doprava není příliš rozšířená, je skoro nezbytností podniknout okružní jízdu po Islandu. Na cestu vám vystačí 8 dní, ale můžete si ji klidně rozložit třeba do tří týdnů. Po cestě je totiž co obdivovat.
Více informací na různé výlety autem po Islandu přinášíme v obsáhlejší kapitole Itineráře aneb Tipy na výlety.
Chystáš se na Island?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.