Kultura a lidé v Kostarice
Historie v kostce
Na rozdíl od jiných zemí Jižní a Střední Ameriky, Kostarika nikdy nepatřila mezi vyhledávané destinace kolonistů. Spíše naopak, do země se stahovali lidé, kteří se snažili uprchnout před vládou nebo nechtěli platit daně. To vedlo také k tomu, že byla Kostarika osídlená ze směru od středu země k pobřeží na rozdíl od ostatních zemí Latinské Ameriky.
Jedním ze zajímavých historických mezníků Kostariky je politický převrat v roce 1948, kdy se dostal k moci Jose Figueres Ferrer. Stal se z něj na dva roky diktátor a během své vlády mimo jiné zrušil armádu a veškerý ušetřený rozpočet vložil do vzdělání. Po dvou letech u moci dobrovolně odstoupil ve prospěch demokratických voleb.
Lidé
Demograficky nejde o tolik různorodou zemi, jak by si mnozí mohli myslet. Přes 80 % lidí je evropského původu, popřípadě s příměsí původního obyvatelstva. Zbytek tvoří mulati, původní domorodé obyvatelstvo a Afroameričané. Do počtu obyvatel je země srovnatelná se Slovenskem, tedy přibližně 5 miliónů.
Svátky
Kostarika je vyznáním většinově katolická, tudíž jejich svátky jsou paralelou k těm našim. Ovšem k svátkům typickým pouze pro Kostariku patří 2. srpen, tedy den výročí sv. Marie, kdy se vypraví průvod věřících lidí z hlavního města San Jose do 30 km vzdáleného Cartaga. Posledních několik stovek metrů účastníci oslav přitom dokončí po kolenou.
- 1. leden – Nový rok
- 19. březen – svátek sv. Josefa
- 24.–27. březen – Velikonoce (semana santa, místní jezdí na pláže)
- 11. duben – Den Juana Santamariy
- 1. květen – Den práce
- 26. květen – svátek Božího těla
- 29. červen – svátek sv. Petra a Pavla
- 25. červenec – výročí připojení provincie Guanacaste od Nicaraguy
- 2. srpen – svátek panny Marie de Los Angeles
- 15. září – Den nezávislosti
- 2. listopad – Dušičky
- 25. prosinec – Vánoce
Kultura
Lidé z Kostariky jsou silně věřící a jejich sepětí s vírou je bouřlivě oslavováno během týdne Semana Santa, což je směsice průvodů a karnevalů, kdy se celá země téměř zastaví a oslavují se Velikonoce.
Jazyk
Oficiálním jazykem v Kostarice je španělština. Jde o jednu z nejčistších a nejsrozumitelnějších podob tohoto jazyka. Jediné dva hojně používané výrazy tamního dialektu, které by španělsky mluvícího cestovatele mohly zaskočit, jsou „Pura Vida“ a „Mae“.
- Pura Vida – pozdrav, odpověď na otázku „¿Comoestás?“, rozloučení, vyjádření nadšení. Když nemáte co říct, řekněte Pura Vida!
- Mae – česká obdoba kámo, brácho, popřípadě vole
- Tico – obyvatel Kostariky
- Gringo – Američan nebo Evropan
Turismus
Kostarika je populární turistickou destinací. Především pro obyvatele USA je právě Kostarika první zahraniční zemí, do níž se vydávají. Kostarika turismem skutečně žije a odpovídá tomu i zázemí a komfort pro turisty. Bohužel se to neblaze odráží na cenách, kdy i při návštěvě přírodních parků mnohdy zaplatíte několik tisíc colónů.
Důvod, proč se do Kostariky vydává tolik cestovatelů, je jednoduchý. Překrásná příroda je přímo na dosah ruky. Dobrodružství na vás číhá vskutku na každém rohu – není neobvyklé, že přijdete do fyzického kontaktu například s opicemi. Pokud vás začnou nudit pohádkově krásné pláže, můžete se vydat za dobrodružstvím do mlžných pralesů, nahlédnout do kráteru spící sopky anebo zdolat téměř 4.000 m vysokou nejvyšší horu Kostariky – Cerro Chirripo.
Geografie
Kostarika je hornatá země srovnatelná s velikostí Slovenska. Z východu ji omývá Tichý oceán, ze západu zase Karibské moře. Na severu hraničí s neméně krásnou Nikaraguou a na jihu sousedí s Panamou. Za zmínku stojí i dva hlavní poloostrovy, Nicoya na severu a Osa na jihu. Ke Kostarice patří i překrásné Coco ostrovy, které jsou však od pevniny vzdáleny skoro 400 km.
V roce 2010 existovalo 28 kostarických národních parků, které pokrývaly téměř 630.000 ha, což představuje více jak 12 % rozlohy státu.
Chystáš se do Kostariky?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.