Peníze a ceny v Kostarice
Kostarický colón
Všeobecně platí poučka, že 1.000 colónů je přibližně 50 Kč. Poměrně jednoduše se s tímto převodem kalkuluje. Používají se hojně jak mince, tak bankovky. Zejména u bankovek je doporučeno dát si pozor na ty s větší hodnotou.
V zemi dochází k mnoha případům padělání a spousta obchodníků má u pokladny speciální lampy pro rozeznání falzifikátů. Vyhýbejte se bankovkám s větší hodnotou než 10.000 colónů a pokud možno upřednostňujte výběr z bankomatů. Zejména v turistických destinacích se dá platit pohodlně i pomocí amerických dolarů. Počítejte nicméně s méně výhodným kurzem.
Směnárny a platby kartou
Jak již bylo zmíněno, doporučuje se používání bankomatů. V zemi se nachází několik významných bankovních institucí a bankomatů je proto všude dostatek. Rozhodně neměňte hotovost na ulici vzhledem k častým případům padělaných peněz. Peníze se dají pohodlně vyměnit v bance, bude po vás však vyžadován cestovní pas. Raději nespoléhejte na eura, pokud chcete měnit nějakou měnu, spíše bychom doporučili americký dolar, který je mimochodem i na mnoha místech akceptován jako platidlo.
Platba kartou určitě není problém, pokud s sebou nechcete nosit hotovost, protože drtivá většina obchodů i supermarketů podporuje placení pomocí platební karty všech hlavních světových značek. Může vás zaskočit otázka na PIN, v Kostarice totiž z nějakého důvodu nejsou příliš zvyklí na schvalování platby pomocí hesla a často se vás na PIN otevřeně zeptají. Vždy trvejte na zadání kódu vámi, nikomu ho nesdělujte, snadno se může stát, že by čísla slyšela nechtěná osoba. Také si vždy kontrolujte částku, kterou potvrzujete.
Kolik co stojí
Kostarika je drahou zemí, nejdražší z celé Střední Ameriky. Většina věcí zde stojí přibližně o 20–50 % více, některé věci až dvojnásobek. Je to způsobeno minimální domácí produkcí, odkázaností na import a turismem. Počítejte útratu minimálně jako v Praze. Potraviny můžete nakoupit ve Walmartu, ale připlatíte si. Taxi, hotely a výlety patří k nejdražším položkám rozpočtu, naopak veřejná doprava je levná. Oproti ostatním zemím Střední Ameriky tu levný street food není tak rozšířen.
Orientační ceny:
- Pečivo – 800 colónů
- Běžné jídlo v restauraci – 3.500 colónů
- Pivo – 1.000 colónů
- Balená voda – 600 colónů
- Noc v hostelu – 5.000 colónů a více
- 1 km taxi – 650 colónů
- 1l benzínu – 600 colónů
Spropitné a smlouvání
V Kostarice se spropitné nedává. Ve většině restaurací najdete na menu konečnou cenu jídla, pokud se o finální cenu nejedná, podnik má povinnost vás na tuto skutečnost upozornit v jídelním lístku. Všímejte si tedy malých nápisů na konci stránek. V Kostarice se dá smlouvat o ceně pouze na trzích, i tak jako cizinec nemáte moc velkou šanci na úspěch, protože je dost náročné odhadnout skutečnou cenu potraviny. Trhy jsou zároveň nejlevnější místo, kde si můžete nakoupit veškeré potraviny.
Jak ušetřit
Jak nejlépe ušetřit na cestách? Pokuste se nežít jako turista. To se mnohdy snadno řekne, ale hůře realizuje. Pokud se vypravíte do turistických lokací, snažte se vyhýbat všemu, co na sobě nese anglické nápisy. Tyto služby a obchody jsou zacíleny především na návštěvníky ze Spojených států a podle toho jsou i náležitě finančně ohodnoceny.
Jestli chcete ušetřit, chovejte se jako místní. Jezte v jídelnách a restauracích, kde jedí místní, jezděte hromadnou dopravou, spěte v hostelech namísto hotelů a místo supermarketů nakupujte na trzích, kde najdete levnější i čerstvější sortiment všech potravin.
Trh je také ideálním místem pro nákup suvenýrů. Kostarika je celosvětově proslulá produkcí kávy. Kvalita je celoplošně ve všech obchodech dosti srovnatelná, ceny však nikoli. V obchodu se suvenýry za stejný druh kávy zaplatíte mnohonásobně více než na trhu. Na trzích se také dají sehnat i velmi populární hamaky.
Denní rozpočet
Denní rozpočet je silně závislý na druhu turistiky, který chcete provozovat. Pokud jste typem nízkorozpočtového cestovatele – člověka, který se do země vypraví stopovat (je to možné, ačkoli ne příliš populární) a spát u hostitelů přes webový portál couchsurfing (platí to samé co pro stopování) nebo airbnb a k jídlu si vystačíte s uvařeným batátem s rýží a fazolemi, dá se bez problémů vystačit s přibližně 250 Kč osoba/den.
Jakmile se rozhodnete pro střední cestu, denní limit začíná skokově růst. Zde už rozpočet silně závisí na tom, o jaké volnočasové aktivity máte zájem. Půjčení surfu stojí od 5.000 colónů za den, noc v běžném hotelu 5.000 colónů, snídaně z trhu za 1.000 colónů, oběd a večeře v levné restauraci po 3.500 colónech, doprava na místo z hlavního města za 2.500 colónů a najednou se dostanete na více než 20.000 colónů, což už je více než 1.000 Kč. Pokud si ještě přes den dáte zmrzlinu a večer končíte den nejraději na pláži s pivem, snadno se dostanete i na 1.500 Kč osoba/den.
Vzhledem k charakteru našeho cestování nemůžeme hovořit o drahé dovolené, nicméně možností, kde se dají v Kostarice utratit peníze, je nepřeberné množství. Můžete vyzkoušet potápění, zip-lining, bunjee jumping, jízdu na čtyřkolkách, rafting anebo jen obyčejnou večerní projížďku v sedle na koních.
Pokud se vám nechce cestovat veřejnou dopravou, vždy je možnost pronajmout si speciální dodávku jezdící mezi populárními destinacemi. Luxusních hotelů lze také najít dle libosti. Zde bychom dali však osobně přednost překrásným bungalovům v přírodě, kde na rozdíl od hotelů máte i soukromí.
Chystáš se do Kostariky?
1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Ak Vám zostanú colóny, dajú sa zmeniť na USD v dobrom kurze v banke BAC Credomatic v odletovej hale letiska SJO.