Ubytování na Islandu
Chystáte se na dovolenou na Island? Podívejte se, jaké lokality a města jsou pro ubytování a Islandu nejlepší, nejlevnější i nejpraktičtější.
Kde se ubytovat na Islandu
Všechny dostupné kapacity hledejte například na oblíbeném portálu Booking.com.
Míříte-li na Island o letních prázdninách, v červnu nebo září, ubytování rezervujte s velkým předstihem, klidně i 6 a více měsíců! Nabídek rychle ubývá a ceny s blížícím se datem cesty výrazně stoupají.
Reykjavík a jihozápad
Nejhustěji osídlení jihozápad ostrova patří zároveň k nejoblíbenějším lokalitám pro bydlení. Najdete zde hlavní a zdaleka největší město Reykjavík a také jediné velké mezinárodní letiště Keflavík. Koncentruje se zde také několik snadno dostupných přírodních zajímavostí tzv. "Zlatého okruhu".
Reykjavík – největší koncentrace hotelů, penzionů i levnějších hostelů, zároveň nejlepší dostupnost služeb všeho druhu, autopůjčoven nebo lokálních cestovních agentur. Ubytovat se zde můžete na celý pobyt, pokud chcete vyrážet jen na jednodenní výlety, ale téměř určitě vás zde nemine alespoň první či poslední noc z důvodu blízkosti letiště. Ceny pokojů se sdílenou koupelnou začínají už na 1 500 Kč za noc, což jsou na Island nejnižší možné ceny.
Zlatý okruh – asi nejslavnější islandský turistický okruh vás provede přes několik přírodních zajímavostí. Pokud hledáte klidnější ubytování na venkově, ale zároveň s výbornou dostupností do Reykjavíku a s velmi slušnými cenami i pod 2 000 Kč za noc v rodinných penzionech, pak se ubytujte právě zde.
Jižní Island
Populární jižní pobřeží je plné turistických atrakcí a vzhledem k poměrně velké vzdálenosti z Reykjavíku se příliš nevyplatí sem jezdit na jednodenní výlety. Nenajdete zde žádné velké město, ale u každé ze zajímavostí se můžete ubytovat v mnoha malých hotýlcích či penzionech. Tipy na konkrétní zařízení přinášíme vždy v detailu místa.
Vík í Mýrdal – známá turistická obec, v jejímž okolí najdete spoustu ubytování, nejnižší ceny zde startují asi na 2 500 Kč za noc. Jedná se o strategické místo s mnoha zajímavosti v okolí 20-30 km.
Höfn – oblast kolem největšího města jižního pobřeží bývá zároveň nejvzdálenějším místem, kam se zajíždí při samostatné cestě po jižním pobřeží. V městě i jeho okolí najdete širokou škálu venkovských hotelů a penzionů s cenami cca od 3 000 Kč.
Severní Island
Pobřeží na severu je druhým nejčastějším cílem turistům, částečně pro velkou koncentraci zajímavostí, částečně už pro svoji exotickou odlehlost. Na severu Islandu se ubytujete ve třech hlavních turistických centrech:
Jezero Mývatn – okolí jezera se pyšní velkým počtem zajímavostí nahuštěných na malém prostoru. Ubytování zde nabízí větší a drahé turistické hotely, ale levné penziony s cenami od 2 500 Kč tu najdete také.
Húsavík – populární turistické městečko na pobřeží zálivu s největším výskytem velryb v islandských vodách. Ceny hotelů jsou přímo v Húsavíku vysoké, ale v okolní krajině najdete pár levných penzionů od 2 000 Kč za noc.
Akureyri – druhé největší město po reykjavícké aglomeraci sice nepatří mezi hlavní objekty turistického zájmu, leží však na strategicky zhruba v půli severní Ring Road a navíc nabízí širokou škálu ubytování. Ceny jsou však vyšší než například v Reykjavíku a startují na 2 500 Kč za noc.
Západní Island
Velmi řídce osídlená oblast Westfjords láká na pobyt v ničím nezasažené a zároveň relativně snadno dostupné přírodě. Četné široké fjordy nabízí nádherné výhledy a minimum turistů nabídne uklidňující dovolenou. Ubytování hledejte v těchto místech:
Poloostrov Snæfellsnes – nejnavštěvovanější oblast západního Islandu s nádherným členitým pobřežím, ledovcem i útesy s krásnými majáky. Najdete zde slavnou horu Kirkjufell i známou vesničku Arnarstapi.
Westfjords – hlavní část západního pobřeží, islandsky zvaná Vestfirðir (západní fjordy), láká na stovky zálivů, hory a necivilizovanou krajinu. Ubytování je zde silně decentralizované a obvykle narazíte na hotýlek či penzion stojící volně v krajině.
Ísafjörður – největší město západu nabídne obchody, restaurace i poměrně velký počet ubytovacích kapacit. Je zde letiště s vnitrostátními lety do Reykjavíku i přístaviště lodí mířících na zcela odříznutý poloostrov Hornstrandir, který je tou nejryzejší islandskou přírodou.
Východní Island
Na východě Islandu si užijí milovníci fjordů s monumentálními horami, minimem turistů a ryzí přírodou. Většina fjordů je navíc perfektně dostupná, jelikož se podél nich vině hlavní Ring Road číslo 1. Ubytujte se na 1 až 3 noci a užijte si Island ve své surové podobě. Na rozdíl od západních fjordů mají ty východní výrazně lepší infrastrukturu, avšak jsou od Reykjavíku mnohem dál.
Egilsstaðir – největší město východu ostrova se vším potřebným zázemím bude fungovat jako skvělá zastávka při okružní cestě. V okolí můžete navštívit vodopády, kaňony i zmíněné fjordy.
Ceny hotelů na Islandu
Island patří k nejdražším světovým destinacím. Noc ve 2lůžkovém pokoji pořídíte v menších rodinných penzionech obvykle se sdílenou koupelnou (většinou však velmi dobře udržovanou) v rozmezí 2 000 až 3 500 Kč dle atraktivity destinace.
Klasické 3* hotely většinou s cenami neklesají pod 4 000 Kč, obvyklá hodnota noci ve 2lůžkovém pokoji se pohybuje kolem 5 000 Kč. O něco nižší ceny jsou v Reykjavíku, a to především díky velké konkurenci. Naopak vyšší ceny i od 7 000 Kč za noc očekávejte v hotelech na turisticky atraktivních nebo odlehlých místech.
Zkontrolujte si ceny ubytování na Islandu například na serveru booking.com.
Ceny v během zimy bývají o 30-40% nižší než v hlavní letní sezoně.
O letních prázdninách bývají nejžádanější a nejlevnější ubytování vybookována dlouhé měsíce dopředu.
Kempování na Islandu
Oblíbenou formou, jak obejít vysoké ceny hotelů, je stanování a kempování. Kvůli skokově vzrůstajícímu počtu turistů a jejich bezohlednosti se však po roce 2015 upravila pravidla a zcela volné kempování kdekoliv už na nejoblíbenějších místech prakticky není možné.
Jaká jsou pravidla spaní v autě?
Uvažujete-li o kompletním vypuštěním útraty za ubytování tím, že budete přespávat v autě na volně přístupných parkovištích, bude jednat protizákonně. Spaní v autě mimo kempy je na celém Islandu zakázáno a vzhledem ke špatným zkušenostem místních s turisty je docela velká pravděpodobnost, že se pokutě nevyhnete.
V campervanu tak můžete přespávat pouze na k tomu určených místech, což jsou pouze kempy.
Kempování a spaní pod širákem - je možné?
Oficiálně není kempování zdarma tzv. "na divoko" povolené nikde v zastavěných oblastech (tzn. na dohled od obydlí). Mimo obydlené oblasti je spaní venku povolené maximálně na 1 noc se souhlasem majitele pozemku, pokud se nacházíte na soukromé půdě.
Pokud si rozložíte stan nebo zaparkujete auto v opravdu odlehlé oblasti bez jakéhokoliv zázemí, je vysoká pravděpodobnost, že takhle budete moct strávit celou dovolenou na Islandu. Ovšem je třeba se zamyslet nad tím, zda takový druh cestování je vlastně vůbec realizovatelný ve vztahu k základním hygienickým potřebám a pohodlí.
Kempy na Islandu - ceny, mapy, podmínky
Naštěstí na Islandu funguje velké množství oficiálních kempů i v těch nejodlehlejších oblastech ostrova, kde byste snad kempy ani nečekali. V kempech najdete vždy toalety, tekoucí pitnou vodu, většinou i teplou, často také připojení k internetu a elektřině.
Obecně jsou islandské kempy dobře udržované, čisté a civilizované.
Na mapu všech islandských kempů se můžete podívat například na webech nat.is nebo tjalda.is, které poskytnou kompletní informace o všech kempech na Islandu.
Ceny se počítají vždy na osobu a většina kempů nerozlišuje, zda budete spát ve stanu nebo v autě. Obvyklé ceny kempů na Islandu jsou následující:
- 1 700 ISK až 2 500 ISK za dospělou osobu (záleží na atraktivitě lokality a vybavení kempu)
- 400 ISK až 600 ISK za připojení k elektřině
- 100 ISK za použití sprchy, ovšem ve spoustě kempů je sprcha zdarma
Prakticky všechny kempy na Islandu umožňují platbu kartou.
Většina kempů je otevřena pouze mezi květnem a zářím, existuje jen velmi málo celoročních campingů, což je ale logické. Zimy jsou na Islandu dlouhé a drsné s velmi silným větrem, který už tak nízké teploty ještě umocňuje.
Camping card
Budete-li na Islandu trávit více než 14 dní pouze kempování, vyplatí se vám pořízení Camping Card, kterou lze uplatnit ve 40 kempech napříč ostrovem, tedy rozhodně ne ve všech. Podívejte se na mapu kempů, které uznávají Camping Card.
Camping Card stojí 167 EUR a je možné ji využít na 28 dní. Pořídit lze online nebo na mnoha místech napříč Islandem, viz oficiální web utilegukortid.is.
Chystáš se na Island?
3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Dobrý den. Mám na Vás prosbu, respektive dotaz. S kamarády (celkem 3) se chystáme v říjnu na Island, a mě by zajímalo, jestli nevíte, jak dlouho dopředu si máme zamluvit bydlení a auto, aby nás to stálo co nejméně? Nebo jestli nevíte o někom, kdo by to mohl vědět? Jeli bychom tam zhruba na 14 dnů, a chtěli bychom objet celý ostrov. Díky moc za odpověď. S pozdravem Doležal Miloslav
Co nejdříve
A s možností zrušení, kdyby vám do toho něco vlezlo.